vakcina;HPV;ingyenes;méhnyakrák elleni;

2016-12-13 06:18:00

HPV: még kérhető az oltás

Még négy napig jelezhetik a szülők az iskolának, hogy igénybe veszik az ingyenes méhnyakrák elleni vakcinát. Az oltóanyag 93,2 százalékban véd a betegség ellen attól függetlenül, hogy melyik típusú HPV okozza a megbetegedést. A védettség kialakulásához ebben az életkorban két oltás szükséges 6 hónap különbséggel.

Péntekig, december 16-áig igényelhető térítésmentesen a méhnyakrák elleni vakcina. Az államilag támogatott oltást azok a lányok kaphatják meg ingyenesen, akik betöltötték 12. életévüket, és a 2015/2016-os tanévben végzik az általános iskola 7. osztályát. Miután önként vállalt oltásról van szó, amelyhez szülői beleegyezés szükséges, ezért az oltás úgy igényelhető, hogy a szülők visszaküldik a beadhatóságról szóló nyilatkozatot.

A méhnyakrák, azaz a méhnyak hámjának hosszú évek alatt kifejlődő, panasz- és tünetmentes daganatos elváltozása a 45 év alatti nők második leggyakoribb rákos megbetegedése, melyet a HPV (humán papillómavírus) rákkeltő típusai okozzák, amelyek szexuális úton, illetve a bőrfelületek érintkezésével terjednek.

A világon évente mintegy félmillió nő halálát okozó betegség Európában 30 ezer nő életét követeli. Itthon minden évben 1200 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak, és mintegy félezren halnak meg annak ellenére, hogy a méhnyakrák védőoltással megelőzhető, illetve a szűrővizsgálattal időben felfedezett betegség gyógyítható.

AZ ÁNTSZ adatai szerint 2015 őszén több mint 38 ezer szülő, az érintettek több mint 80 százaléka döntött úgy, hogy él a lehetőséggel, és kéri gyermekének a védőoltást. Az iskolaorvosok összesen több mint 70 ezer térítésmentes HPV elleni védőoltást adtak be a múlt év őszén és idén tavasszal.

Ez nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő eredménynek számít, különösen annak fényében, hogy a korcsoporton belüli átoltottság – az egyéni és önkormányzati oltásoknak köszönhetően – megközelíti a 90 százalékot. A méhnyakrák elleni oltóanyag ugyanis 93,2 százalékban véd a betegség ellen attól függetlenül, hogy melyik típusú HPV okozza a megbetegedést.

A tinédzserek méhnyakrák elleni védőoltással kapcsolatos tájékoztatásáról az iskolákban a védőnő, illetve az iskolaorvos gondoskodik, ezenkívül a tanév első szülői értekezletén minden érintett gyermek szülei írásos tájékoztató csomagot kapnak, amely a vakcina igényléséhez szükséges szülői nyilatkozatot is tartalmazza. A védettség kialakulásához ebben az életkorban két oltás szükséges 6 hónap különbséggel.

Az ingyenes vakcina első adagját 2015 októberében a felkarba adja majd be az iskolaorvos, a második oltást pedig 2016 tavaszán kapják meg a lányok. Az oltás életkori időzítése nagyon lényeges, mivel a vakcina akkor a leghatásosabb, ha a lányok a szexuális életük megkezdése előtt megkapják, hiszen ekkor szinte még biztosan nem fertőzöttek HPV-vel, és az immunrendszerük is ekkor reagál a legjobban az oltóanyagra.

A védőoltás mellett a teljes körű védelemhez szükséges a rendszeres méhnyakrákszűrés is. Ennek köszönhetően ugyanis a nem oltott korcsoportokban is idejében felismerhető a betegség, és a legtöbb nőnél sikerül megakadályozni, hogy a más szerveket is megtámadjon. Ez azért is fontos, mert a rákmegelőző műtétek, amelyek több mint 10 ezer magyar nőt érintenek minden évben, mind testileg, mind pedig lelkileg óriási megpróbáltatást jelentenek, és komoly meddőségi kockázattal járnak.

Szűréssel megelőzhető
Megakadályozható lenne a méhnyakrák kialakulása, ha a nők eljárnának az éves szűrővizsgálatokra, a magyarok szűrési hajlandósága azonban messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A vizsgálat nem jár fájdalommal, egyszerűen elvégezhető és a jogosultaknak ingyenes. A lakosság csaknem harmada nem hallott még a HPV-ről, sokan pedig úgy gondolják, felnőtt korban már nem tehetnek semmit a megelőzésért.
Bár a nők háromnegyede ismeri a fertőzést és kétharmaduk azzal is tisztában van, hogy méhnyakrákot okozhat, ők sem sokkal tudatosabbak a megelőzésben. Mindezt jól mutatja a lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága is, amely messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A szervezett szűréseken a behívott nők csak kis százaléka vesz részt évente.