Magyar Paralimpiai Bizottság;tisztújító közgyűlés;

2016-12-13 06:51:00

MPB: maradt az elnök és a kérdőjelek

Szabó László maradt a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke a szervezet tegnapi tisztújító közgyűlésén, ahogy Deutsch Tamás is megőrizte alelnöki tisztségét. Új elnökséget is választottak, bekerült a vezető testületbe az MPB egyik támogatójának, a Telekomnak a vezérigazgatója, Christopher Mattheisen is.

Módosították az alapszabályt, az MPB köztestületté alakult, új tagszervezetek - Magyar Hallássérültek Sportszövetsége, Speciális Olimpia Szövetség, Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, Magyar Szervátültetettek Szövetsége és Fogyatékosok Országos Diák- és Szabadidősport Szövetsége – felvételéről döntöttek a küldöttek.

A közgyűlésen részt vett Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportügyekért felelős államtitkára, aki gratulált a riói nyári paralimpián elért eredményekhez (egy arany-, nyolc ezüst- és kilenc bronzérem), és elmondta, a sporttörvény január 1-től hatályba lépő módosításai miatt kell az MPB-nek is tisztújító és alapszabály-módosító közgyűlést tartani.

„A módosítás tehermentesíti a szövetségeket, az állam leveszi a vállukról az adminisztrációs terheket, így jobban tudnak koncentrálni a szakmai munkára” – fogalmazott az államtitkár.

Schmitt Pál, az MPB tiszteletbeli tagja 21 évig volt a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, beszédének minden mondata így kezdődött: „ha én lennék az MPB elnöke, akkor…”. Mondott olyat is, aminek minden bizonnyal nem örült Szabó László. „Ha én lennék az MPB elnöke, minden állami forint elköltését nyilvánosságra hoznám, mert így tudom megőrizni az engem megválasztók bizalmát.” Az MPB jelenlegi vezetése még az elnökség előtt is titokban tartja például a munkatársak fizetését, amire az állam biztosít forrást.

A tisztújítás során a közgyűlésen jelölték elnökjelöltnek Kaiser János válogatott para-asztaliteniszezőt, több hazai nemzetközi verseny szervezőjét, a parasportolói bizottság vezetőjét, de a közgyűlés nem szavazta meg, hogy jelöltként összemérje erejét Szabóval. Így az MPB elnöke ellenfél nélkül, 25 igen, 3 nem szavazattal – 2 tartózkodás mellett – maradt az MPB elnöke.

Az elnökségi tagok megválasztásánál Szabó minden jelöltnél elmondta, hogy támogatja-e az érintett személy jelölését vagy sem. Csak az került fel a közgyűlés döntése értelmében a jelöltek listájára, akit Szabó támogatott, ők utána elnökségi tagok is lettek. Lengyel Lajos, a Magyar Speciális Olimpia Szövetség elnöke ezt szóvá is tette, amire annyi volt a válasz, hogy Szabó nyugodtan elmondhatja, kivel kíván dolgozni és kivel nem, ettől a közgyűlés még dönthet másként.

A gyűlés végén lapunk megkérdezte Farkas Attilát, az MPB jogászát, hogy törvényesen alakult-e meg az elnökség, nem kellett volna-e előtte visszahívni a régi tagokat, nem hiányoznak-e a lemondó nyilatkozatok a régi testületi tagoktól? Arra is kíváncsiak voltunk, a tagszervezetek felvételéről nem az MPB elnökségének kellett volna dönteni, és a testületi döntést benyújtani a közgyűlésnek?

A jogi szakember készségesen elmondta, szerinte miért történt minden jogszerűen, mennyi egyeztetés előzte meg a közgyűlést, ám ekkor közbelépett Szerencsi Éva, az MPB kommunikációs vezetője, és megtiltotta Farkasnak a nyilatkozatot, lapunknak pedig, hogy leírja, miért volt az MPB szerint minden szabályos. Szerencsi Éva azt mondta, neki kell írásban elküldeni a kérdéseinket, és majd ő mindenre válaszol.