Arra kér mindenkit, adja meg a tiszteletet az időseknek, a hölgyeknek, különösen az idős hölgyeknek. Az a helyes, hogy ha valaki hibát követ el, akkor azt rendezze a lovagiasság szabályai szerint – válaszolta tegnap az azonnali kérdések órájában a miniszterelnök a szocialista Gőgös Zoltánnak. Az ellenzéki képviselő azt kifogásolta, hogy Szolnok fideszes polgármester alpári stílusban gyalázott a közösség érdekében fellépő idős hölgyeket, a kormánypárt viszont semmit nem tett az ügyben. Gőgös arra volt kíváncsi, hogy Orbán Viktor, aki kistelepülésről származik, onnan milyen viselkedési szabályokat hozott örökségül.
„Habár szokatlan, hogy ilyen életrajzi ihletettségű kérdést tesz föl, de megköszönöm, hogy kíváncsi a véleményemre” – válaszolta az MSZP-s politikusnak a kormányfő, de a polgármestert a plénum előtt nem ítélte el. Miután Gőgös arra figyelmeztette, ha nem tesz valamit, ne lepődjön meg, ha idősen nem kap segítséget, Orbán barátságtalan tónusra váltott. Közölte, nem emlékszik arra, hogy a szocialista képviselő tiltakozott volna, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként Balatonőszödön az egész országot trágár szavakkal illette. „Ön most itt farizeus, képmutató álláspontot képvisel" – vádolta Gőgöst.
„Ne Terry Blackkel üzengessen, ne Árpival próbáljon eltakarítani engem a közéletből… Képes ön még tisztességesen küzdeni, vagy önnek már csak a mocskolódás maradt?” Vona Gábor fordult ezzel a miniszterelnökhöz kérve, hogy nézzen a szemébe és mondja meg, képes-s küzdeni, élő vitát folytatni, vagy továbbra is menekül ez elől.
A Jobbik elnöke tegnap azért vonta felelősségre a miniszterelnököt, mert véleménye szerint bebizonyította, hogy nem az ország valódi biztonsága érdekli, hanem "a szajré". Ahelyett ugyanis, hogy megszüntette volna a letelepedési kötvényt, újabb értékesítő iroda nyílt Irakban. Az Alkotmánybíróság döntésének örül, pedig szükség lenne alaptörvény-módosításra. Ha a kormányfőnek nem lett volna fontos "a szajré", a parlament ezt már megszavazta volna. Jobbik elnöke szerint a miniszterelnök "a mohósága miatt bukott politikusként megy ki Brüsszelbe".
Vona felrótta, hogy Orbán "soha nem látott aljasságú lejáratókampányt" szervez ellene. A Fidesz migrációs politikájában semmi sem változott, "a pályaudvar egy helyben áll, az a vonat mozog, amin ön ül". A Jobbik pártpolitikai és taktikai kérdéssé züllesztett egy kulcsfontosságú kérdést – válaszolta Orbán hozzátéve, a Jobbik becsapta a magyarokat. Vona erre azzal vágott vissza, hogy sajtóhírek szerint a miniszterelnök "házon belül" arról beszélt, kettejük négyszemközti találkozóján ő megfenyegette a kormányfőt a családjával. Ez nem igaz – közölte az ellenzéki pártelnök, majd kérte, hogy nem a „sajtóhiénáit küldje” rá a kormányfő. Örülök ennek a karácsonyi hangulatnak, az állítólagos fenyegetőzés ügyében csak „annyit szeretnék mondani, hogy ember kell ahhoz" - reagált az elhangzottakra Orbán. Szerinte azzal, hogy a Jobbik nem szavazta meg a kvótaellenes alaptörvény-módosítást, a pártelnök "megbukott a vizsgán", most pedig újabb javaslatokat tesz, "nálam jelentkezik pótvizsgára", de "pótvizsga nincs".
A jobbikos Gyöngyösi Márton sokadik alkalommal megkérdezte, jelent-e nemzetbiztonsági kockázatot Ghaith Pharaon szaúdi milliárdos üzleti tevékenysége Magyarországon. Kíváncsi volt, terroristák segédletével épül-e a nemzeti nagytőke és a polgári Magyarország?
A "szóban forgó úr" nem tartózkodik Magyarországon és azt is biztosan mondhatja, hogy a magánlakásának szomszédságában lévő ingatlanba senki nem költözött be, ott nem lakik senki, évek óta üresen áll. "Akik meg a szomszédomban laknak, nem hasonlítanak semmilyen arab milliárdosra" – közölte a miniszterelnök. Megismételte, a kormány megvizsgálta a szóban forgó személy magyarországi tevékenységét, és arra a következtetésre jutott, hogy a magyar törvényeknek megfelel és nemzetbiztonsági kockázatot nem rejt. Persze, ha azt kérdezi, hogy az amerikaiakra, akik a képviselőt információval ellátják, jelent-e kockázatot, azon érdemes elgondolkozni – szúrt oda Orbán.
Azt is firtatta, hogyan lehetséges az, hogy valakit több évtizede köröz az amerikai titkosszolgálat, mégsem sikerül "nyakon csípni". Végül közölte Gyöngyösivel: Trump megválasztása miatt politikai irányváltás érik az Egyesült Államokban, a Jobbik jobban teszi, ha "új gazda után néz".
Miniszterelnök úr, rokona Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester? Ezt már Hadházy Ákos kérdezte Orbántól a Házban. A miniszterelnök nemmel válaszolt, erre az LMP társelnöke közölte, egyik informátoruk ezt állította, de lehet, hogy tévedett. Bár az, hogy egy tönkremenés szélén álló gázszerelő hat év alatt a 31. leggazdagabb ember lett az országban, e mellett szólna. Akár az, hogy a miniszterelnök Nárcisz nevű kutyáját egy olyan telken tartja Hatvanpusztán, amelyet ez a gázszerelő bérel évente 15 millió forintért. Hadházy állatorvosként olyat már látott, hogy rokonának kiadja az ember a kutyáját, de olyat nem, hogy egy idegennek. Olyat láttunk már, hogy idegen milliárdos közbeszerzéseket nyer, de hogy a kutyáját oda teszi, azon az LMP-s képviselő nagyon csodálkozik. Orbán erre úgy reagált, egyszer a házbizottság megvitathatná, nincs-e valami korlátja, miről beszélhetnek a parlamentben. Nárciszról azt állította, olyan területen él, amelynek az édesapja tulajdonosa.
Hiába az új szünidei étkeztetésre vonatkozó szabály, sok gyermek ilyenkor is éhezik – rótta fel a szocialista Bangóné Borbély Ildikó, aki szerint a kormány a téli szünet előtt 68 ezer rászoruló gyerekről elfelejtkezett. A forrásokat ugyanis stadionépítésre fordították, de Hódmezővásárhely és Alcsútdoboz is kapott önkormányzati működésre. Az éhező gyermekek nem érnek annyit, hogy ezt a pénzt megkapják, muszáj ezt ellopni? – kérdezte.
Orbán szerint aki kér, az kap étkeztetési támogatást, amelyből jelenleg jóval több van, mint a szocialista időkben. Míg 2010-ben 32 milliárd forint volt gyermekétkeztetésre, addig a mostani költségvetésben 72,5 milliárd forint van, "ezt nem nevezném hanyatlásnak" – válaszolta a miniszterelnök. Bangóné erre közölte, a 65 év felettiek szegénysége 4,9-ről 6,8 százalékra nőtt hat év alatt, a foglalkoztatottak szegénységi rátája 6,8-ről csaknem 10-re. "A 7 év alattiak 42 százaléka szegénységben nő fel Magyarországon." Orbán megismételte a 32 milliárddal szembeni 72,5 milliárdos tételt.
"Az ön szavai szerint 2010 óta nőtt a szegénység. Nincs ember az országban, aki ezt elhiszi,leszámítva a szocialista párt törzstagjait. Önök eltagadják az ország fejlődését, de ezzel nem a kormányt támadják, hanem az embereket sértik meg" – fogalmazott a kormányfő. Állította, szívesen elfogadnak azzal kapcsolatban kritikát, hogy nem haladnak elég gyorsan, de azt a valótlan állítást, hogy a szegénység nőtt volna, nem fogadják el. Ami pedig a lopást illeti - folytatta -, „az önök idejében ellopták a pénzt, ezért nem jutott a gyermekeknek, most nem lopják el, ezért kétszer annyi jut”.
A miniszterelnök februárban dönt arról, hogy kit jelöl államfőnek. Ezt Orbán Viktor az atv.hu kérdésére mondta tegnap a parlamenti folyosón, amikor arról kérdezték, eldöntötte-e már, hogy ki lesz a köztársasági elnök, ha Áder Jánosnak lejár a mandátuma.
Aktának nevezett irathalmaz
A Demokratikus Koalíció szerint valószínű, hogy nem egy szakmai hiba miatt, hanem feltehetően politikai utasításra léphetett be Magyarországra az Interpol és az FBI által is körözött Ghaith Pharaon. Vadai Ágnes hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján arra hivatkozott, hogy a nap folyamán találkozott Pintér Sándor belügyminiszterrel, aki mutatott neki egy, a szaúdi férfiról szóló, nyilvános és titkos "dokumentumokból álló, aktának nevezett irathalmazt". Hozzátette, hogy Ghaith Pharaon 2014 végén egy normál és egy üzleti vízumot is kapott, majd később tartózkodási engedélyhez is jutott, annak ellenére, hogy 2015 elején a magyar hatóságok pontosan ismerték a férfi korábbi tevékenységét.
A DK alelnöke kitért rá, hogy nemcsak Jordánia tiszteletbeli budapesti konzulja játszott szerepet abban, hogy Pharaon tartózkodási engedélyhez jusson, de testvére, az ammáni Magyar Kereskedőház vezetője is. Hozzátette, hogy rajtuk kívül az akkori ammani magyar nagykövet is ajánlást írt a szaúdi férfi érdekében.
A politikus azt mondta, hogy az általa látott dokumentumokat hiányosnak tartja, mert az iratok között nincs olyan feljegyzés, amelyet a Terrorelhárítási Központ készített volna. A független képviselő hangsúlyozta, hogy a TEK felelős a terrorizmus elhárításáért és a miniszterelnök védelméért, a terrorizmus finanszírozásával is meggyanúsított férfi viszont a kormányfő közvetlen közelébe kerülhetett. Az alelnök azt mondta, a papírokból nem derül ki, hogy ki adhatott utasítást arra, hogy a férfi bejuthasson Magyarországra, "de nem nehéz következtetni arra, hogy a legeslegfelső körökről lehet szó". Kérdésre válaszolva közölte, az nem szerepel az aktákban, hogy a hatóságok mit vizsgáltak, amikor kiadták Pharaonnak a vízumot.