Donald Trump;amerikai elnökválasztás;Rex Tillerson;külügyminiszteri poszt;

2016-12-13 09:40:00

Trump vitatott jelöltje

Donald Trump hosszú vívódás után kiválasztotta külügyminiszterét, a lehető legellentmondásosabb jelöltet, az Exxon Mobil vezérigazgatóját állítja a State Department élére. Rex Tillerson kinevezése ádáz vitákat válthat ki a szenátusban.

Donald Trump bejelentette, a 64 éves Rex Tillersont jelöli a külügyminiszteri posztra. A milliárdos már hétfőn este Twitteren előre jelezte, hogy meghozta döntését. Trump több jelölttel is folytatott tárgyalásokat, s sokáig úgy tűnt, hogy egyik kampánybeli bírálóját, a 2012-es republikánus elnökjelöltet, Mitt Romneyt kéri fel a State Department vezetésére. A mérsékelt republikánus Romney jelölése megnyugtatta volna Washington külföldi tárgyalópartnereit, hogy nem fogják fenekestül felforgatni az amerikai külpolitika hagyományos, kétpárti konszenzuson alapuló fővonalát.

Romney azonban tegnap tudatta, hogy nem ő kerül a tárca élére, mint mondta, megtiszteltetés volt számára, hogy a jelöltek között lehetett. A másik fő esélyesnek tartott Rudy Giuliani, New York volt polgármestere múlt héten jelezte, hogy már nem pályázik a posztra. Ez pedig azt jelenti, hogy az öntörvényű milliárdos nem hazudtolta meg önmagát, is a jövendő adminisztráció kulcsposztjára meglehetősen valószínűtlen jelöltet állít: a 64 éves Rex Tillersont, az ExxonMobil olajtársaság vezérigazgatóját, akinek az összes jelölt közül a legszorosabb orosz kapcsolatai, cégének komoly oroszországi üzleti érdekei vannak, Vlagyimir Putyin pedig 2013-ban Barátság Érdemrenddel tüntette ki. Tillerson kezdettől bírálta az Oroszország ellen hozott amerikai és európai uniós szankciókat.

Trump a FoxNews-nak nyilatkozva "világklasszis játékosnak" nevezte Tillersont. Keddi közleményében azt írta, Tillerson élete "az amerikai álom megtestesülése". A cégvezető jövőre vonult volna nyugdíjba.

Tillerson jelölésének hírét még republikánus körökben is komoly fenntartásokkal fogadták, kinevezésének szenátusi jóváhagyása kemény harcnak ígérkezik. Trump az amerikai-orosz viszony felmelegítése szempontjából hasznosnak találhatja Tillerson moszkvai kapcsolatait, ez azonban nem könnyíti majd meg jóváhagyását, amikor a kongresszusban vizsgálat folyik majd az esetleges orosz hackertámadások ügyében.

Az Exxon Mobil folyamatosan harcban állt a környezetvédőkkel, Tillerson vezetésével a State Department nem fog a korábbiakhoz hasonló élenjáró szerepet betölteni a klímaváltozás elleni nemzetközi harcban. Két befolyásos szenátor, John McCain és Lindsay Graham már hangot adott kifogásainak Trump jelöltjével szemben. Két volt republikánus külügyminiszter, James Baker és Condoleezza Rice támogatta Tillerson jelölését.

Trump egy másik korábbi elnökaspiránst, Rick Perry volt texasi kormányzót kérte fel az energiaügyi tárca vezetésére. Perryvel a CBS News értesülése szerint a hétvégén vette fel a kapcsolatot Trump, s hétfőn tárgyaltak először a Trump-toronyban. Joe Manchin nyugat-virginiai demokrata szenátor és Ray Washburne, Trump egyik adománygyűjtője is a jelöltek között volt. Egy elnökjelölti vitában Perry három tárca bezárását javasolta, az egyik épp az energiaügyi minisztérium volt. A volt texasi kormányzó elnöki esélyei 2008-ban épp azon úsztak el, hogy elfelejtette, melyik három tárcát is javasolná megszüntetni.

Vége az újraszámlálásnak
Három államban kezdeményezte az elnökválasztáson leadott voksok újraszámlálását Jill Stein zöldpárti elnökjelölt. Wisconsin államban majd hárommillió szavazatot ellenőriztek, Donald Trump eredménye 131 szavazattal nőtt, 22,748 szavazattal nyert Hillary Clinton előtt, alig 0,06 százalékkal módosult az eredmény.
Michigan államban elkezdődött ugyan az újraszámlálás, de bírósági döntéssel leállították. Pennsylvania állam legfelsőbb bírósága eleve elutasította Stein kérelmét, mondván, mivel alig 1 százalékot ért el, nem számít érdekelt félnek.