A MÚSZ tájékoztatása szerint az elnökség szerdai rendkívüli ülésén a tagok döntöttek úgy, hogy a 67 éves elnök mégse azonnali hatállyal távozzon a szervezet éléről, hanem maradjon a január 8-ra kiírt választásig, ezzel biztosítva az ügyvitel zavartalanságát. A grémium szerdai szavazatai szerint a jelölő bizottságba három ügyvéd, Ugrin Tamás, Fábry György és Pozsgati Tamás került be.
Gyárfás újságírói kérdésre reagálva elmondta, bár erre kevés esélyt lát, bizonyos esetben elképzelhető, hogy újrajelölteti magát. „Mindez attól függ, hogy mi a közgyűlés és a jelölőbizottság akarata. Ha 118 ember egyöntetűen ezt szeretné, akkor elgondolkodtató, ha nem, úgy nincs miről beszélni.”
Gyárfás lapunk érdeklődésére válaszolva részben megerősítette a Népszava azon értesülését, amely szerint nem döntött arról, hogy lemond-e a 2017-es, hazai rendezésű világverseny szervezőbizottságában betöltött társelnöki pozíciójáról.
„Fontolgatom, ha úgy érzik, hogy az esemény sikerének én vagyok az akadálya. Sikerekre, sikerek segítésére vállalkoztam – felelte a Népszava kérdésére Gyárfás Tamás, aki e felvetés kapcsán (is) találkozott tegnap délután Seszták Miklós fejlesztési miniszterrel, aki egyúttal a szervezőbizottság első embere is. – Amennyiben gátolom annak a világbajnokságnak a sikeres lebonyolítását, amellyel kapcsolatban elmondhatom, hogy részem volt benne, hogy Magyarországon rendezik, akkor félre kell állnom, s adott esetben akár tanácsadói szerepben folytatni a munkát, amint arra a nemzetközi szövetség szándékának megfelelően igény mutatkozik.”
A fenti gondolatsort folytatva a MÚSZ elnöki teendőit 1993 óta ellátó Gyárfás úgy fogalmazott, kötelessége van, hiszen mint mondta, „berántottam az országot, én találtam ki, hogy itt legyen világbajnokság, s sokáig ennek élharcosaként próbáltam ezért tenni. Döntsenek ebben a kérdésben a szakemberek, azonban ha a személyem akadály, csinálja más, jegyet még lehet kapni, talán beengednek” – jegyezte meg ironikusan.
A Nemzetközi Úszószövetség (FINA) alelnöki posztját betöltő Gyárfás a november 30-án kiadott kommünikében közölt távozási szándékával kapcsolatban elmondta, elhatározásának meghozatalában az volt a döntő momentum, amikor a világbajnokság kabalafiguráinak a nyilvánosság előtt történő bemutatása után támadások érték a szövetséget. „Nekem az fájt a legjobban, hogy amihez semmi közöm nem volt, abban is az én személyemet kiáltották ki vétkesnek. Miután bemutattuk a kabalafigurákat, több orgánumban megjelent, hogy a magyar szövetségen röhög az ország – közölte. – Bol-dog (így hívták a korábban bemutatott figurát, melyet visszahívott a szövetség – a szerk.) után azt mondtam, mindenbe beleszólok, csak a kabala kijelölésébe nem. Miután ezt is a MÚSZ-ra verték, úgy éreztem, azzal segítem a sportágat, ha végleg félreállok.”
Az „úszóbotrányt” kirobbantó Hosszú Katinkához fűződő viszonyáról szólva az elnök elmondta, természetesen egy többszörös olimpiai bajnokkal nem lehet azonos súlycsoportban, ugyanakkor ő mai napig nem tudja, mit vétett ellene vagy a magyar úszósport ellen. Hosszú teljesítményét viszont elismeri. „Hosszú Katinkát nem lehet kivonni a magyar úszósportból, mint ahogy a kontinens és a világ sportjából sem, hiszen a medencében csodálatos eredményeket produkál, s így mint mindenkinek, nekem is a legszebb a róla alkotott véleményem."
Az elnök lehetséges utódjairól szólva reagált a sajtóban megjelent nevekre is. Bienerth Gusztávval kapcsolatban annyit mondott, az ő esetében elsietett és megalapozatlan döntés lenne véleményt mondani, Sesztákot kiváló szakembernek tartja, míg a MÚSZ korábbi főtitkárát, Szabó Tündét talán még jobbnak.
„Nem bélyeg az, ha a politika világából érkezik az új elnök, sokkal inkább hozzáállása és az elhivatottsága a fontos. Én olyat szeretnék, aki szenvedélybeteg, aki ezzel ébred és fekszik le, és a szívügye, nem pedig egy pluszvállalás az egyéb tevékenységek között. Bízom abban, hogy a Magyar Úszószövetség a jövőben is sok örömöt okoz az országnak” - hangzott el.