szélsőjobb;Vona;fülkeforradalom;

2016-12-16 07:03:00

A lázadás éve

A fülkeforradalom már a múlté, nem is emlegetik, de hét évvel utána - várhatóan - ismét felüti fejét a szembenállás szelleme. A harc és az ellenség-kreálás eddig is meghatározta a kedves vezető politikai tevékenységét. Nem meglepő tehát, hogy Orbán Viktor azt jósolja, 2017 a "lázadás éve" lesz. Persze nem a kormány lázad - hogy is tehetné -, hanem az emberek. De: "mi (I. Viktor és kormánya - a szerk.) azt képviseljük, amit az emberek akarnak".

A 888 politikai bulvárportálnak adott interjúban részletesen is kifejti, hogyan gondolja ezt az egészet. A lényeg: mind többen ellenzik Brüsszel ténykedését, mert a nemzetek rovására csoportosítja át a hatásköröket (bármit jelentsen is ez). A nemzetek meg ez ellen lázadnak. Miközben lázad a középosztály is, ennek jele Trump győzelme és a Brexit. Rendben, a világot lehet így is magyarázni. Csakhogy jövőre választás lesz Németországban, Hollandiában, Franciaországban. És egyáltalán nem mindegy előretörhet-e a szélsőjobboldal. Orbán úgy látja, "sok minden történhet". Annak az embernek, aki a határokon belül ádáz küzdelmet folytat a "cukiságra" váltott hazai szélsőjobboldali párttal szemben, a jelek szerint nincs szava a Jobbik szellemi testvéreinek nemzetközi előretörése ellen. Sőt, úgy látszik, kicsit drukkol is nekik. A fontos az, hogy legyen vége a politikai korrektségnek, s Európa védje meg magát a migránsoktól.

Érteni véljük persze, mi van e kissé ellentmondásos világkép hátterében. Nevezzük úgy: a hatalom megőrzésének bűvölete. Hogy 2018 után is a Fidesz alakíthasson kormányt és változatlanul Orbán Viktornak hívhassák a miniszterelnököt. Ezért harcol - akár nemtelen eszközökkel is - Vona Gábor és pártja ellen, s emiatt tűzi zászlajára a nemzeti szuverenitás megvédését a nem létező Európai Egyesült Államokkal szemben. Tapasztalatai alapján ezekkel lehet kábítani a híveket, miközben újabbakat is remél ettől a "szellemi lázadástól".

De aztán hirtelen őszinteségi roham tör rá és azt mondja: "ha nem csontosodunk bele a kormányzás karosszékeibe, akkor meg fogjuk találni a közös hangot az emberekkel". És nem veszi észre, hogy az elmúlt hat évben pont ez a fő baja: hogy visszavonhatatlanul "belecsontosodott".