Fidesz;szemét;belháború;

Belháború a Fideszben

Egyre inkább úgy tűnik, hogy Békés megyében fideszes belháború zajlik, a konfliktus hátterében két dolog állhat: a sok szemét és még több pénz - írta az Index. A Simonka György és a gyulai fideszesek közötti konfliktus már szeptember végén kirobbant, de különösebb visszhangot akkor nem kapott az ügy. Az azóta megszüntetett a Népszabadság kezdett foglalkozni az ellentétekkel, és azt állapította meg, hogy a térség hulladékgazdálkodási rendszerének működése miatt esett egymásnak két fideszes csapat.

Az egyik csapat vezetője az adóügyi botrányba keveredett Simonka György fideszes országgyűlési képviselő, valamint az általa támogatott orosházi polgármester, Dávid Zoltán. Velük vannak a tőlük erősen függő dél-békési önkormányzatok.

A másik oldalon Vantara Gyula szintén kormányoldali országgyűlési képviselő, Békés megye fejlesztési kormánybiztosa, Dankó Béla és Kovács József fideszes országgyűlési képviselők, továbbá a nagyobb városok, Békéscsaba és Gyula önkormányzatai sorakoztak fel. Az egykori Népszabadság szerint Vantaráék egy igazi nagykutya, Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter támogatását is élvezik.

A Dareh nevű szervezeten kaptak össze a fideszesek, ami a Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás rövidítése. A Dareh felügyelete azért fontos, mert ez fogja működtetni a térségi hulladékgazdálkodást, méghozzá elképesztő pénzekért, amit az EU-tól várnak. Kétszer 15 milliárd forintról van szó.

A Simonkáékkal szemben állók szerint a Darehen keresztül ellenőrizhetetlenül folynak ki pénzek. Gyula fideszes polgármestere, Görgényi Ernő például a Dareh által alapított Bázis Zrt. egy júniusi közgyűlésén azon akadt ki, hogy szerinte a Bázis közbeszerzései "nélkülözik a törvényes alapokat", soha nincs egyeztetés, az önkormányzatoknak pedig "biankó csekket" kellene megszavazniuk. A szemétpénzből tehát több érdekkör is részesedni akar. Az elégedetlenkedő önkormányzatok ki is léptek a Darehből.

A Lázár Jánoshoz kötődő Hódmezővásárhely is kilépett a társulásból. Ez pedig magyarázatot adhat arra is, miért mernek a gyulaiak most már nyíltan szembemenni Simonkával.

A Békés megyei példa ragadós lehet, ugyanis folyamatos alakul a hulladékfeldolgozás rendszere, és az ehhez társított pénzek helyi fideszes érdekcsoportotokat hozhatnak "lázba". Weingartner Balázs, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója november végén Szombathelyen jelentette be, hogy április elsejéig létrejönnek azok a regionális szolgáltatók, amelyek méretüknél és lehetőségeiknél fogva jobban megfelelnek mind az uniós, mind pedig a hazai hulladékgazdálkodási követelményeknek.