Paul Lendvai;

2016-12-19 06:03:00

Paul Lendvai: ki kell mondani, ami van

Az osztrák kiadás után ősszel jelent meg magyarul is Paul Lendvai, az Ausztriában élő magyar újságíró nagy sikert arató könyve, az Új honfoglalás. A szerzőt arról kérdeztük: mit fűzne hozzá az év végén augusztusban lezárt kötetéhez.

Az Új honfoglalás című könyv megjelenése óta történt események - sajnos - alapjában megerősítik a magyar politikai helyzet komor ábrázolását - mondja Paul Lendvai. Az Ausztriában élő magyar írót arról kérdeztük, ha a külföldön és itthon is nagy sikert arató, magyarul a Noran Libro kiadónál ősszel megjelent kötetét - hiszen nyár óta sok minden történt: a kvóta-népszavazás, a Népszabadság beszántása, a hetedik alkotmánymódosítás kudarca - most kellene röviden kiegészíteni, mit írna hozzá. Lendvai könyve a rendszerváltás utáni történelem rövid áttekintése után elsősorban a Fidesz-korszakkal s ezen belül mindenekelőtt Orbán Viktor életrajzával, személyiségével, politikájával s világképével foglalkozik.

A Bécsben élő magyar újságíró szerint a népszavazás és az alkotmánymódosítás kettős kudarca ugyan "szépséghiba" volt, de sokkal fontosabb az Orbán-rezsim - különböző címek alatt működő - médiabirodalmának céltudatos és sikeres kiépítése. Úgy látja, a Népszabadság meggyilkolásánál az igazi "tettesek" háttérben maradtak, s az előtérben ragadt egy osztrák spekuláns, akit saját szavai szerint "kölcsönös tisztelet" köt össze a miniszterelnökkel. Ugyanakkor még abban is segített a szorgos tisztelő, hogy a fontos vidéki lapok teljesen a kormánygépezet kezébe kerüljenek - idézte fel Lendvai, hozzátéve: ilyen körülmények között a korrupciós botrányok következményeit nem lenne helyes túlbecsülni. "Harold Wilson volt brit Labour (munkáspárti - a szerk.) miniszterelnök mondta egyszer, hogy <a politikában egy hét hosszú idő>" - folytatta, arra is kitérve: kétségtelen, hogy a Jobbik következetes parlamenti támadásait a rezsim potenciálisan veszélyesnek tartja, különös tekintettel arra, hogy Vona Gábor pártelnök megpróbál retorikájában a "Fidesz-közép" felé orientálódni, úgyhogy joggal mondhatják ők is, hogy a "nemzet ügyét" képviselik - de korrupció nélkül.

Lendvai szerint azonban az egyszemélyes kézi vezérlési módszer továbbra is a legfontosabb bizonytalansági tényező. Az a tény, hogy a "az Orbán-kérdés" a világ és az európai politika drámai alakulása miatt lekerült az EU, sőt a nemzetközi sajtó napirendjéről, erősíti az Orbán-rendszer látszólagos stabilitását. Nem szabad ugyanakkor azt sem elfelejteni: "Fortuna caeca est", azaz a szerencse vak - írta Cicero. A szerző szerint ugyanis Orbán Viktor már Gyurcsány Ferenc őszödi beszédétől a menekültválságon át Donald Trump megválasztásáig - hogy csak a legfontosabb tényezőket említsük - újra és újra hasznot húzott Fortunából, s nem meglepő, hogy ez politikájában újra a mértéktelenséget és az arányok elvesztését is eredményezi. És nem is csak belföldön; Trump megválasztása és Angela Merkel német kancellár pozíciójának gyengülése fontos tényező a magyar politikai életben is. Hillary Clinton és a demokrata párt veresége azt jelenti, hogy a legfontosabb hang külföldön a liberális ellenzék és a civil társadalom védelmében, s az orbáni "vezérdemokrácia" ellen gyakorlatilag elnémult. Sőt, az Orbán-kormány helyzete ebben az évben megerősödött német és osztrák viszonylatban is - hívta fel a figyelmet Lendvai. Az osztrák elnökválasztás eredménye ugyan a liberális demokrácia komoly győzelme volt, de az osztrák kormány politikájára magyar viszonylatban egyre inkább a jóindulatú közömbösség jellemző. Mindez talán túl pesszimista elemzésnek tűnhet, de én Ferdinand Lassalle (XIX. századi német szocialista politikus - a szerk.) nyomán azt tartom, hogy ki kell mondani azt, ami van - fogalmazott.

Kérdésünkre, eljuthat-e ez az ellenzék a kormány megbuktatásáig 2018-ban, Lendvai azt mondta, a balliberális ellenzék - emberi számítás szerint - megosztottsága és szószólóinak gyengesége miatt a jövőben, tehát a legközelebbi választáson sem jelenthet komoly veszélyt az Orbán-rendszerre. Vitáik és veszekedéseik több figyelmet keltenek, mint kormánykritikáik. Hozzátette, a jövő politikai elemzői joggal foglalkozhatnának azzal is, hogyan ásta alá a Fidesz Bajnai Gordon kísérletét, s hogyan próbálták, sok sikerrel a potenciálisan legveszélyesebb ellenfelet, Gyurcsányt - nyílt vagy rejtett ellenzéki mázba öltözött szövetségeseikkel együtt - lejáratni és elszigetelni.