Publicisztika;Budapest;Pozsony;Bécs;karácsonyi Vásár;

2016-12-19 06:15:00

Enni, inni, vásárolni

A karácsonyi fények már kigyúltak és a vásározók tömegei is útnak indultak. Ki a hagyományos bécsi hangulatot, ki a budapesti ízeket, de egyre többen a pozsonyi meghittséget választják. Három város, egy ünnep és különféle érzések várják az ünnepi utazókat.

Az illatokkal és az ízekkel sincs baj, hiszen a karácsonyi vásárok inkább ezekről szólnak, mint az ajándékok beszerzéséről. Tömjén és mirha helyett inkább vastag pénztárcát vigyen magával azt ember, ha napkeletről elindul Bécsbe, Pozsonyba vagy Budapestre egy kis karácsonyi vásárfiáért. Bécsben kocsival megállni és közlekedni igazán kalandos élmény karácsonykor, ezért a vonat jobb megoldásnak tűnik. Ráadásul Budapestről az osztrák fővárosba tartó EuroCity vonatokra már 13 eurótól lehet jegyet váltani.

Bécsben uralkodik a hagyomány

Természetesen a kínálat és a tömeg hatalmas, mivel pedig ezek a vásárok inkább élmény és gasztronómia terén hatnak az érzékekre, a legtöbben a puncsos és forralt boros bódék körül élvezik a karácsonyt. Az osztrák fővárosban csaknem húsz adventi vásár és karácsonyi falu csábítja a turistát. A mesebelitől a modernig mindenki megtalálhatja a saját stílusának megfelelőt.

A Bécsi Piacfelügyelet adatai szerint az osztrák főváros tizenhét adventi vásárnak és egyéb piaci jellegű karácsonyi rendezvénynek ad otthont az idén. Aki már járt ott – és a legtöbben igazán visszatérő ünneplők –, az érezheti, hogy a tömegturizmus lett az uralkodó, ami már szinte agyonnyomja a karácsonyt. A tömeg pedig szó szerint értendő. A Városháza előtt felállított Bécsi Adventi Varázslat, képeskönyvbe illő kulisszái évente mintegy hárommillió látogatót vonzanak Ausztriából és külföldről. Rengeteg a kínai és az orosz csoport, amelyek jól el vannak eresztve anyagilag és ez bizony meglátszik az árakon és a portékák minőségén is.

A 26. alkalommal megrendezett Christkindlmarkt elsősorban a családokról szól. A gyerekeket Jézuska-műhely, Jézuska-expressz, Mennyei Postahivatal és jászolkiállítás várja, míg szüleik 144 stand kínálatából válogathatnak, leginkább kézműves ajándéktárgyakat és karácsonyfadíszeket is kínálnak. A Rathauspark fái az idén új fénydíszt kaptak, végig a Ringstraße mentén. A látogatók ez évben első alkalommal két nagy jégfelületen és számos sétányon korcsolyázhatnak a parkban. A 4.500 m²-nyi jégfelület mellett jégtekézésre is nyílik lehetőség. Az étel-italkínálat a méreteknek megfelelően igazán impozáns.

Az árak tükrözik az osztrák életszínvonalat és a turisták mennyiségét, de a választékra nem lehet panasz, ha az embernek van türelme a közelharchoz a szeretet ünnepének közelségében. Forralt bort 5 euróért, sült gesztenyét 2-3 euróért majszolhat a család, de természetesen vehetünk hagyományos strudelt is 2.20 euróért. A hagyományos vonalat követi az Am Hof karácsonyi vására, ahol a kézzel készített ajándéktárgyak mellett ékszert, antik dolgokat és műalkotások is árulnak. Kicsit más hangulatú a spittelbergi karácsonyi vásár, ahol a macskaköves utcácskák biedermeier homlokzatai előtt több mint száz árus kínál kerámiát, ékszereket és kézműves termékeket. Az egykori bécsi kórház parkjában (Altes AKH) helyet kapó tradicionális karácsonyi falu idén új elemmel, egy kis jégpályával egészült ki, ahol korcsolyázni és curlingezni lehet.

Pozsony: meghitt a forgatag

Pozsony, a maga karácsonyi vásárával sokkal meghittebb, emberibb léptékű, mint Bécs. Nem csodálnánk, ha egyre többen választanák az ünnepi hangulat kedvéért, mint híresebb és nagyobb testvérét. Utazásra ilyenkor itt is a vonat a megfelelőbb, hiszen egy napért nem igazán éri meg borsos áron szlovák autópálya matricát venni. A vásár, amely az idén a szokásosnál csaknem egy héttel korábban kezdődött, december 23-ig tart. A rendezvény központi helyszíne ezúttal is a Fő téren és a Ferencesek terén kialakított, száz standból álló vásárváros, illetve az előbbi helyszínen felállított nagyszínpad, ahol a rendezvény idején több száz előadó lép fel. A vásár központi helyszínének tőszomszédságában, a Prímási téren a jégpályát is kipróbálhatják a korival felszerelkezett látogatók.

A pozsonyi karácsonyi vásár másik fő helyszíne az egykori Kossuth, ma Hviezdoslav tér, ahol a régi nemzeti színház előtt az óvárosi önkormányzat üzemeltet egy csaknem ötvenstandos vásárt és egy másik szabadtéri jégpályát. Az idén először a pozsonyi karácsonyi vásárt új helyszínre, a pozsonyi várra is kiterjesztették. A szlovák törvényhozás kezelésébe tartozó történelmi épület udvarán Andrej Danko parlamenti elnök kezdeményezésére, hagyományteremtő céllal tartanak karácsonyi vásárt november 27. és december 18. között. A civilek standjai között egy magyar szervezet is helyet kapott.

A pozsonyi karácsonyi vásárt ebben az évben is két karácsonyfa díszíti, a fővárosi önkormányzat által a Fő téren állított fa egy 30 éves, 17 méter magas lucfenyő, az óvárosi önkormányzat vásárán pedig egy 16 méteres ezüstfenyő magasodik. A karácsonyi hangulathoz az úgynevezett „kívánság utca" is hozzájárul, ezt az egyik környező utca fenyőágakkal és fagyöngydíszítéssel való befedésével alakították ki, s a szervezők szerint örök szerelemre számíthatnak azok, akik ott csókolják meg egymást.

Ráadásul nyugodtan rendelhetünk vagy vásárolhatunk magyarul is, ráadásul olcsóbban, mintha Bécsben tennénk. Pozsonyban közkedveltek a hagyományos nemzeti ételek és italok, főleg a káposztaleves és a látogatók szeme előtt elkészített hús-, valamint halételek. Az édességek közül a legkedveltebb az ostya, a laska, a mézeskalács és a különleges karácsonyi mézbor. A tésztafélék közül a legnépszerűbb a palacsinta, de árulnak rétest és pogácsát is.

Fényesen csillog a pesti belváros


Budapesten szintén beindult a karácsonyi nagyüzem. Lehet mondani azt is, hogy a belvárosban szinte nincs is már talpalatnyi hely. A hagyományos Vörösmarty tér mellé felzárkózott az Erzsébet téri és a Bazilika előtti vásár is. Az ünnepi hangulatot nálunk is inkább a gasztronómia adja, így éhen- vagy szomjan halni nem fogunk. Viszont a karácsonyi ajándékát sem itt veszi meg egy magyar család. Az ajándékos standok kínálata talán jobb minőségű és lehet ötletes kézműves dolgokra lelni. Szőrmesapka, kerámia, illatgyertya szinte minden formában és kivitelben kapható. Ráadásul sok termék nemcsak a karácsonyhoz és a hideghez kapcsolódik. Viszont az árak színvonala elérte, sőt sokszor túlszárnyalta a bécsit.

Nem véletlen, hogy az ötödik kerület ilyenkor szinte idegen nyelvterületnek számít. Tavaly óta nem sok minden változott, a forralt bor decije maradt 300 forint, azaz egy pohár 900 forintot kóstál. Ausztriában ez 2,60-3 euró. A lángosért elkért 1000-2000 forint – feltéttől függően – szintén elég borsos. Persze aki ennél rafináltabb gasztronómiai élményre vágyik, annak még jobban bele kell nyúlnia a bugyellárisba. Egy adag gulyáslevesért 1900-2000, sült kolbászért vagy hurkáért 1700-1800 forintot kérnek. Hiába, emelkedtek a bérleti díjak – mondják az árusok. De ezek valóban frissen készült, magyaros étkek, ahogyan a székelykáposzta is, 2200-ért. A rafinériát - egyebek mellett - a konfitált libacomb, a szilvapálinkás kacsacomb képviseli, porciónként 3200 forintért. Ha pedig hagyomány, akkor kürtőskalács, de azért az 1500 forintos ár kissé túlzásnak tűnhet. Persze van rá külföldi fizetőképes kereslet.

A hideg ellen stílusosan iszogathatunk is. A forró tea decije 150-180 forintba, a forró csoki pedig 300 forintba kerül. Aki komolyabban fázik annak ajánlható a hagyományos ünnepi rum puncs 1500 forintért. Pálinkákból és borokból sincs hiány, ha megfizetjük az 1500 forintos beugrót. Esténként azért így is élmény bóklászni a kivilágított standok között és beleszagolni a fahéjillatú budapesti karácsonyba.