Publicisztika;Győri Audi ETO KC;Nora Mörk;

2016-12-19 10:28:00

A Győr játékosa lett az Eb gólkirálya

Vasárnap a címvédő Norvégia győzelmével ért véget a Svédországban zajló női kézilabda Európa-bajnokság. A hetedik Eb-sikerüket ünneplő világ- és Európa-bajnok norvégok legjobbja a fináléban 12 gólig jutó Nora Mörk volt, aki a Győri Audi ETO KC kézilabdázója – csakúgy, mint a torna legértékesebb játékosának választott holland Nycke Groot vagy a legjobb beállóként díjazott honfitársa, Yvette Broch.

A sorozatos sérülések által tizedelt magyar női kézilabda-válogatott ugyan a középdöntőben búcsúzott a kézilabdázók évadzáró versengésétől, a 30-29-es norvég sikerrel befejeződő Hollandia-Norvégia aranycsatában főszerepet vállaltak a Magyarországon kézilabdázó játékosok.

A pályaválasztóként feltüntetett csapatot erősítő, s a döntő első gólját jegyző Groot már a finálé előtt óriási megtiszteltetésben részesült, hiszen a győri kézilabdaklubot erősítő hollandot választotta az európai szövetség a torna legértékesebb játékosának. Az „álomcsapatban” az irányítóként jelölt Groot mellett további két győri játékos kapott helyet: Bronch beállóként, míg a jobbátlövő posztján a végső győztes Norvégia „motorja”, a döntő legjobbjaként külön díjazott Nora Mörk. Mörk egyébként nyolc mérkőzésen 53 gólt dobott, ezzel ő lett a torna gólkirálynője – hasonlóan a nyári, riói ötkarikás játékokhoz, ahol 62 alkalommal talált a kapuba. Ilyen góltermés után kevésbé meglepő, ám Mörk egyúttal a kanadai táblázaton is elsőként zárt, hiszen a találatok mellett 37 asszisztot jegyzett.

A gólpasszokat összesítő listán egyébként a Győri Audi ETO KC csapatkapitánya, a magyar csapattal a középdöntő után búcsúzó Görbicz Anita lett az első, aki 39 alkalommal továbbította pontosan a labdát valamely csapattársának közvetlenül gól előtt.

A torna álomcsapata
Kapus: Sandra Toft (dán)
Balszélső: Camilla Herrem (norvég)
Balátlövő: Cristina Neagu (román)
Irányító: Nycke Groot (holland, Győri Audi ETO KC)
Beálló: Yvette Broch (holland, Győri Audi ETO KC)
Jobbátlövő: Nora Mörk (norvég, Győri Audi ETO KC)
Jobbszélső: Carmen Martín (spanyol)
Védőjátékos: Béatrice Edwige (francia)
Legértékesebb játékos (MVP): Nycke Groot (holland)
A női kézilabda Eb hivatalos végeredménye: 1. Norvégia, 2. Hollandia, 3. Franciaország, 4. Dánia, 5. Románia, 6. Németország, 7. Oroszország, 8. Svédország, 9. Szerbia, 10. Csehország, 11. Spanyolország, 12. MAGYARORSZÁG, 13. Montenegró, 14. Szlovénia, 15. Lengyelország, 16. Horvátország.

A 31 éves Kari Grimsbö ugyan nem mondhatja el magáról, hogy tagja a torna csapatának, a szintén a győriek keretéhez tartozó, nyolc mérkőzésen védő norvég kapus is öregbítette a kisalföldiek hírnevét, hiszen a kapuvédő történelmet írt azzal, hogy 2006, 2008, 2010, 2014 után 2016-ban is tagja volt az Eb-aranyat nyerő norvég válogatottnak. A legjobbak közé választott sportolókon kívül további három, a magyar NB I-ben pallérozódó játékos szerepelt a jelöltek között, de a Siófok KC francia játékosa, Estelle Nze Minko, az Érdet erősítő szerb Katarina Krpezs, valamint a Váci NKSE szerb kézilabdázója, Szanja Radoszavljevics nem került be az álomcsapatba.

Zsiga Gyula az új szakmai igazgató
Zsiga Gyula látja el januártól a Magyar Kézilabda Szövetség (MKSZ) szakmai igazgatói feladatait. Az EHF-mesteredző, Bajnokok Ligája-győztes tréner kinevezésével együtt az MKSZ honlapján hétfőn azt is közölték, hogy a szövetség égisze alatt zajló edzőképzés átalakul, és a Nemzetközi Edzőképző Központ, valamint annak igazgatója, Marczinka Zoltán vezetésével megújul.
Novák András főtitkár leszögezte, hogy "szükségszerű volt az operatív feladatok újrastrukturálása a szövetségi munkában, hiszen olyan ponthoz érkeztünk, amikor a jelenlegi edzőképző-rendszerünk átalakításra szorul". Hozzátette, Marczinka Zoltánra óriási feladat hárul, így a továbbiakban nem tudja ellátni szakmai igazgatói feladatait is, amely szintén teljes embert kíván.