Berlin;berlini merénylet;

A berlini merénylet helyszíne, betontorlaszokkal körülvéve. FOTÓ: Sean Gallup/Getty Images

- Lelőtték a berlini merénylőt

Kétséget kizáróan megállapították, hogy a hétfői berlini kamionos merénylet feltételezett elkövetőjét, Anis Amrit lőtték le pénteken az olaszországi Milánóban - jelentette be a német szövetségi legfőbb ügyész. A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

Peter Frank a hatóság karlsruhei központjában tartott tájékoztatóján elmondta, hogy a Milánóban rendőrökkel folytatott tűzpárbajban meghalt férfi azonosításához a Németországban rögzített ujjnyomatokat is felhasználták. A nyomozást teljes erővel folytatják tovább, a legfőbb kérdés annak megállapítása, hogy vannak-e társtettesek és bűnsegédek, és hogy tudhatott-e valaki a merénylet tervéről.

Kérdésre válaszolva hangsúlyozta: valóban meg kell majd vizsgálni, hogy a német hatóságok korábban miként téveszthették szem elől a közveszélyes iszlamistaként számon tartott tunéziai férfit, de elsőként a 12 halálos áldozatot és 56 sebesültet követelő támadás ügyét kell feltárni. Németországban széles körben bírálják a biztonsági szerveket, amiért nem tudták megelőzni a merényletet, utána pedig egy ártatlan embert gyanúsítottak meg, és amikor megállapították, hogy Anis Amri lehet az elkövető, nem tudták elfogni, a tunéziai férfi így Franciaországba, majd Olaszországba menekülhetett.

Német hírtelevíziók olasz forrásokra hivatkozva jelentették, hogy Anis Amri Franciaországból érkezett Milánóba vonattal, egy külvárosi pályaudvaron szállt le, ahol pénteken hajnali 3 órakor két rendőr rutinszerű ellenőrzés keretében megállította. A gyanúsított egy revolvert húzott elő hátizsákjából és az Allahu akbar! (Allah a leghatalmasabb!) kiáltást hallatva tüzelni kezdett, de a rendőrök visszalőttek. Aki lelőtte a merénylőt, 9 hónapja szolgált. A másik rendőr a vállán megsérült, sebesülése nem súlyos, őt egy monzai kórházban ápolják. Anis Amri életét vesztette a tűzpárbajban. 

A holttest mellett egy vonatjegyet találtak, annak segítségével próbálták meg rekonstruálni, hogyan jutott el Berlinből Milánóba. Ez alapján a franciaországi Chambery-ből Torinón keresztül érkezett az észak-olaszországi nagyvárosba.

A rendőrök először nem tudták, kit lőttek, le, de sejtették, hogy egy szimpla drogdíler nem így viselkedne. Iratokat nem találtak nála, a hátizsákjában viszont német holmik voltak. Ekkor gyanút fogtak, levették az ujjlenyomatát, így derült ki, hogy valójában kiről van szó - írja az Index a La Stampa alapján.

A nyomozók korábban egy berlini helyi mecsetnél fedezték fel térfigyelő kamerák által az Európa teljes területén körözött tunéziai származású férfit a merénylet elkövetése után, ezért a Tagesspiegel közlése szerint azt gyanították, hogy Berlinben rejtőzködött a férfi. Egy szemtanú állítólag látta őt, arcán sérülésekkel, ezért feltételezték, hogy nem tudott máshová menekülni, mivel túlzottan feltűnő lett volna. A muzulmán imahely a Perleberger utcában található, a mecset az iszlamisták egy fontos találkozóhelye. A rendőrség házkutatást tartott itt.

Már hónapok óta a német biztonsági erők látókörében volt a férfi. Terrorizmussal is gyanúsították, ám az ügyészség közlése szerint semmilyen konkrét bizonyítékot nem találtak ezzel kapcsolatban vele szemben, ezért a további ellenőrzéseket szeptemberben le is állították.

A Bild csütörtökön közölte az első videofelvételt, amely a merénylet időpontjában készült: egy gépkocsiba rejtett kamera rögzítette az eseményeket. Látható, amint a kamion nagy sebességgel halad végig a karácsonyi vásárban, s sokan menekülnek a helyszínről.

A mondafrique.com című portál információi szerint a marokkói titkosszolgálat (DST) két, szeptemberben és októberben elküldött levélben figyelmeztette a német hatóságokat arról, hogy merényletre készülhet Anis Amri. A lap úgy tudja, a DST kinyomozta, hogy a férfi négy hónapja illegálisan tartózkodott Németországban, és Dortmundban az Iszlám Állam két veszélyes követőjével - egy orosz és egy marokkói állampolgárral - tartotta a kapcsolatot.2015 nyarán került Németországba. Menedékkérelmét elutasították a német hatóságok, de azért nem tudták visszatoloncolni szülőhazájába, mert Tunézia nem ismerte el, hogy az ország állampolgára lenne.

A berlini merénylet gyanúsítottja a szíriai háború kezdetét követően próbált Tunéziából a konfliktus területére menni. Később Olaszországban a hatóságok előállították és négy év börtönre ítélték, amikor Törökországba próbált utazni, hogy onnan megkísérelje az átjutást a háborús térségbe - írták. A férfi - bátyja elmondása szerint Tunéziában is ismert volt erőszakosságáról, diáktársait is terrorizálta. Gyújtogatás miatt négy évre börtönbe került, bátyja szerint ott radikalizálódott. 

A morocconewsworld.com információi szerint a marokkói hatóságok nem először figyelmeztették európai partnereiket az Iszlám Állam szimpatizánsaival kapcsolatos veszélyre. Példaként megemlítették, hogy a spanyol kormány a Marokkóból érkező információknak köszönhetően tudott felszámolni egy terrorista hálózatot, míg a francia biztonsági szervek fontos adatokhoz jutottak a (2015. novemberi) párizsi merénylet után Abdelhamid Abaaoudnak, a támadás európai koordinátorának hollétét illetően.

Thomas de Maiziere tájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta, a német biztonsági szervek nem tudnak arról, hogy a marokkói titkosszolgálat (DST) két, szeptemberben és októberben elküldött levélben figyelmeztetett volna arra, hogy Anis Amri merényletre készül. A berlini tartományi bűnügyi rendőrség (LKA) vezetője, Christian Steiof pedig a tartományi parlament belügyi bizottságának ülése után cáfolta a Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) regionális közszolgálati médiatársaság beszámolóját, miszerint a támadás előtti napokban és a merénylet után mintegy hat órával, kedd hajnalban is készültek felvételek Anis Amriról egy berlini mecsetnél, amelyet a helyi szalafista - szélsőséges iszlamista - körök egyik központjaként tartanak számon. Az RBB által nyilvánosságra hozott felvételeken nem Anis Amri látható - szögezte le az LKA vezetője.

Merkel: a kormány levonja a támadás tanulságait
Minden jel arra utal, hogy Anis Amri követte el a hétfő esti berlini merényletet, és halálával ugyan az azonnali veszély elmúlt, de a terrorfenyegetettség megmarad - mondta Angela Merkel német kancellár pénteken Berlinben. Hangsúlyozta, hogy kormánya levonja az eset tanulságait. A terrortámadás ügye "egy sor kérdést felvet", ezért nagyon alaposan megvizsgálják, hogy milyen lépéseket kell tenni - emelte ki Merkel sajtónyilatkozatában, amelyben köszönetet mondott az olasz hatóságoknak a feltételezett elkövető kézre kerítéséért, és mielőbbi teljes gyógyulást kívánt a Milánóban folytatott tűzpárbajban megsebesült rendőrnek. Elmondta, hogy a belügyminisztérium, az igazságügyi minisztérium és a kancellári hivatal a tartományi kormányok és a biztonsági szervek bevonásával az eset "valamennyi aspektusát elemzi" és a lehető leghamarabb jelentést készít, majd a szövetségi kormány gyorsan végrehajtja az összes szükséges "politikai vagy jogszabályi változtatást".

A két gép darabokra törve zuhant le