Reflex;Málta;túszdráma;repülőgép eltérítés;

2016-12-24 06:35:00

Hamar véget ért a máltai túszdráma

Az összes túszt elengedte az a két férfi, aki Líbiából Máltára térített egy gépet, 118 fővel a fedélzetén. A túszejtők politikai menedékjogot kértek Máltán, jelenleg rendőri őrizetben vannak a szigetországon.

Az Afriqiyah Airways A320-as járata magyar idő szerint 9 óra 10-kor indult Szabha városából, amelyet a helyi kábítószer-kereskedelem központjának tartanak. 10 óra 20-kor kellett volna leszállni a tripoli repülőtéren, ám ehelyett Málta szigetén, a la valettai repülőtéren ért földet 11 óra 32 perckor. A légikikötőt azonnal lezárták, órákon keresztül nem fogadott járatokat. Minden Máltára tartó gépet az olaszországi, Cataniában fogadtak. Ezután megkezdődött az idegek harca. A gépeltérítők azt közölték, kézigránátokat vittek a fedélzetre, s felrobbantják azokat, amennyiben nem teljesítik követeléseiket. Kiderült, hogy a 2011-ben megbuktatott líbiai vezető, Moamer el-Kadhafi híveiről volt szó, akik azt akarták elérni, hogy Tripoli engedélyezze egy az öt éve megölt egykori forradalmi vezető híveit tömörítő párt létrehozását. Egyikük a Kadhafi-éra jellegzetes, zöld színű zászlaját lengette.

Hamar kiderült, nem öngyilkos merénylők, inkább kalandorok voltak. A biztonsági erőkkel folytatott megbeszéléseket követően ugyanis első körben elengedtek 25 nőt és gyermeket. Később újabb és újabb túszok nyerték vissza szabadságukat, mígnem a 118 fős járat mind a 109 utasát elengedték. Az utolsó órában már csak a személyzet volt a fogságukban, később azonban velük együtt távoztak a gépről. Azonnal menedékjogot kértek a máltai hatóságoktól. Az eset rámutat arra is, milyen gyatrák a biztonsági intézkedések a líbiai repülőtereken, hiszen minden tovább nélkül fel tudták vinni a fedélzetre kézigránátjaikat. A repülőtereken hasonló káosz uralkodik, mint az egész országban. Nem egyszer fordult elő, hogy egyes gépek azért szálltak fel a tervezettnél később, mert rivális fegyveres csoportok foglalták el a kifutópályát. A főváros, Tripoli repülőterét 2014-ben felgyújtották a milicisták.

Elképzelhető, hogy a két gépeltérítő célja valójában az volt, hogy eljussanak az Európai Unióba. Líbiából nem indul közvetlen járat az EU területére, s a pénteki incidensből kiindulva belátható időn belül nem is fog.

Joseph Muscat máltai miniszterelnök a Twitteren folyamatosan számolt be a fejleményekről. Ő közölte azt is, hogy az utasok között 82 volt a férfi, 28 a nő, illetve egy kisgyermek is a gépen utazott.