USA;Izrael;ENSZ BT;

2016-12-27 07:04:00

Trumpban bízva

Harminchat éve, 1981 óta nem fogadott el az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) Izraelt elítélő határozatot, mert az Egyesült Államok képviselője minden alkalommal élt vétójogával. Karácsony előtt, december 23-án azonban a lehetetlennek vélt forgatókönyv valósult meg: Washington tartózkodása mellett a BT a ciszjordániai és kelet-jeruzsálemi telepítést elítélő határozatot fogadott el.

Az, hogy az ENSZ Közgyűlése és szervezetei rendre elítélik Izraelt, már megszokott, de a Biztonsági Tanács e döntése rendkívül érzékenyen érintette a teljes izraeli politikai életet. Mert most az ellenzéki pártok is ugyanarra az álláspontra helyezkedtek, mint a kormányzat. Veszélyes, igazságtalan és elfogadhatatlan, nyilatkozta a döntés kapcsán a legnépszerűbb ellenzéki párt, a Yesh Atid vezetője, Jáir Lápid, de a baloldali Munkáspárt képviselői is elítélték az „ENSZ és Barack Obama amerikai elnök lépését”. Merthogy Izraelben szinte egyhangúan a búcsúzó amerikai elnöknek tulajdonítják, hogy Washington nem élt vétójogával. Igaz, az ellenzék szerint a felelősség a Netanjahu-kormányt terheli.

Ez valóban fordulatot jelez az Obama-adminisztráció eddigi álláspontjában. Elemzők szerint egyfajta utolsó próbálkozás volt a kétállamos megoldás életben tartására, amelynek legfőbb akadályát a telepbővítésekben látja a nemzetközi közösség. Csakhogy Izraelben azt gondolják, amit a leköszönő ENSZ-főtitkár, Ban Ki Mun fogalmazott meg búcsúbeszédében. Elismerte, a világszervezetben aránytalanul nagy az ellenséges részlehajlás Izraellel szemben, ami aláásta az ENSZ képességét arra, hogy hatékonyan tudja betölteni szerepét.

Benjamin Netanjahu is precedens nélkülit lépett - nemcsak az ENSZ finanszírozását szüntette meg, hanem „vörös szőnyegre hívatta” a döntést megszavazó országok nagyköveteit, plusz az amerikait. A miniszterelnök abban reménykedik, hogy Donald Trump ígéretéhez híven korrigálni fogja az elítélő határozatot. Kérdés, mit tud tenni visszamenőlegesen a Fehér Ház új lakója. Az viszont biztos, hogy az amerikai-izraeli stratégiai partnerség komoly válságba került, Izrael pedig sorra veszíti el nemzetközi támogatóit.