áfa;tojás;baromfihús;

2016-12-29 06:21:00

Nagy áresés lesz a baromfipultnál

A jelenlegi 27 százalékról öt százalékra csökken a baromfihús (csirke, pulyka, kacsa, liba), és az étkezési tojás általános forgalmi adója (áfa) januártól.

A Baromfi Termék Tanács várakozása szerint nőhet a belföldi baromfihús- és tojásfogyasztás, csökkenhet a szürke- és a feketegazdaság aránya a termékpályán. Emellett az adócsökkentés egyenlő versenyesélyt teremt az ágazatnak, miután ez év január 1-jétől csak a sertés tőkehúsok adótartalma csökkent - közölte Csorbai Attila a tanács elnök-igazgatója. Számítások szerint a baromfitermékek áfájának csökkentése országosan mintegy 55 milliárd forint fogyasztói megtakarítást jelenthet. A szakmai szervezet forgalmazási adataiból kalkulálva a magyar fogyasztók átlagosan évi 23344 forintot költenek baromfihúsra, ebből csirkehúsra 16793 forintot - mondta Csorbai.

Ma Magyarországon egy ember évente mintegy 30-32 kilogramm baromfihúst fogyaszt el, ha ehhez a különféle baromfihús készítményeket is hozzászámítják, akkor a fogyasztás mintegy 40 kilogramm évente és fejenként. (A feldolgozott baromfikészítmények áfája jövőre továbbra is 27 százalék marad.)

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerinti tojásfogyasztási adatokkal számolva mintegy 8600 forint körüli összeget költenek az emberek tojásra egy évben, ez az áfacsökkentés hatására 7110 forintra csökkenhet 2017-ben. A szakember szerint így jövőre a mostani 40 forint helyett 33 forint lesz a legolcsóbb fehérjeforrás darabja, illetve 2017-ben ugyanakkora összegért 215 tojás helyett 260 darabot vehetnek a vásárlók.

Az áruházláncok megkezdték kampányukat és sorban jennek meg közleményeik, vagy inkább fogadkozásaik, hogy továbbadják a vásárlóknak a kedvezményeket, sőt lesz amelyik a baromfihús esetében a 22 százalékosnál nagyobb áresést ígér. A piacra figyelők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az áfacsökkentésre ítélt termékek árai is kúsznak felfelé, hogy legyen majd miből engedni...

A tojáshoz és a baromfihúshoz hasonlóan januártól a friss tej áfája is mérséklődik, igaz 18-ról, 5 százalékra, az éttermi, valamint az internet szolgáltatások forgalmi adója pedig 27-ről 18 százalékra esik. Az egyes termékek áfamértékének megítélése várhatóan vendéglátásban okozza a legnagyobb bonyodalmat. Helyben kell készülnie az ételnek, de helyben is kell elfogyasztani, felszolgálva, ülve, asztalnál. Az áfacsökkentés csak szolgáltatásnyújtáskor, nem pedig termékértékesítéskor alkalmazható - olvasható a NAV december eleji állásfoglalásában. Az önkiszolgáló étterem is megúszta, jövőre ott is 18, 2018-tól 5 százalékos lesz az áfa, de ha valaki el akarja vinni a vendéglátóhelyen rendelt ételt (vagy az interneten rendeli), már 27 százalékos terhet kell fizetnie. Asztal, szék és kiszolgálás hiányában az állóbüfében nem változik az áfa, a pecsenyesütőnél sem. A munkahelyi vendéglátás 27 százalékos áfakulcsa sem csökken.

Az áfacsökkentés összességében 80 milliárd forintos bevételkiesést okozhat a költségvetésnek.