Szilágyi Áron;toplista;legjobb férfisportolók;

2016-12-29 06:51:00

Szilágyi Áron a legjobb

A naptári év végéhez közeledvén megannyi médiumhoz csatlakozva, a korábbi hagyományoknak megfelelően a Népszava sportrovata is elkészítette az év legjobbjait tartalmazó listáját. Alábbi tízes felsorolásunkban 2016 legjobb férfisportolóiról olvashat.

10. Nico Rosberg (német), Forma-1-es pilóta

Végy egy ütőképes autót – állhatna a Forma-1-es világelsőség megszerzéséhez szükséges recept alapvető összetevői között. Nico Rosberg és márkatársa, a háromszoros bajnok Lewis Hamilton rendelkezésére 2016-ban is a sportágban kiemelkedőnek számító csúcstechnika állt, a feladatot azonban ez évben Rosberg teljesítette be: tette mindezt olyan fegyelmezettséggel, türelemmel és magabiztossággal, ahogy az egy F1-es bajnoktól elvárható. A győzelme után azonnal visszavonuló Rosberg kvalitásait csapata technikai fölénye ellenére sem szabad elvitatni, még akkor sem, ha az idei mezőnyből sem egyértelműen a német áll legjobban őstehetség dolgában.

9. Hanga Ádám kosárlabdázó

A jelenleg első számú magyar kosárlabdázó, a spanyol bajnokságban szereplő Laboral Kutxa Vitoria játékosa szinte hetente hallatott magáról. Hanga rendre szerepelt a hispán liga vagy az Euroliga szakértől által összeállított álomcsapatában, klubjában pedig szeptembertől - idegenlégiósként is - csapatkapitánynak választották. A kosaras a magyar válogatott tagjaként sikerrel megvívott selejtezők után 2017-ben Európa-bajnokságra készülhet.

8. Andy Murray (brit), teniszező

Kétség sem férhet hozzá, hogy jelenleg az a teniszező vezeti a férfiak világranglistáját, aki a legjobb formában van. Murray riválisa, a 2014 óta „uralkodó” Djokovic letaszítását megelőzően másodszor lett bajnok Wimbledonban, megvédte olimpiai bajnoki címét Rióban, majd az ATP-világbajnokság győzteseként is őt koronázták meg novemberben. Emellett az Australian Openen és a Roland Garroson is a döntőig jutott, a teljes idei évét tekintve pedig csupán háromszor talált legyőzőre.

7. Cseh László úszó

Egymást követő egyedik olimpiáján is medált, ezüstérmet szerzett Cseh László, aki a 100 méter pillangó igazán emlékezetes fináléjának részese volt, hiszen két korszakos zseni, a dél-afrikai Chad le Clos és Michael Phelps társaságában, holtverseny után állhatott a dobogó második fokára. A jövő évi, budapesti vizes-vb-re készülő, a nemzetközi úszószövetség év végi gáláján „élő legendaként” felkonferált sportolót tagságába választotta a Magyar Úszószövetség versenyzők munkáját segítő vizsgálóbizottsága is.

6. Imre Géza párbajtőrvívó

Nem tudta aranyéremmel feltenni a koronát olimpiai pályafutására az immáron 42 éves párbajtőröző, Imre Géza, akinek riói teljesítménye mégis megsüvegelendő. Imre egyéniben szenzációs vívással egészen a döntőig menetelt, ahol csupán egyetlen tusnyira volt a végső győzelemtől, végül azonban ő gratulálhatott a fordító dél-koreai Pak Szang Jungnak. Imre Géza második helyezése mellett bronzérmes lett a férfi párbajtőrcsapat tagjaként.

5. Usain Bolt (jamaicai), atléta

Peking és London háromszoros bajnoka Rióban is három számban nyert, így a nyári seregszemle egyik legeredményesebb sportolójaként zárt. Az immáron kilencszeres ötkarikás bajnok jamaicai rövidtávfutó elmondása szerint Brazíliában utoljára kápráztatta el a világot páratlan teljesítményével, hiszen több olimpián nem indul, sőt: eredeti terveinek megfelelően a jövő évi atlétika-vb után visszavonul. A sztársportoló páratlan pályafutásáról szóló dokumentumfilmet, az „I am Bolt" (Bolt vagyok - a szerk.) című alkotást novemberben mutatták be, így a – nem meglepő módon a nemzetközi szövetségnél az év atlétájának választott – sprinter nemcsak a sportpályán, hanem vélhetően azon túli életében is eredményes esztendőt zárt.

4. Gera Zoltán labdarúgó

Tíz idei szereplésével a magyar labdarúgó-válogatottban legtöbbször pályára lépő játékosokat rangsorában 96 fellépéssel Király Gábor és Bozsik József mögé, a harmadik helyre lépett elő a 37 éves Gera Zoltán, aki a franciaországi Európa-bajnokság minden magyar érdekeltségű mérkőzésén pályára lépett. Az elnyűhetetlen játékos Portugália elleni vezetőgólját választották a szurkolók a torna legszebb találatának. Gera klubcsapatában, az OTP Bank Ligában érdekelt Ferencvárosban is sikeres évet zárt: a tavasszal bajnokságot és kupát nyerő FTC alapembere volt.

3. Cristiano Ronaldo (portugál), labdarúgó

A világszerte kedvelt és figyelemmel követett Ronaldo kontra Messi rivalizálás végkimenetele 2016-ban nem lehetett kérdés, Ronaldo ugyanis ahol szerepelt ebben az évben klubjában vagy a válogatottal, ott szinte mindenhol nyert. A portugál világklasszis a májusi Bajnokok Ligája-győzelem, a júliusi Európa-bajnoki diadal, az év végi Aranylabda-elismerés és klubvilágbajnoki cím felé vezető mérkőzések során közel ötvenszer talált a hálóba. Ronaldo emellett azt követően, hogy több lista szerint tavaly ő volt a rászorulóknak legtöbbet adakozó sportoló a világon, ebben az évben is bőkezű volt: több más szervezet mellett például Böjte Csaba ferences rendi szerzetes árvákat segítő alapítványának is jutott adományából.

2. Michael Phelps (amerikai), úszás

Minden idők legeredményesebb olimpikonja Rióban öt arany- és egy ezüstéremmel bővítette hihetetlen éremkollekcióját, két egyéni- és három csapatszámban diadalmaskodott. A visszavonulását bejelentő amerikai fenomén eredménysora önmagáért beszél.

1. Szilágyi Áron kardvívó

Tehetség, tudás, minőség – három szóval ekképpen jellemezhető Magyarország elsőszámú férfisportolója, Szilágyi Áron. A magyar olimpiai csapat zászlaját vivő kardvívó a benne rejlő zseninek köszönhetően imponáló magabiztossággal védte meg bajnoki címét a riói ötkarikás játékokon, amely tettel impozáns körlethez csatlakozott: Fuchs Jenő és Kárpáti Rudolf után Szilágyi lett a harmadik magyar kardvívó, aki megvédte olimpiai bajnoki címét. A sportteljesítményén kívül társadalmi tevékenységében is kiemelkedő Szilágyi ideális példakép lehet a felcseperedő generációk számára.