Szíria;tűzszünet;

2016-12-30 06:32:00

Tűzszünet Szíriában

Szíriában éjfélkor lépett életbe a tűzszünet. A fegyvernyugvásról állítólag a Bassár el Aszad elnök fémjelezte kormányzat és a mérsékelt ellenzék állapodott meg. A tűzszünet nem vonatkozik az Iszlám Államra (IS) a Fatah al-Samra (a korábbi an-Nuszra Front), valamint szövetségeseikre.

„Három dokumentum született a fegyverszünet kapcsán, az elsőt a szíriai kormány és az ellenzék írta alá, s azt a megállapodást tartalmazza, hogy a fegyvernyugvás Szíria teljes területére szól” – közölte Vlagyimir Putyin orosz elnök Moszkvában. A másik két szöveg a tervezett béketárgyalások témájáról szól. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kijelentette, a fegyverszünetet a török és az orosz fél garantálja.

Előzőleg Cavusoglu azt közölte, hogy a tűzszünet „bármely pillanatban” életbe léphet. Az Anadolu török állami hírügynökség ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy Ankara és Moszkva szerdán állapodott meg arról: az Aleppóban érvényes tűzszünetet Szíria egész területére kiterjesztenék. Amennyiben a fegyvernyugvás valóban tartós lesz, akkor ez jó kiinduló alap lehet a szíriai rendezésről szóló tárgyalások számára. Az erről szóló tárgyalásokat Kazahsztán fővárosában, Asztanában rendezik meg.

Törökországban nem mindenki fogadta nagy lelkesedéssel a török-orosz kiegyezést Szíria kapcsán. Kemal Kilicdaroglu, az ellenzéki szociáldemokrata CHP elnöke úgy fogalmazott, hogy a török kormány hamarosan „kezet ráz” Aszad szíriai elnökkel. Utalt arra, hogy Asztanában Törökország egy asztalhoz ül majd Szíria diktátorával. Mint mondta, a szíriai események kapcsán egyértelművé vált, hogy a térség egyedüli ereje Oroszország. Ami pedig Szíriában történt, az „a külpolitikánk legnagyobb veresége”.