elhalálozás;pedofil püspök;Thomas Dupré;

2017-01-04 06:36:00

Meghalt a pedofil bostoni püspök

A napokban elhunyt Thomas Dupré, az Egyesült Államok springfieldi egyházmegyéjének egykori püspöke, akit az elsők között helyeztek vád alá a 2002-ben Bostonban kirobbant gyermekmolesztálási botránysorozatban. A katolikus egyházat később is újabb és újabb pedofilbotrányok sújtották. Ferenc pápa zéró toleranciát hirdetve levélben ítélte el a papi pedofíliát.

Az egyházmegye közlése szerint a pedofil püspök 83 éves korában, múlt pénteken halt meg, halálának okát azonban nem közölték. A halálesetről a The Boston Globe is beszámolt - ez az amerikai lap rántotta le először a leplet a kiskorúakat megrontó amerikai egyházi elöljárókról, még 2002-ben. Mint írták, Thomas Duprét 1995-ben szentelték püspökké, majd 2004 februárjában, egészségi okokra hivatkozva váratlanul távozott posztjáról. Ez pontosan egy nappal azután történt, hogy a The Springfield Republican napilap olyan cikket közölt róla, amelyben két kiskorú megrontásával, valamint más papok hasonló ügyeinek elsimításával vádolták.

Néhány hónappal lemondása után, 2004 szeptemberében a Hampden megyei bíróság emelt ellene vádat. A vádirat szerint Dupré a 70-es években, még plébániai lelkészként megerőszakolt két ministránsfiút, az egyik gyerek 13, a másik 12 éves volt akkor. A vádat azonban néhány nappal később már ejtették is, elévülés miatt, közben az egyházmegye mintegy 12 millió dolláros kártérítésben állapodott meg az áldozatokkal. Ezt követően Dupré bevonult a marylandi Szent Pál katolikus pszichiátriai klinikára. XVI. Benedek pápa utasítására 2006-ban zárták ki a papi rendből.

A pedofil papok a századforduló elején kerültek az amerikai, majd a nemzetközi sajtó figyelmének középpontjába. A The Boston Globe Pulitzer-díjas tényfeltáró cikksorozatban világított rá a gyerekek ellen elkövetett bűncselekményekre, bár a molesztálási ügyek már a 90-es években kezdtek felszínre kerülni: 1994-ben 47 fiatal argentin szeminarista megrontására derült fény, 1995-ben, Ausztriában pedig Hans Hermann Groër bíboros üzelmei is napvilágra kerültek. A The Boston Globe 2002-ben John J. Georghan ügyéről számolt be először, aki 35 év alatt több mint 130 gyereket zaklatott - ráadásul mindez belső egyházi körökben ismert volt.

Ezt követően sorra kerültek nyilvánosságra hasonló ügyek az Egyesült Államokban, valamint Európában is: 2004-ben, ugyancsak Ausztriában a Sankt Pölten-i szemináriumban robbant ki botrány, miután az egyik szemináriumi tag számítógépén mintegy 40 ezer pornográf fényképet és videót találtak. A felvételeken az intézmény több hallgatója is felismerhető volt, miközben gyerekekkel létesítettek szexuális kapcsolatot.

XVI. Benedek pápa 2008-as amerikai látogatásán kijelentette: a katolikus egyháznak azonnal meg kell válni a gyermekmolesztáló papoktól. 2011-ben Sean O'Malley amerikai bíboros olyan bostoni papok neveit tartalmazó listát tett közzé, akikről bebizonyosodott, hogy pedofilok. A dokumentum szerint 1950 óta 248 bostoni pap és két diakónus gyanúsítható pedofíliával.

„Szégyenkezünk e bűn miatt. Olyan emberek, akiknek az volt a feladatuk, hogy gondját viseljék ezeknek a gyermekeknek, lerombolták azok méltóságát. Mélyen fájlaljuk ezt, és bocsánatot kérünk. Világosan és becsületesen tegyük magunkévá a zéró tolerancia parancsát ezen a területen" - ezt már Ferenc pápa írta az egyházi pedofíliát elítélő levelében. A Vatikánban egy bizottságot is létrehoztak a gyermekbántalmazások megfékezése, megelőzése érdekében.