államfő;Majtényi László;államfő jelölés;

2017-01-07 06:05:00

Majtényi László arcot ad az ellenzéki együttműködésnek

Szerencsére könnyű helyzetben vagyunk, Majtényi László ugyanis már megfogalmazta, miért döntött úgy, hogy igent mond a civileknek és elvállalja a köztársasági elnökjelölt-jelöltséget. Szentpéteri Nagy Richárd politológus, aki kérésünkre, az Eötvös Károly Intézet (EKINT) elnökének közleményben közzétett négy pontját elemezte emlékeztetett, Majtényi az utóbbi napokban maga beszélt arról, tudja, hogy májusban nem lesz államfő, hiszen nála okosabb ember kevés van – fogalmazott a politológus. 

Ennek ellenére nem kosarazta ki az őt jelöltnek felkérő civileket, mert így elkezdődhet a beszélgetés a közös dolgainkról, egy jobb Magyarországról.

A volt adatvédelmi biztos szerint annak szintén jelentősége van, ha az egymással bizalmatlan szervezetek, személyek valamiben, vagy valakiben egyet tudnak érteni. A demokratikus ellenzék, akár az alkotmány iránt fogékony társadalom rossz állapotban van, ezért kell a közös kapaszkodó. Majtényi azért nem mondja, hogy teljesen esélytelen, így ugyanis semminek nem lehet nekivágni.

Nagyszerű feladatot vállalt a politológus szerint a volt ombudsman, aki azzal, hogy arcot ad az ellenzéki együttműködésnek, szimbolikusan képes megtestesíteni a másik Magyarországot. Szentpéteri figyelmeztetett, a köztársasági elnöktől eleve azt várjuk, hogy a nemzet egységét megtestesítse, amire Áder János nem képes. Ezért is van funkciója az alternatív államfőjelöltnek, aki egyben a rendszer kritikája. Majtényi egész élete a tisztességről szól, ezért jó választás. Bár lehetne még mondani olyan közszereplőt, aki mögött érdemes felsorakozni. Ilyen mások mellett Iványi Gábor lelkész, az EKINT elnöke pedig Szentpéteri szerint a legkiválóbb jelöltek egyike, ezért nagyszerű, hogy felkérték és az is, hogy ezt elvállalta.

Szerdai Facebook-közleményében Majtényi négy pontban foglalta össze céljait, és arra kérte az országgyűlési képviselőket, azok támogassák a jelölését, aki ezekkel egyetértenek. Olyan alaptörvényt szeretne, amit a különböző társadalmi csoportok a sajátjuknak tekintenek, ami békét teremthet, és ezt népszavazással kellene megerősíteni. Emellett a köztársaság helyreállítását sürgeti. A második pont összekapcsolja a társadalmi nyilvánosság infrastruktúrájának és szabadságának a helyreállítását a szabad választásokkal: a demokratikus nyilvánosság intézményrendszerének teljes érvényesülésével és a szabad és tisztességes választásokkal biztosítani kell, hogy a választópolgároknak valódi lehetőségük legyen időről időre leváltani a kormányzati hatalom gyakorlóit. A szegénységnek olyan bugyrai vannak, amikre csak a harmadik világban találhatunk példákat, ezért a köztársaságnak gondoskodnia kell arról, hogy mindenki emberhez méltó életet élhessen. Nincs a világon korrupciómentes ország, nálunk viszont a korrupció maga alá gyűrte az államot, ezért az ellen a legszigorúbb eszközökkel kell fellépni. Ez Majtényi programja, amihez saját bevallása szerint nem fogja megkapni a kormánytöbbség szavazatait.

Ez a négy pont, úgy ahogy van tökéletes, akár miniszterelnöki programnak is, nemhogy köztársasági elnökinek. Bár a kutya sem kérte erre, nagyon jól tette, hogy ezeket megfogalmazta – kommentálta a közleményt Szentpéteri. Hozzátette, a volt ombudsman ezzel is mutatja, hogy személyében képes megjeleníteni a másik Magyarországot.

A politológus szerint az országra ráfér az új alkotmány, amit népszavazással fogadnak el. A választás csak akkor szabad, ha tisztességes, Szentpéteri szintén ezt vallja. Egyetért Majtényivel, aki a két fogalmat együtt értelmezi. A 2014-es parlamenti választást az EBESZ is szabadnak, ám nem tisztességesnek nevezte, amin ideje lenne változtatni. Ám a szabad és tisztességes választást nem csak a választási, illetve a választási eljárási törvény garantálja, hanem a szabad információáramlás, azaz a szabad média. Magyarországon a két törvénnyel súlyos bajok vannak, de a médiavilág sincs rendben.

Szentpéteri a liberális gazdaságpolitika híve, de tudja, most szociáldemokrata korszaknak kell következnie. Magyarországon ugyanis ma a társadalom több mint fele szegénységben él, ezért a helyzet baloldali politika után kiált. Kérdés persze, hogy ez mikor jön el.

A korrupcióval kapcsolatban Majtényi megfogalmazta, itt nem arról van szó, hogy esetleg zsebre dolgozik a rendőr, hanem rendszerszintű a korrupció. Lánczi András, a Századvég Alapítvány elnöke 2015 decemberében világossá tette, "amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája". Állami eszközökkel így lehet tőkésosztályt kreálni mindannyiunk pénzén – vonta le a tanulságot Szentpéteri, akinek a véleménye szerint Majtényi a legfontosabb dolgokon szeretne változtatni, aminek most nincs esélye. Ám ha a négy pontból egyelőre semmi sem valósul meg, akkor is hasznos, hogy a májusi köztársasági elnökválasztásig erről lesz szó. Ahhoz persze, hogy Majtényi jelölt legyen, negyven képviselő támogató aláírására van szükség. Ha ez megvan, akkor a nyilvánosság, a demokrácia és a köztársaság jövője szempontjából is hasznos, hogy ezekről a kérdésekről beszélünk. Ráadásul lehet, hogy ennek 2018-ra is lesz hozadéka, bár ezzel kapcsolatban Szentpéteri óvatos.

Kockázatos ez a történet. Nem azért, hogy most államfő lesz-e Majtényi, mert nem lesz. A kockázat az, hogy meglesz-e a negyven ajánlás – figyelmeztetett a politológus. Az EKINT elnöke persze nem térhetett ki a felkérés elől, mert sokan mellé álltak.

Fel van adva a lecke a DK-nak és az LMP-nek. Előbb, utóbb állást kell foglalniuk az ügyben. Szentpéteri nem akart jósolni, de figyelmeztetett, a közvélemény egy része érzékeli, hogy most a pártoknál pattog a labda, és okosan kell dönteniük.