A magyar férfi az Origónak azt mondta, tisztán hallotta a lövöldözést és a sikításokat is a repülőtér D termináljában. Egy amerikai férfi segített neki, aki a földre rántotta, arra kérte, hogy bújjon a szék alá, és maradjon nyugodtan, miközben a lövések folytatódtak.
A szemtanú az portálnak azt is elmesélte, hogy mellette egy lány feküdt, aki zokogva hívta az anyukáját azzal, hogy lehet, ez lesz az utolsó telefonbeszélgetésük.
Az amerikai média időközben kiderítette, hogy a merénylő egy leszerelt amerikai - korábban Irakban szolgálatot teljesítő - veterán katona volt, aki mentális problémákkal küszködött, és pszichológiai kezelésben is részesült.
A fegyveres elkövetőt őrizetbe vették, miután 9 milliméteres automata pisztolyából az egész tárat kilőve öt embert megölt, és kilencet megsebesített. A rendőrségi illetékesek nem tudták még megállapítani, hogy milyen indíttatásból követte el tettét a merénylő, így még nem lehet tudni, hogy terrorista vagy más természetű bűncselekményről van-e szó.
A hatóságok nem közölték az illető nevét sem, Bill Nelson floridai szenátor mondta el a sajtónak, hogy hivatalos forrásokból tudja: Esteban Santiago Ruiz a huszonhat esztendős lövöldöző neve.
Esteban Santiago Ruiz New Jerseyben született, majd két éves korától Puerto Ricóban nevelkedett. Az amerikai nemzeti gárda kötelékébe 2007-ben került. Egy évet szolgált Irakban egy műszaki zászlóaljban, visszatérése után Fairbanksben az alaszkai nemzeti gárdánál teljesített szolgálatot ugyancsak a műszakiaknál. Itt azonban lefokozták, majd leszerelték "elégtelen teljesítmény" indokával.
A sajtó által felkeresett rokonai elmondták, hogy már Irakból való hazatérése után "sem volt túlságosan jól", de körülbelül egy hónappal ezelőtt látszott súlyosbodni az elmeállapota, anyja szerint látomások is gyötörték. Egy rendőrségi forrás az AP hírügynökségnek elmondta: Santiago novemberben Anchorage-ban besétált a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) helyi kirendeltségére, hogy bejelentse, az amerikai kormány ellenőrzése alatt tartja az elméjét és arra kényszeríti, hogy az Iszlám Állam terrorszervezet videóit nézze.
Floridai rendőri források korábban azt jelentették, hogy az elkövető Kanadából érkezett egy kanadai légi járattal, Kanada washingtoni nagykövetsége azonban nem sokkal ezután közleményben cáfolta ezt az információt. A CNN hírtelevízió később tudni vélte, hogy a tettes Alaszkából érkezett. Az EFE spanyol hírügynökség azt írta, hogy csütörtökön kelt útra az alaszkai Anchorage-ból, ahol menyasszonya és gyermeke lakik, onnan Minneapolisba utazott, s ezután szállt fel egy Floridába tartó gépre.
A hírek szerint még a beszálláskor jelezte, hogy egyetlen poggyászában fegyver van. Fort Lauderdale repülőterén, miután a csomagjához hozzájutott, bement a mosdóba, ott elővette fegyverét, ezután kiment és találomra elkezdett fejmagasságban lövöldözni, fejmagasságban adta le a lövéseket - írja a Blikk.
A lövöldözés után a floridai repülőtér felfüggesztette működését, a hírtelevíziók onnan sugárzott felvételein azt volt látható, hogy több száz ember tartózkodik a kifutópályán. A CNN értesülései szerint sem a floridai repülőteret, sem az Egyesült Államok más légikikötőit nem érte korábban fenyegetés, a támadás váratlan volt. Fort Lauderdale nemzetközi repülőtere mintegy harminc légitársaságot szolgál ki, rendkívül nagy az utasforgalma amiatt, hogy utasszállító hajók kikötői vannak a közelben. Novemberben például 2,5 millió utas fordult meg a légikikötőben.