A miniszterelnök 6 szobából álló luxusrezidenciájába a világ legdrágább bútorai kerülhetnek, egy felcsúti stadion árát ugyanis nehéz lenne másképp bútorra költeni - reagált a Demokratikus Koalíció arra, hogy a Várba költözéshez elkülönített 21 milliárd forintot újabb négy milliárddal toldották meg. A párt szerint abban az országban, ahol 4 millió ember él szegénységben, ahol az állampolgároknak kell gyógyszert és kötszert vinniük a kórházakba, ahol az éhezés több tízezer gyermeknek a napi rutin része, csak az költ 4 milliárd forint közpénzt luxusbútorokra, akinek nem volt gyerekszobája.
Orbán Viktor láthatóan teljesen elveszítette a kapcsolatát a valósággal és a nehéz mindennapokat élő magyarokkal - jelentette ki a DK, hozzátéve, hogy az Orbán-kormány bukása után kiállítótermet fognak csinálni az Orbán-rezidenciából, hogy mindenki láthassa, miként tombolt a fideszes elit rongyrázása. Mindenkinek joga lesz megnézni, hogy Orbán Viktor miként tapsolta el a magyarok adóbefizetéseit saját úri hóbortjára a rendszerváltás utáni magyar történelem legsötétebb napjaiban - ígérte az ellenzéki párt.
A tervek szerint a 2018-as választásokra készül el az új budai rezidencia a Várban, a hivatal berendezésére szánt 3,9 milliárd forintos keretet pedig már tavaly biztosították. Az olcsóbb megoldás – ahogyan a Sándor-palota 2002-es felújításakor – a replikák készítése lenne, a Miniszterelnökség azonban ragaszkodik az eredeti darabokhoz, amelyeket külföldről hoznának be.
A Hír TV a 4 milliárdos keretről kérdezte Pákh Imrét, a Munkácsy-trilógia Amerikában élő tulajdonosát is, aki egyetért a kormánnyal abban, hogy a legmagasabb szinten kell berendezni az épületet, mivel rengeteg külföldi fontos ember fog megfordulni ott. „Elsősorban figyelembe kell venni azt, hogy a miniszterelnök, a Miniszterelnökség nemcsak dolgozni fog ott, hanem képviselni fogja az országot. Én mindenesetre távol tartanám magamat a bóvlitól meg az olcsó műtárgyaktól, és megpróbálnám a legmagasabb szinten berendezni” – mondta az üzletember.
Azzal azonban nem mindenki ért egyet, hogy sokszoros áron, külföldről kellene beszerezni az épület berendezését. Magyarország egyik legnagyobb antik bútorokkal foglalkozó galériájának tulajdonosa például elmondta, hogy a karmelita kolostor stílusa kötött: az 1780–1820 közötti időszakot öleli fel, ebből a korból pedig Magyarországon is vannak antik bútorok, ráadásul sokkal olcsóbban, mintha külföldön szereznék be azokat. "Meggyőződésem, hogy a három budapesti kereskedésekből jórészt ki lehetne alakítani a belső enteriőröket. A külföldi árak minimum tízszer magasabbak, mint a magyarországiak” – nyilatkozott Csörge Csaba, a Darius Antiques tulajdonosa a tévének.
A Jobbik elképesztőnek és példátlannak nevezte a kormány urizálását, szerintük a milliárdokat inkább egészségügyre és oktatásra fordítaná. „Utánanéztünk az interneten, hogy ugyan milyen bútorokkal lehetne ennél kedvezőbb áron berendezni Orbán Viktor vagy Lázár János dolgozószobáját, és az interneten ráakadtunk néhány ingyen elvihető bútorra és tárgyra. Van itt a kanapétól kezdve az ágyon át az erkélyajtóig bezárólag sok minden. Ugye tudjuk, hogy eredetileg nem létező erkélyt építettek hozzá az épülethez, ehhez mi egy kiváló erkélyajtót fel tudunk ajánlani ingyen és bérmentve a kormány számára” – ígérte Kepli Lajos országgyűlési képviselő, mondván: "addig kell nyújtózkodni, amíg az a bizonyos takaró ér”.
Tuzson Bence a sajtóhírekre úgy reagált, hogy Orbán Viktor dolgozószobáját Tisza István korábbi miniszterelnök "közismerten puritán berendezésű", ma Debrecenben található dolgozószobai bútorainak másolataival alakítják ki, így "semmilyen különleges beruházásra nincsen szükség". A külföldi közjogi méltóságok fogadására szolgáló tereket múzeumi tulajdonú vagy abba kerülő bútorokkal kívánják berendezni. A Miniszterelnökség hivatalának bútorzatával kapcsolatban semmilyen döntés nem született - emelte ki. Az új épület a befejezését követően hosszabb ideig nyitva áll majd a nagyközönség előtt, mindenki számára megtekinthető lesz - hangsúlyozta Tuzson Bence. Közölte: a kormány arra törekszik, hogy a történelmi hagyományoknak megfelelően abba a környezetbe helyezze a tárcákat, amelyben egykor megtalálhatóak voltak. Így például a Belügyminisztérium saját korábbi, a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig a Pénzügyminisztérium eredeti épületébe tud költözni.
A Magyar Közlönyben decemberben megjelent határozat szerint a Nemzetgazdasági- és a Belügyminisztérium költöztetésére és az ehhez szükséges beruházásokra 15,014 milliárd forintot különít el a kormány a 2018-as költségvetésből. A Várban lévő volt pénzügyminisztériumi épületből, ahová majd az NGM költözik, ki kell pakolni az ott lévő intézményeket és ki kell alakítani az épületet, hogy át lehessen oda költözni a József Nádor térről, ez 3,8 milliárdba kerül majd. Az épületben most a Magyar Nemzeti levéltárnak van nagy raktára, ennek a kiköltöztetésére még 246,2 milliót rak félre a kormány. A Belügynek az az Országház utca 28-32., illetve az Úri utca 49-51. szám alatt található épületeket alakítják majd át.
Több százmilliós tervek
A Középülettervező Zrt. nettó 628 millió forintért készíti el a Belügyminisztérium (BM) budai Várnegyedbe költöztetéséhez szükséges terveket. Az engedélyezési és kivitelezési tervek elkészítésére a BMSK Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt. írt ki tendert, ez azonban formális volt, mivel a Középület-tervező Zrt. a korábbi tervekhez kötődő szerzői vagyoni jogokat - így a tervek felhasználásának és átdolgozásának, valamint az épület, vagy az épület egyes részei terveinek módosítási jogát - másnak nem is engedte át, így a munkát csak ez a cég végezheti el. A Közbeszerzési Értesítőben megjelent eredménytájékoztató szerint a Középület-tervező Zrt. az eredetileg becsült 606 helyett 628 millió forintért vállalta a tervezést.