Ghaith Pharaon;

2017-01-08 18:48:00

Hivatalos: Orbán szomszédja halt meg

Biztossá vált, az a Gaith Pharaon halt meg, akinek egyik érdekeltsége Orbán Viktor kormányfő szomszédságában vásárolt ingatlant. Legalábbis ezt név nélküli magyar kormányzati források is megerősítették a kormánypárti Origo-nak.

Az Index még szombaton akadt rá egy arab üzleti élettel foglalkozó lap Twitter-oldalán a szaúdi üzletember halálhírére. Ebben azt írták, a gyászszertartás vasárnap délután lesz a bejrúti Four Seasons Hotelben. A portál megkereste a szállodát, ahol megerősítették, hogy egy dr. Ghaith Rashad Pharaon nevű ember búcsúztatását tartják a kérdéses időpontban. Ekkor még nem volt biztos, hogy a Magyarországon üzletelő, az FBI által is körözött Pharaonról van-e szó, bár a neve, s a titulusa is stimmelt, és akiről köztudott volt, hogy évek óta Bejrútban él.

Sokáig a hazai sajtó sem volt biztos benne, hogy az a Pharaon halt-e meg, aki hónapok óta szerepel a magyar médiában, az Origo kormányzati forrásai most egyetlen nap alatt megbizonyosodtak róla, hogy a pénzmosás és terrorszervezetek finanszírozása miatt körözött szaúdi olajmilliárdost gyászolták Bejrútban. Mindez annak tükrében is figyelemreméltó, hogy a kormányzat sokáig azt sem tudta, "ez a Pharaon az a Pharaon-e", aki ellen elfogatóparancs van érvényben. A kormány néhány tagja, illetve vezető fideszesek is arról beszéltek az utóbbi hónapokban: a Pharaon név nagyon gyakori az arab világban. Olyan, mintha valakit például Kovácsnak hívnának - mondta például Németh Szilárd Fidesz-alelnök.

A miniszterek sem tudták pontosan megmondani, hogy az üzletember mikor kapott beutazási engedélyt Magyarországra. A Heti Válasz (HV) tavaly novemberben írt arról, hogy Pharaon először 2014 elején kapott tartózkodási engedélyt üzleti-befektetői tevékenységre. Ezzel szemben Szijjártó Péter külügyminiszter később az Indexnek úgy nyilatkozott: tudomása szerint Pharaon 2014 novemberében adta be kérvényét tartózkodási engedélyért.

Pintér Sándor szocialista képviselőknek küldött válaszaiból annyi derült ki, hogy az üzletember ötször járt Magyarországon. A belügyminiszter azt nem közölte, mikor jött először. Lázár János azt mondta, Pharaon 2014. november 24-én adott be tartózkodási engedély iránti kérelmet Ammánban. Amikor kiderült, hogy vízumát Zaid Naffa jordán tiszteletbeli konzul igényelte (Orbán is a jordán követség 2014-es díszvacsoráján találkozott az olajmilliárdossal), a Miniszterelnökséget vezető minisztert megkérdezték, vizsgálták-e miért jár közben a diplomata egy FBI által körözött ember vízumkérelmében. Lázár azt mondta, nem is beszélt ilyenekről Naffával, a vacsorán találkozott vele először.

Bár a belügy is megerősítette, Pharaon gazdasági tevékenységeket folytatott az országban, az még mindig nem tisztázott, hogyan volt ez lehetséges, hiszen a hatóságok 25 éve keresték az üzletembert. Pintér december végén közölte: Pharaontól 2015. március 2-án próbáltak meg ujjlenyomatot venni a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal budapesti igazgatóságán, ám "a barázdák nagymértékű sérülései miatt nem volt alkalmas az azonosításra". Holott korábban ismert volt, hogy a belügynek külön aktája van Pharaonról, ezt Juhász Péter hozta nyilvánosságra, és az Együtt-alelnök által közzétett dokumentumban benne voltak az ujjlenyomatok.