sajtótájékoztató;Magyar Úszó Szövetség;Bienerth Gusztáv;

2017-01-13 06:51:00

Bienerth mindent megígért

Állítása szerint belevetette magát a munkába, és 2024-ig maradna a Magyar Úszó Szövetség elnöke Bienerth Gusztáv, a MÚSZ vasárnap megválasztott új első számú vezetője, aki emellett alelnöke a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázatnak, illetve ő a turizmusért felelős kormánybiztos is.

Bienerth tegnapi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy már találkozott elődjével, a szervezetet 23 évig irányító Gyárfás Tamással, a nemzetközi szövetség (FINA) alelnökével, az európai szervezet (LEN) kincstárnokával, az idei budapesti vizes világbajnokság szervezőbizottságának társelnökével. Megállapodtak arról, hogy együtt utaznak Lausanne-ba, ahol Gyárfás bemutatja az új sportági irányítót a FINA vezetőinek.

Lapunk tegnapi számában írtunk arról, hogy a fullank.hu című honlap értesülése szerint Sós Csaba szakmai alelnök és Fodor Szabolcs, az FTC úszószakosztályának vezetője is érintett egy roppant kellemetlen ügyben: a portál szerint a klubban a gyerekek oktatásáért beszedett havi díjak nem a klubot gazdagították. Tóth István, a szentendrei úszók vezetője – Bienerth egyik ellenjelöltje volt a vasárnapi közgyűlésen – arról beszélt, hogy több helyen tanítják képesítés nélküli haramiák (ezt Tóth mondta) úszni a gyerekeket, ami két okból is nagyon káros: elveszik a vízfelületet az egyesületi kereteken belül készülőktől, másrészt rosszul tanítják meg úszni a gyerekeket.

Bienerth ezzel a kérdéssel még nem foglalkozott, egy másikkal viszont már igen: a közgyűlésen még nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogyan oldja meg a konfliktushelyzetet a vízilabdázókkal, amely arról szól, hogy kevés a medence, ezért gyakoriak a viták a két sportág képviselői között az edzésidőkről. A MÚSZ új elnöke már találkozott Kemény Dénessel, a pólósok elnökével is, és együtt keresik a megoldást.

Bienerth mandátuma öt évre szól, de egy újságírói kérdésre azt válaszolta, szeretne 2024-ig, a reményei szerint sikeres budapesti olimpia és paralimpia végéig maradni, utána olyan embernek adná át a helyét, aki az úszásból érkezik, nyelveket beszél és kellően felkészül a feladat megfelelő ellátására. Az üzletember eddigi kitérői a sportba nem tartottak ennyi ideig. A Magyar Labdarúgó Szövetségben (MLSZ) három évig dolgozott nemzetközi igazgatóként, de amikor Csányi Sándor vette át az irányítást, azonnal megvált tőle és a nemzetközi szövetség (FIFA) jogi bizottságából is visszahívta. Még kellemetlenebbül végződött együttműködése a kézilabdázókkal, ahol két évig volt tagja az elnökségnek, ahonnan azonban a közgyűlés – a magyar sport történetében szinte példátlan módon – visszahívta, mert a testület tagjai nem akartak vele (és Borsos Attilával) tovább dolgozni. Úgy tudjuk, Bienerthtel szemben az volt a fő kifogás, hogy a nemzetközi szövetségben az ott már pozíciót betöltő magyarok kiszorításával szeretett volna vezető beosztásba kerülni.

Találkozót akar a tiltakozó úszókkal
A MÚSZ elnöke felkérte Cseh Lászlót, hogy segítsen megszervezni egy találkozót azokkal az úszókkal, akik felsorakoztak Hosszú Katinka mögé a Gyárfás Tamás ellen november 21-én indított lemondatási akció során. Hosszú mellett Gyurta Dániel, Kapás Boglárka, Bernek Péter, Kozma Dominik, Verrasztó Dávid, Verrasztó Evelyn, Financsek Gábor úszó, valamint Czakó Csaba és Shane Tusup edző közös nyilatkozatban szólította fel Gyárfás Tamás elnököt és a szövetség teljes vezetőségét a távozásra.
Hosszúék hét pontba foglalták kéréseiket, amelyek között az első egy olyan új vezetőség felállításának igénye volt, amely „hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására." Hosszú Katinkáról megjegyezte, a neve még mindig hiányzik az olimpiai bajnokok márványtáblájáról, ezt a hiányosságot a közeljövőben egy ünnepélyes eseményen szeretnék pótolni.
Elnökségi ülés
A MÚSZ január 25-én tartja elnökségi ülését, ahol többek között foglalkozni kell két testületi tag lemondásával is. Bienerth nem árulta el, kik azok, akik nem szeretnének együtt dolgozni vele a jövőben. Megjegyezte, teljesen meg kell ismernie a MÚSZ működését, éppen ezért gazdasági és jogi átvilágítás kezdődik a szervezetnél.