Két év elteltével ismét megrendezik az Afrikai Nemzetek Kupáját, melynek győztese jogot szerez a szereplésre a nyári Konföderációs Kupán. Idén Gabon ad otthon a 31. kontinensviadalnak, noha eredetileg a Dél-Afrikai Köztársaság rendezte volna meg. Később úgy tűnt, Líbia lesz a beugró, de az évek óta tartó politikai káosz és polgárháború miatt az ország vezetése visszalépett a rendezés jogától.
A tizenhat csapatos viadalon négy négyes csoportba sorsolták a válogatottakat, ahonnan az első kettő továbbjut, a negyeddöntőtől pedig kieséses rendszerben zajlik a torna. Az Afrika-kupa favoritjának ezúttal is Elefántcsontpart számít, noha a címvédő generációváltáson esett át. A Manchester City 33 esztendős középpályása, Yaya Touré nem kapott meghívót, de Romaric, Gervinho és Doumbia is kimaradt a keretből. Több Premier League-ben szereplő játékos viszont Michel Dussuyer szövetségi kapitány rendelkezésére áll, Wilfried Bony, Wilfried Zaha és Eric Bailly mellett többek közt a PSG bekkje, Serge Aurier és Dárdai Pál tanítványa, Salomon Kalou is hadra fogható.
Nigéria rendszerint győzelmi esélyekkel vág neki a tornának, azonban a „Szuper Sasok” 2015 után ismét lemaradtak a kontinensviadalról. Egyiptom viszont nagy visszatérő, ugyanis a hétszeres győztes 2010-es sikere után egyszer sem tudta magát kvalifikálni. A házigazda Gabon sötét lóként vág neki a tornának, az együttes sikere nagyban Pierre-Emerick Aubameyang formájától függ majd. A Dortmund 27 esztendős csatára klubcsapatában pazarul teljesít, 22 tétmeccsen 20 gólig jutott, ám kérdéses, hogy társai kellőképpen tudják-e majd kiszolgálni. A német együttes nehéz helyzetbe került, ugyanis a gaboni klubcsapata góljainak 35%-át szállította, ám a legnehezebb hetek vélhetően Cludio Ranierire, a Leicester menedzserére várnak, lévén három alapemberét veszíti a kupa idejére. Islam Slimani és Rijad Mahrez mellett Daniel Amartey is repülőre ült, csakúgy, mint a Liverpool házi gólkirálya, Sadio Mané. Az olasz Napoli is nélkülözni kényszerül három játékosát, közülük Faouzi Ghoulam és Kalidou Koulibaly számít alapembernek.
Az afrikai kontinensviadal rendszerint fejtörés elé állítja a klubcsapatok edzőit, de a játékosok sem feltétlen teljes erőbedobással érkeznek meg az eseményre. Korábban a kameruni szövetségi kapitány került nehéz helyzetbe, ugyanis decemberben hét játékos is közölte, nem kíván részt venni a tornán. "Ezek a játékosok személyes érdekeiket a nemzeti csapat fölé helyezik. A szövetség fenntartja magának a jogot, hogy lépéseket tegyen az ügyben" – nyilatkozta akkor Hugo Bross szövetségi kapitány. A kameruni szövetség ekkor egészen odáig ment, hogy kilátásba helyezte, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnél (FIFA) kérvényezi a játékosok eltiltatását. Az ötlet szerint a kontinenstorna ideje alatt a játékosok nem játszhattak volna klubcsapatukban. A futballisták egyrészt attól tartanak, hogy megsérülnek, másfelől pedig helyüket féltik klubcsapatukban. Arról pedig nem is beszélve, hogy rendszerint azzal kerülnek reflektorfénybe, hogy a honi szövetség által beígért pénzeket sok esetben meg sem kapják. A zimbabwei válogatott emiatt bojkottálta saját búcsúztató vacsoráját, de Bissau-Guinea válogatottja is sztrájkra készült, ám végül megkapták elmaradt jutalmukat.
A kaotikus állapotokat pedig csak tetézi, hogy hosszú idő után egyetlen csatorna sem tűzi műsorára az ANK-t, az Eurosport ugyanis csak az Egyesült Királyságban, Portugáliában és Spanyolországban közvetíti élőben az Afrika-kupát, Európa többi országa kimarad a szórásból, így Magyarországról is csak streamek segítségével kapcsolódhatnak be a szurkolók az események követésébe.
Afrika-kupa
A csoport: Bissau-Guinea, Burkina Faso, Gabon, Kamerun
B csoport: Algéria, Szenegál, Tunézia, Zimbabwe
C csoport: Elefántcsontpart, Kongói DK, Marokkó, Togo
D csoport: Egyiptom, Ghána, Mali, Uganda