A keretszűkítést követően Iváncsik Gergő és Gulyás Péter nem, ám a 16 fős keretből mindenki Sabaté szövetségi kapitány rendelkezésére állt a világbajnokság nyitányán. Ezzel szemben az Európa-bajnok német együttesből többek hiányoztak: elég megemlíteni a válogatottságot az olimpia után lemondó Christian Dissinger, Martin Strobel, Hendrik Pekeler triót vagy a Kiel sérült klasszisát, Rune Dahmkét. A németeknél hét elején még a francia PSG-t erősítő csapatkapitány, Uwe Gensheimer szereplése is kérdéses volt, a balszélsőt ugyanis a felkészülés hajrájában fájó veszteség érte: elhunyt az édesapja. A játékos végül csütörtök este csatlakozott a társakhoz. Mint elmondta: édesapja is így szerette volna.
Talán éppen hite által hajtva, de az első játékrészben Gensheimer bizonyult nyerőembernek. A játékos képtelen volt hibázni, 30 perc alatt összesen hétszer mattolta a kapuban Fazekas Nándorral kezdő magyar védelmet.
A másik oldalon amint azt mondani szokták, szegény embert az ág is húzta. A zárkózni próbáló magyarok meghatározó játékosa, Nagy László a 18. percben sérülés gyanújával sántikált az öltözőbe, ezt követően pedig 8-7-ről percek alatt 11-7-re elhúzott a rivális. Ekkor – a 23. percben – időt kért Sabaté, Nagy László pedig legalább a kispadra leült, később azonban már nem lépett pályára. Mint a találkozó alatt kiderült, a Telekom Veszprém játékosának a bokája rándult meg – a Magyar Kézilabda-szövetség tájékoztatása szerint a német-magyar után további vizsgálatok vártak rá. A játékmegszakítást követően aztán az első játékrész hajrájában csak egy gólt vertek a magyarokra a németek, a meglévő hármas hátránnyal együtt viszont az már négy volt: félidőre 16-11-el vonulhattak a felek.
A térfélcsere után Mikler Rolanddal kezdődött a magyar összeállítás, aki rögvest védéssel kezdett. A Wienceket és Hafner kiállítása miatt időlegesen megfogyatkozó németek részéről Balogh Ádám, Juhász Ádám, Dzsamali és Császár góljaira percekig nem volt válasz: a 38. percben, mikor már csak egy volt közte, Hafner akkor talált be először a második felvonásban (17-15-re alakítva az állást).
A folytatásban bár Mikler több védéssel vétette észre magát, támadásban akadozott a gépezet, Dzsamali góljával ennek ellenére mégis feljött a magyar csapat egyre. A csapatot ekkor hetes és kiállítás sújtotta: Timuzsin ment le, a biztos kezű ítéletvégrehajtó Gensheimer pedig kettőre növelte a fórt.
Innentől őrült hajsza vette kezdetét. Az első világversenyén részt vevő tatabányai Juhász és a szegedi Balogh mellett Zubai góljával még az 54. percben is közel volt ellenfeléhez a magyar csapat (22-21 állt ekkor az eredményjelzőn), Drux és Hafner találatával azonban a vége előtt négy perccel, hárommal mentek a németek. Innen már nem volt visszaút: noha Lékai még kétszer beköszönt, illetve Sabaté is játékmegszakítást kért, a végén a teljes mérkőzésen 13 gólig jutó Gensheimer góljai zárták a csapatok első csoportmeccsét. Fél perccel a vége előtt ráadásul a szintén első tornás Ligetvári fejbe verte Fathet, így Magyarország emberhátrányban fejezte be a mérkőzést - a nagyobb probléma mégis inkább az, hogy elképzelhető, hogy Horvátország ellen a csapatkapitány Nagy László nélkül lesz kénytelen kiállni a válogatott.
Jegyzőkönyv
Németország-Magyarország 27-23 (16-11)
Ruen, Kindarena. Játékvezetők: Nacsevszki, Nikolov (macedónok)
Németország: Heinevetter – Groetzki 4, Häfner 7, Fäth 1, Wiencek, Drux, Gensheimer 13 (8). Csere: Ernst, Lemke, Kohlbacher, Kühn 1, Pieczkowski 1. Szövetségi kapitány: Dagur Sigurdsson
Magyarország: Fazekas – Harsányi 1, Zubai 2, Nagy L. 1, Ligetvári, Szöllősi Sz., Juhász Á 3. Csere: Mikler (kapus), Bodó 3, Császár 3 (1), Lékai 3, Bánhidi, Schuch, Ancsin 1, Balogh Zs. 3, Dzsamali 3. Szövetségi kapitány: Xavier Sabaté
Kiállítások: 6, illetve 4
Hétméteresek: 8/8, ill. 1/2
Az eredmény alakulása: 4-2, 7-5, 8-7, 13-8, 16-13, 16-17, 21-19, 25-22.