gazdasági válság;turizmus;Törökország;

- Bajban a török turizmus

Elkerülik Törökországot a befektetők és a turisták, a líra zuhanórepülésben van, és a gazdaság tavaly már a recesszió jeleit mutatta. Ha kedvünk van és bízunk egy valamikori fellendülésben, olcsón vehetünk akár luxusszállodát is a török Riviérán.

Az öt legtörékenyebb gazdaságnak ítélt Indonézia, India, Dél-Afrika, Brazília és Törökország közül az utóbbi teljesítménye alakult a legkedvezőtlenebbül tavaly - állapítja meg a Financial Times. A brit gazdasági lap összefoglalójából kiderül, ez azon is lemérhető, hogy a részvénypiac sem talált magára. Felemészti a török gazdaság erejét a belpolitikai bizonytalanság, a menekültáradat és a szíriai/kurd konfliktus. A gazdaság a nyári puccskísérlet óta nem képes megállni a lejtőn.

A gyenge biztonság miatt a turisták is elfordultak Törökországtól. A tavaly nyári puccskísérlet óta 60 százalékkal csökkent a számuk, márpedig az idegenforgalom nagymértékben hozzájárult a török gazdaság teljesítményéhez. Az időlegesen fagyossá vált orosz-török viszony sem tett jót az üzletnek.

A rossz gazdasági helyzetet mi sem jelzi jobban, hogy a tőke menekül a turisztikai szektorból is. Antalya virágzó strandjain szinte alig van vendég és egyre több hirdetésben hárulnak szállodákat potom pénzért. A török Riviéra fővárosaként is emlegetett városba hatalmas engedményekkel szerveznek utakat manapság. Akár féláron is megcsodálhatjuk a legendás belvárost és élvezhetjük a kristálytiszta strandokat.

Eddig már több mint 1300 török szállodára akasztották ki az eladó táblát. A legtöbb hotelt (410) Antalya közelében kínálják. Ezek összértéke eléri a 30 milliárd török lírát.

A brit Brexit és az amerikai elnökválasztás kihatásai is előkelő helyen szerepelnek majd a svájci Davosban ma este megnyíló Világgazdasági Fórumon (WEF). Az 1971 óta összeülő tanácskozáson eleinte csak gazdasági szakemberek vettek részt, mára a világ döntéshozóinak egyik fontos informális találkozójává vált.