Beer Miklós;szabálytalanság;váci katolikus főiskola;

A főiskola rektora saját hatáskörben intézkedett, holott erre nem lett
volna joga FORRÁS: AVKF

- Újabb szabálytalanság a váci katolikus főiskolán

Pályázatot hirdettek a Váci egyházmegye nevében az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektori pozíciójának betöltésére - mint kiderült, törvényellenesen. Az egyházmegye erről nem tudott, a hibát Beer Miklós váci püspök is elismerte. A problémás pályázat kiírásában a jelenlegi rektor, Fülöpné Erdő Mária keze lehet. Megtudtuk azt is, a főiskola egyik volt dolgozója pert indított a főiskola ellen az őt ért jogtalanságok miatt.

A felsőoktatási törvény vonatkozó rendelkezéseit figyelmen kívül hagyva írtak ki pályázatot a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) rektori munkakörének betöltésére - tudta meg lapunk. A főiskola weboldalán található dokumentum, illetve a pályázat kiírásának módja valóban több sebből vérzik. Már az is furcsa, hogy a pályázatot sehol máshol, csak az AVKF honlapján hirdették meg, de még ott sem verték nagy dobra. A főoldalon, az aktualitások között egyáltalán nem jelenik meg a felhívás, arra csak akkor lehet rábukkanni, ha valaki a pályázatok menüpont alá téved. A rektori munkakör betöltésére irányuló felhívás azon belül is a legutolsó helyen, több más kisebb jelentőségű (jellemzően ösztöndíjakkal kapcsolatos) átböngészése után található meg.

Ez azonban csak a kisebbik gond, a pályázat benyújtásának határideje is igencsak szűkös. A pozíció majd júliustól tölthető be, ennek ellenére a leadást már január 26-ig kérik. Ám ami a legnagyobb visszásságot kelti, hogy a pályázatot a Váci egyházmegye nevében írták ki, ennek ellenére az egyházmegye nem tudott róla. Legalábbis ez derült ki Beer Miklós váci püspök lapunk megkeresésére küldött válaszleveléből. "Az észrevételekkel teljes mértékben egyetértek, a rektori pályázat kiírása hiba volt. Intézkedem, hogy töröljék a főiskola honlapjáról" - írta.

A főiskola rektora saját hatáskörben intézkedett, holott erre nem lettvolna joga FORRÁS: AVKF

A főiskola rektora saját hatáskörben intézkedett, holott erre nem lettvolna joga FORRÁS: AVKF

Vagyis a főiskola rektora, Fülöpné Erdő Mária - Erdő Péter bíboros húga - feljebbvalói feje fölött átnyúlva minden bizonnyal saját hatáskörben intézkedett, holott erre nem lett volna joga. A felsőoktatási törvény szerint egy felsőoktatási intézmény szenátusának - melynek a rektor az elnöke - legfeljebb csak javaslattételre van lehetősége a pályázati felhívás tartalmára vonatkozóan, a rektori magasabb vezetői pályázatot csak a fenntartó - jelen esetben a Váci egyházmegye - írhatja ki. A felhívásban azt kérik, hogy a pályázatot egyenesen a főiskola rektori hivatalába küldjék - amit egyébként Fülöpné Erdő Mária lánya vezet. Beer Miklós püspök mindezzel kapcsolatban közölte: fenntartóként hamarosan érvényes pályázatot ír ki a felsőoktatási törvénynek megfelelően.

A Népszavának az AVKF egyik volt dolgozója jelezte a pályázattal kapcsolatos aggodalmait, szerinte nem véletlen, hogy azt máshol nem hirdették meg, Fülöpné Erdő Mária nem akar "vetélytársakat". Az egykori munkatárs egyébként nemrégiben pert is indított az iskola ellen az őt ért jogtalanságok miatt. Mint mondta, korábban informatikai igazgatóként dolgozott az intézményben, ám egyszer csak arra lett figyelmes, hogy munkavégzését fokozatosan ellehetetlenítik: egyik napról a másikra vonták meg különböző jogosultságait, végül a belépőkártyáját is letiltották. Most azért pereskedik, mert a felmondási időszakra járó, szerződésben meghatározott összeget nem fizette ki neki az iskola. Kirúgása után az új informatikai igazgató Fülöp András lett - a rektor asszony férje.

Lapunknak korábban több egykori vagy még alkalmazásban álló AVKF-es dolgozó is beszámolt az intézményben kialakult kaotikus állapotokról. Úgy vélik, a főiskolán évről évre romlik az oktatás minősége, sok dolgozót - köztük tanárokat is - mondvacsinált indokokkal bocsátottak el. Tudomásunk szerint az egykori informatikai igazgatón kívül jelenleg még ketten pereskednek az iskolával. A jelenlegi dolgozók arról is beszéltek, a főiskolán már-már diktatórikus légkör uralkodik, szigorú beléptető- és kamerarendszer működik - előbbinek a munkabér-elszámolásnál van nagy szerepe, néhány perces késés pedig már fegyelmi vétségnek számít. A dolgozók szerint Fülöpné Erdő Mária egyfajta családi vállalkozásként irányítja az intézményt.

A dolgozók aggodalmaival kapcsolatban korábban kerestük a főiskola vezetését és az egyházmegyét is, akkor elzárkóztak a válaszadás elől. Beer Miklóstól most újból megkérdeztük, mit tud ezekről. "A panaszokról magam is értesültem és azon vagyok, hogy megnyugtatóan rendeződjenek a problémás ügyek" - írta.

Aggályos doktori fokozatszerzés
Fülöpné Erdő Mária 2011-ben szerezte meg doktori fokozatát a szlovákiai Rózsahegyi Katolikus Egyetemen, azt 2015-ben honosíttatta. Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektori székében viszont 2012 óta ül, ami azt jelenti, évekig úgy vezette a főiskolát, hogy nem felelt meg a pozíciójához szükséges minden feltételnek. De a doktori dolgozattal kapcsolatban is aggályok merültek fel korábban, több magyar és szlovák sajtóorgánum is foglalkozott vele. A kifogások között szerepelt, hogy a dolgozat semmilyen új kutatást nem tartalmazott, Erdő Mária egy korábbi tanulmányát adta be, átjavítva a szakirodalmi hivatkozások évszámait. A rektor asszony egyik volt munkatársa az oktatási ügyekért is felelős Emberi Erőforrások Minisztériumához is fordult emiatt, érdemi válaszokat azonban nem kapott. A múlt bolygatása helyett inkább kitüntették Fülöpnét: tavaly márciusban Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést kapott a minisztériumtól, "a haza érdekeinek előmozdításában és az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett tevékenysége elismeréseként".

Nem várnak a tavaszi jóidőre, még a télen visszatérnek a Tanítanék mozgalom demonstrációi, az elsőt február elsejére szervezik - írtuk meg január 2-án.  Törley Katalin, a Kölcsey Ferenc Gimnázium közalkalmazotti tanácsának elnöke, a Tanítanék mozgalom képviselője a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában elmondta: követelik, hogy Balog Zoltán  távozzon posztjáról, hozzanak létre önálló oktatási minisztériumot a kormányon belül, és dolgozzák újra a köznevelési törvényt az 50 szervezetet tömörítő Civil Közoktatási Platform Kockás könyvének szellemében.