Századvég Alapítvány;

2017-01-19 06:04:00

Folyóiratból „gondolatminisztérium”

Talán senki sem gondolta volna 1985-ben, hogy az akkor alapított Századvég folyóirat farvizén 30 évvel később egy milliárdos bevételű, Fidesz-kormányzati "elemzőbirodalom" fog kiépülni, és még a rádiók híreit is ők írják majd. A kuratóriumi vezetője egyenesen "gondolatminisztériumként" aposztrofálta magukat, ám egy valódi tárcával ellentétben pénzügyeikről csak kisebb kutatómunkával lehet tájékozódni. Természetesen a miniszterelnök titokzatos tanácsadója, Habony Árpád is kapcsolatba hozható az alapítvánnyal.

A Századvég úgy működik, mint egy „gondolatminisztérium”, nemcsak a kormányt támogatjuk új ötletekkel és tanácsokkal, hanem kiemelten a miniszterelnök úr munkáját is" - mondta a kormánybaráttá tett Origónak Barthel-Rúzsa Zsolt. A Századvég Alapítvány kuratóriumi vezetője kijelentette: amiben változást szeretnének elérni, az a Századvég és a média kapcsolata. "Számos sajtómegkeresést kapunk, amelynek örömmel teszünk eleget, és magunk is nyitottak és transzparensek szeretnénk lenni ezen a téren." Erre tekintettel megkérdeztük a Századvégtől, mekkora összeget kapnak a kormánytól a 2018 decemberéig tartó szerződésük keretében. Arról is érdeklődtünk, milyen tanácsokat adtak a kormányzatnak, mely elképzelésüket valósították meg Orbán Viktorék. Továbbá kikértük azokat a tanulmányokat, kutatásokat, amelyeket tavaly írtak a kormányzatnak, s azt is, hogy mindezekért mennyi pénzt kaptak. Válaszukban utóbbival kapcsolatban a Miniszterelnöki Kabinetirodához irányítottak, ide is elküldtük kérdéseinket. "A javaslatok közül számos elem beépül a kormányzati munkába, a döntéshozók pedig értelemszerűen megfontolják, mit fogadnak el tanácsaink közül, és melyeket vetnek el. Ebben a vonatkozásban kedvező példaként a sajtóban is már korábban megjelent áfa-csökkentési javaslatcsomagot említhetnénk" - írták. A kutatások, tanulmányok közül az idén is több anyagot terveznek megjelentetni, "az aktuális közvélemény-kutatásokat pedig rendszeresen küldjük a sajtó képviselői számára".

A think tank születése

A Századvég-csoport megalakulása az azonos című folyóirat 1985-ös alapításáig nyúlik vissza, amelyet a Bibó István Szakkollégium meghatározó tagjai indítottak el, a cenzúra kijátszása végett szakkollégiumi kiadványként, kezdetben mindössze 200 példányban. Az első szám impresszumában szerepelt Orbán Viktor és Kövér László neve is, a felelős kiadó pedig a szakkollégium igazgatója, Stumpf István volt, aki később az első Orbán-kormány kancelláriaminisztere lett, jelenleg pedig alkotmánybíró.

Kormánypárti pénzmosoda
Pénzmosodának nevezte a Századvéget Mellár Tamás közgazdász, a Századvég Gazdaságkutató egyik alapítója, aki még 2011-ben távozott a cégtől. Mellár 2015 nyarán a Népszabadságnak azt mondta: "Azért jöttem el (a Századvégtől - a szerk.), mert számomra kiderült, hogy az egész műhely csak egy pénzmosoda. Jöttek a megrendelések a minisztériumoktól, hogy csináljunk ilyen kutatást, meg olyant, én meg kutatási igazgatóként azt mondtam, hogy nem tudjuk megcsinálni, mert ehhez nem értünk. Ne törődj vele, mondták, akkor is meg kell csinálni, valamit kaparjatok össze, aztán majd úgyis ki fogják fizetni. Akkor döbbentem rá, hogy én csak aláírni kellettem. A minisztérium utalja a pénzt, én aláírom, s a miniszterelnök tanácsadói fölveszik nálunk a nagy pénzt, miközben nem végeznek érdemi munkát. Azért kaptak nálunk pénzt, merthogy tanácsadóként nem tudták őket kifizetni. Azóta az összes ember, akit én vittem a Századvéghez, eljött onnan, mert látták, hogy nincs szükség igazi szakmai munkára."

A Századvég Alapítványt ma három fős kuratórium vezeti: Barthel-Rúzsa Zsolt elnök, G. Fodor Gábor elnökhelyettes, és Orbán Balázs, a kuratórium tagja. A Századvég Gazdaságkutató Zrt.-t 2010-ben Giró-Szász András korábbi kormányszóvivő és Heim Péter alapította, jelenlegi tulajdonosa Szalay-Bobrovniczky Kristóf. (Felesége, Szalay-Bobrovniczky Alexandra jelenleg Tarlós István főpolgármester helyettese. Testvére pedig Szalay-Bobrovniczky Vince, korábbi osztrák nagykövet, volt miniszterelnökségi helyettes államtitkár. ) 

Beindul az üzlet

A Fidesz másodszori hatalomra kerülésének évében, 2010-ben egyetlen közbeszerzést sem nyert a Századvég-csoport. Az Átlátszó gyűjtése szerint 2011-ben még viszonylag csekély értékben, 60,6 millió forintért dolgoztak a Fidesz-frakciónak az Országgyűlés Hivatalán keresztül. Az összeg három megbízásból állt össze: a Századvég Zrt. 23,8 millió forintért készített tanulmányokat a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia kidolgozásához, és 24,3 millió forintért folytatott gazdaságpolitikai témájú kutatásokat, a Századvég Alapítvány pedig 12,5 millió forintért végzett közvélemény-kutatásokat.

2012-ben jött a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2 milliárd forintos megbízása, amelyet a Századvég Gazdaságkutató Zrt., a Strategopolis Kft. és a Századvég Alapítvány közösen nyert el. A "közvélemény-kutatási feladatok, szakpolitikai kutatással alátámasztott tanácsadási, illetőleg tanulmánykészítési feladatok elvégzése" feladatra az eredeti közbeszerzési eredménytájékoztatóban 2,4 milliárd forint volt, egy módosítás után pedig valamivel kevesebb, 2,1 milliárd. A VS.hu tavalyi cikke szerint viszont a szerződés keretösszege 3 milliárd forint volt, amiből végül 4,1 milliárd lett. Ezek ugyanis azok a tanulmányok, amiket a lap akkori munkatársa, Joó Hajnalka perelt ki a Miniszterelnökségtől. Ezekből egyébként kiderült, hogy a kormányzat sok esetben éppen hogy nem fogadta meg a tanácsaikat.

2012-ben jött még négy kisebb szerződés a Századvég Zrt.-hez: a Magyar Fejlesztési Banknak 7,8 millió forintért készítettek elemzéseket szállítás és logisztika, valamint megújuló energiatermelés témakörben. A Fidesz-frakciónak 19,2 millió forintért vizsgálták meg a politikai erőteret a kelet-közép európai országokban, és 24 millióért folytattak tudományos kutatást meg nem nevezett témákban.

A Fidesz-frakciótól 2013-ban is érkezett két 24 millió forintos megbízás, továbbá 75 millióért értékelték ki előzetesen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 2014-2020-as operatív programjait. Érdekesség, hogy ez a közbeszerzés volt az első nyílt tender, amelyet a Századvég-csoport 2010 óta nyert, a többi munkát hirdetmény nélküli eljárásokkal kapta meg a kormányközeli csoport. 2014 három kisebb összegű megbízással indult a Századvég Zrt.-nek: 24,5 millió forintért szakértői munka a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőnek (MNV), tanácsadás a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt.-nek 24,6 millióért, és makrogazdasági monitor a Fidesz-frakciónak 11 millióért.

2014 őszén futott be az első nagyobb megbízás: egy 1,3 milliárd forintos munka a Miniszterelnökségnek, ezt a Századvég Alapítvány két amerikai céggel, a Liberty International Group LLC-vel és az SLI Group LLC-vel közösen nyerte el. A konzorciumnak ennyi pénzért kellett javítania a magyar kormány megítélését az Egyesült Államokban. Ezzel a megbízással kapcsolatban a 444 azt írta, hogy az SLI Group LLC-t négy nappal a jelentkezési határidő lejárta előtt jegyezték be. A portál szerint a Századvég vezette tömörülés 217 oldalas pályázatából 1 oldal a szakmai rész.

Néhány nappal az amerikai lobbizásra vonatkozó megbízás után a Századvég Politikai Iskola Alapítvány a Kód Piac-, Vélemény és Médiakutató Intézet Kft.-vel közösen nyerte meg a Miniszterelnökség 100 millió forintos közbeszerzését, amelynek tárgya "kvantitatív közvélemény kutatási feladatok ellátása" volt, meg nem nevezett témában. Az Index értesülései szerint ebben több kérdés foglalkozott Gyurcsány Ferenccel - például ki kellene-e tiltani a Parlamentből -, de a Kód Kft. azt közölte, hogy ezt a gyurcsányos közvélemény-kutatást nem a Miniszterelnökség megbízásából készítették.

A csoport eddigi legerősebb éve 2015 volt, ekkor több kisebb megbízás mellett megnyertek két milliárdos közbeszerzést is. Júliusban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1,8 milliárdért bízta meg a Századvég Alapítványt "komplex kutatás-elemzési, kutatással alátámasztott tanácsadási és tanulmánykészítési feladatok ellátása és ezen feladatokhoz kapcsolódó kommunikációs feladatok" ellátásával. Az eljárás nyílt volt, és a Századvégen kívül pályázott rá a KOPINT-TÁRKI Konjunktúrakutató Intézet Zrt. és TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. kettős is. Novemberben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közbeszerzésén a Századvég Alapítvány és a Századvég Zrt. alkotta konzorcium nyerte el a 4,8 milliárd forintos tanácsadási és tanulmánykészítési feladatokat, amelyek a leírás szerint "a Magyar Kormány tevékenységét, illetőleg magas szintű állami döntéshozatalt" hivatottak segíteni. Bár ez a közbeszerzés is nyílt eljárású volt, a Századvég-csoporton kívül senki nem adott be ajánlatot. A két milliárdos munka mellé 2015 végén még érkezett egy nagyobb összeg a kormány kedvenc tanácsadóihoz: a Századvég Alapítvány és a Századvég Zrt. nettó 623 millió forintos megbízást nyert el az NFM-től. 2016 csendes volt, csupán két tendert nyert a Századvég Zrt.: egyszer 24,2 millió, és egyszer 24,4 millió forintért cserében készített a cég üzleti stratégiát és termékfejlesztési irányokat megalapozó piaci elemzést a Magyar Export-Import Bank Zrt.-nek.

Rejtett beszámolók

A Fidesz-kormány hadjáratot indított ugyan a civil szervezetek ellen, ám a Századvég Politikai Iskola Alapítvány pénzügyi beszámolóit nem tették közzé a honlapján. Csupán a bírósági nyilvántartásokban lehet hozzáférni a dokumentumokhoz. Az itt talált 2015-ös mérleg szerint az alapítványnak abban az évben 1,24 milliárd forint bevétele keletkezett, ebből egymilliárd "közhasznú tevékenységből". Az adózott eredmény 204 millió forint lett. A dokumentum tanúsága szerint az alapítvány akkori elnöke, Lánczi András (ő idő közben a Corvinus Egyetem rektora lett) 2015-ben 12,6 millió forint juttatást kapott, bére nem emelkedett az előző évihez képest. Az igazgató és a kurátor összesen 29,9 milliót tehetett zsebre, ez 2014-ben még csak 25,2 millió volt. Az első beszámoló 2011-ben keletkezett, ekkor az alapítványnak 405,7 millió forint lett az összes bevétele, amiből 1,3 millió adózott eredmény keletkezett. 2012-ben bevételeik több mint duplájára nőttek, 894,8 millió forintot tettek ki, ám az eredmény mínusz 36,7 millió volt. 2013-ban az alapítványnak már 1 milliárd forint lett az összes bevétele, ám az adózott eredményük 111,8 millió forint adósság volt. 2014-ben pluszba fordult a mérleg: az 1,7 milliárd forintos összes bevételükből 173,4 millió forint eredményt produkáltak.

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. 2015-ben 920 millió forint bevétellel zárt, az adózott eredmény pedig 191 millió lett. Emellett 442 milliónyi kötelezettségük volt. Mégsem ez, hanem a 2012-es volt a legtöbb bevételt hozó év a cégnél, ekkor 936 milliót könyveltek el, és az adózott eredmény is több mint 50 millió forinttal több, 245 millió forint volt, amelyet ki is vettek osztalékként.

A legkedvesebb kommunikátor
A Századvéggel közösen és önállóan is rengeteg állami megbízáshoz jutó Strategopolis Kft. alapítója, és jelenlegi 70 százalékos tulajdonosa Giró-Szász András volt kormányszóvivő, kommunikációs államtitkár, aki egy időben a Századvég Alapítvány vezetője is volt. Giró-Szász 2015 októberében hagyta ott a kormányzatot, mert nem akart Rogán Antal Kabinetirodájánál dolgozni. Később Orbán Viktor felkérte belpolitikai főtanácsadónak. Az egykori kormányszóvivő 2011-es kinevezésekor eladta részesedését a vállalatban, majd 2014 nyarán - két kormányzati posztja között - pár hónapra "visszatért", aztán, amikor államtitkár lett, megint kiszállt. 2015 októberi lemondása után visszavásárolta többségi tulajdonát. Ez botrányt is keltett záró vagyonnyilatkozata körül, hiszen az a lemondásának napját tükrözte, amikor még nem voltak cégei. Az is érdekes volt, hogy a Strategopolis nem sokkal Giró-Szász tulajdoni viszonyának visszaszerzését megelőzően 140 millió forintos közbeszerzést nyert el a Miniszterelnökségtől tanulmányok írására. Tavaly szintén Lázáréknak készítettek " infokommunikációs ágazati monitorelemzést" 17 millióért. Emellett a cég 2015-ben, valamint 2016-ban is szerződésben állt az MTVA-val kereskedelmi rádiók számára készítendő híranyagok gyártására. Így 31 médiaszolgáltató 49 frekvencián használja a Giró-Szász cége által készített híreket.