Amerikai elnök beiktatásának másnapján még nem volt példa hasonló méretű tömeges megmozdulásokra. Washingtonban és szerte Amerikában százezrek vonultak utcára, „Trump nem az én elnököm!” „Mi vagyunk Amerika, nem Trump!” – ilyen és hasonló feliratokkal transzparenseiken. A szociális médiában szervezett megmozdulások minden várakozást meghaladtak, az amerikai fővárosban 200 ezer emberre kértek engedélyt, de becslések szerint több mint hatszázezren érkeztek, jóval többen voltak, mint a beiktatási ceremónián.
A „Women’s March”, a nők menete résztvevői rózsaszín sapkát viseltek, a menetben nők és férfiak, demokraták és republikánusok, idősek és fiatalok, fehérek és színesbőrűek is felvonultak. Órákig kellet várni a metróra, s végül gondot okozott a menet megszervezése is, mivel tömött sorokban állt a tömeg, egészen a Fehér Házig. Chicagóban 150 ezren gyűltek össze, ott sem maradt hely a vonulásra. New Yorkban, Miamiban, Denverben, Seattle-ben, Los Angelesben is nagy tömegek tüntettek. Több mint hatszáz amerikai megmozduláson a helyi hatóságok becsléseit alapul véve több mint egymillióan voltak, a washingtoni felvonulást nem számítva, jelentette a CNN. Világszerte hetven országban tartottak Trump-ellenes, a demokratikus értékek mellett kiálló megmozdulásokat, Londonban legalább százezres tömeg vonult utcára, Melbourne, Párizs és Barcelona is csatlakozott a tiltakozáshoz.
Hillary Clinton, a tavaly novemberi elnökválasztás nagy vesztese nem vonult fel, de Twitteren üdvözölte a résztvevőket. „Köszönet a kiállásért, a beszédekért, a közös értékeink melletti felvonulásért. Hiszem, hogy együtt erősebbek vagyunk” – írta Hillary. A 82 éves Gloria Steinem volt az egyik első felszólaló Washingtonban. „Hosszú életem folyamán nem láttam a demokrácia ilyen áradatát” – mondta. Beszélt a filmrendező, Michael Moore, aki arra biztatta a résztvevőket, hogy induljanak választott hivatalért. Meglepetésre még Madonna is megjelent. A New York-i felvonuláson Whoopy Goldberg is részt vett.
Bostonban a massachusetts-i demokrata szenátornő, Elizabeth Warren mondott gyújtó hangvételű beszédét, felsorolva mindazokat az értékeket, amelyeket Trump elnöksége sért és veszélyeztethet. „Az emberek aggódnak, mivel Trump kampánya támadás volt a nők, az afrikai-amerikaiak, a latinók, a vallási csoportok, a bevándorlók ellen. A Trump-Pence tandem legfelsőbb bírósága visszaállíthatja az abortusz tilalmát, szétválaszthatja a melegházasságot kötött párokat. A republikánus kongresszus alig várja, hogy milliókat megfoszthasson az egészségbiztosítástól” – mondta a többi között a szenátor, a demokrata balszárny egyik vezéralakja. „Felvesszük a harcot! Nem fogunk hallgatni, harcolunk azért, amiben hiszünk!” – ígérte Warren.
Londonban szombaton bejelentették, hogy Theresa May e héten Washingtonba látogat, s így ő lesz az első külföldi vezető, aki Trumppal tárgyalhat az Ovális Irodában. A Fehér Ház szóvivője megerősítette, hogy pénteken kerül sor Trump és May találkozójára. May közleményben gratulált az új amerikai elnöknek beiktatásához, s azt nyilatkozta, „őszinte” megbeszélésekre számít Washingtonban. Trump felhívta a mexikói elnököt és a kanadai kormányfőt telefonon. Enrique Pena Nieto várhatóan január 31-én látogat a Fehér Házba.
A beiktatásból egyetlen momentumot, az új First Lady, Melania Trump eleganciáját dícsérte a média. A milliárdos felesége a beiktatáson Ralph Lauren egyik modelljét viselte, a stílusát Jackie Kennedyéhez hasonlították. A bálokra a 46 éves, szlovéniai születésű Melania egy francia tervező, Hervé Pierre vajszínű estélyijét választotta. Michelle Obama többnyire fiatal amerikai divattervezők ruháit részesítette előnyben, de gyakran hordott olcsó konfekcióruhát, s ezzel teremtett megfizethető divatot.
A 45. amerikai elnök hétvégén mégsem vehetett ki szabadnapot. A Trump- és a Pence-család szombaton a hagyományoknak megfelelően ökumenikus istentiszteleten vett részt a Washingtoni Nemzeti Katedrálisban. Randolph Marshall Hollerith, a katedrális esperese a gyűlölet és az arrogancia ellen, a falak lebontásáért, minden nemzet és faj harmóniájáért fohászkodott. Görög ortodox, mormon, zsidó, muzulmán, szikh és buddhista imák is elhangzottak.
Trump délután ellátogatott a CIA-hoz, de még nem iktathatta be választottját a Központi Hírszerző Ügynökség élére, Mike Pompeo képviselő ugyanis még nem kapta meg a szenátusi jóváhagyást. A milliárdos a megválasztása óta eltelt hetekben harcban állt a hírszerzéssel, sokáig megkérdőjelezve a CIA, az FBI és az NSA orosz hackertámadásokról készített közös jelentésének hitelességét. Valószínűleg azért ment Langley-be, hogy javítsa a megromlott kapcsolatokat a hírszerzéssel.
Az eseményt a CIA mártírjainak emlékfala előtt szervezték, s Trump ugyan tisztelgett az ügynökök áldozatvállalása előtt, de rövid beszédében végül megint csak magát dicsérte, s a „hazug” médiát bírálta, amely „hamis képeket” mutatott a beiktatásról. Trump szerint „legalább másfél millióan” voltak az eskütételén. Nem vesztegetett szót a Fehér Ház előtt zajló, hatalmas tiltakozó megmozdulásra. Az új fehér házi szóvivő, Sean Spicer is azt állította, hogy minden korábbinál nagyobb nézősereg követte főnöke eskütételét. Ez sem a helyszínen, sem a képernyők előtt ülőket tekintve nem fedte a valóságot, Obama és még Reagan eskütételének is magasabbak voltak a nézettségi mutatói.
Előző nap, a beiktatás után Trump – a már saját képére formált, arany függönyökkel és szőnyegekkel dekorált Ovális Irodában – aláírt néhány elnöki rendeletet. Elsőként az Obamacare egészségbiztosítási reform lebontásához látott hozzá, ahogy korábban ígérte. Engedélyezte, hogy a kormányzati ügynökségek ne kényszerítsék az államokat, vállalatokat, személyeket olyan szabályozás életbe léptetésére, amely „túlzott terhet” ró rájuk. Az NPR amerikai közszolgálati rádió szerint olyan tágan értelmezhető a rendelkezés, hogy a reformot felszámolhatják anélkül, hogy helyébe másik rendszert állítanának. Visszavonatott egy jelzálogkönnyítést, amelyet Obama nemrég hirdetett meg, s évi 500 dollár megtakarítást jelentett volna a rászoruló családoknak, de a republikánusok ellenezték. A Fehér Ház honlapját azonnal átalakították, a klímaváltozás, a melegjogok, az egészségügyi reform terveit törölték, felkerültek viszont az „America First!” program prioritásai.
New Yorker
Sötét hangulatúra sikeredett a beiktatás, harmadannyian sem voltak, mint Obama első beiktatásán, s a 25 ezer dolláros báli belépőket a végén ingyen osztogatták. Trump népszerűségét még a FoxNews felmérése is csak 42 százalékra teszi. „Az elnök egy népszerűtlen populista, aki szakítani akar a múlttal, de vajon ezt akarják-e az amerikaiak?” – tette fel a kérdést a hetilap publicistája, Benjamin Wallace-Wells.
Der Spiegel
Soha amerikai elnök nem mondott még radikálisabb és keményebb beszédet. Trump ultranacionalista vezetőként mutatkozott be, aki teljes engedelmességet kér az országtól, utálja a politikai elitet, s a győzzön az erősebb elvét vallja. Az agresszivitás, a megfélemlítés, az eszkaláció élteti Trumpot. Ahelyett, hogy néhány jó szót szólt volna, Amerika bosszújáról szónokolt, s a világ sokkos állapotban hallgatta. Egyetlen beszédben temette el ellenségeit és barátait.
The Observer
Donald Trump hátat fordított a méltóságnak, a jómodornak, a józan észnek, a sebek begyógyítása és a konszenzuskeresés helyett a megosztottságot választotta – értékelte beszédét szerkesztőségi cikkében a brit vasárnapi lap. Amerika új vezetője az emberi természet sötét oldalára apellál, félelmet, sovinizmust, diszkriminációt, etnikai, faji, erkölcsi felsőbbrendűséget hirdet. Nem túlzás azt mondani, hogy az „America First!” kijelentései a „Sieg Heil!” kiáltásokra emlékeztettek, egy másik, még nem feledett brutális, nacionalista triumfalizmus időszakát idézték fel.
Trump vasárnap fehér házi stábjának tagjait nevezte ki, s fogadást adott a beiktatását biztosító rendfenntartóknak. A 45. elnök két miniszterrel lát munkához, a védelmi és belbiztonsági tárcavezető kinevezését pénteken megszavazta a teljes szenátus, a többiek meghallgatása azonban húzódik. Nyolc évig a republikánusok obstruálták a demokrata elnök kinevezéseit, a demokraták most némiképp törleszthetnek, de erre nem is kell ürügyet találniuk, annyi összeférhetetlenségi probléma merül fel Trump milliárdos miniszterjelöltjeivel.