Eximbank;Nobilis;palotaper;

2017-01-25 06:21:00

Nobilis is célpont lett?

Gyanúsítottá vált a bérlő és a bérbeadó is a már-már- elhíresült palotaperben. Az Eximbank a korábbi vezetője, Nátrán Roland vezérigazgató alatt bérelt Lánchíd Palota bérleti díját vitatja, és a rendőrség úgy látja, az épület tulajdonosa, Nobilis Kristóf is felelőssé tehető a kialakult helyzetért. Az állami bank korábban polgári perben támadta meg a bérletet, ám ott vesztésre áll.

Nyerésre áll a polgári perben, de győzhet-e a büntetőben? Ez lesz az egyik fontos kérdés Nobilis Kristóf nagyvállalkozó számára az elkövetkezendő időszakban. Múlt csütörtökön közölte vele a rendőrség, hogy különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt büntetőeljárás indult a Lánchíd Palota bérletének ügyében. A vállalkozón kívül még két gyanúsítottja van az ügynek, az egyik közülük Nátrán Roland az Eximbank volt vezérigazgatója, aki aláírta a ma már vitatott bérleti szerződést. Mind Nobilis, mind Nátrán panasszal élt a gyanúsítás ellen.

Papp Gábor ügyvéd, Nobilis védője, a Népszavának elmondta, kifogásolta az eljárást és panaszt tett, mert ha igaz lenne is a másfél oldalon sorolt gyanúsítás, ez akkor sem lenne bűncselekmény. Egyelőre nem ismerik sem azt, hogy ki a feljelentő és azt sem milyen tartalommal kérte a rendőrség nyomozását. Egyelőre annyi ismert, hogy a nyomozó hatóság szerint aránytalanul magas a bérleti díj, és nem a legkedvezőbb ajánlatot fogadta el az Eximbank akkori vezetése. Mindenesetre különösnek tartja az ügyvéd a gyanúsítás közlésének időpontját, miután az iratokból kiderült, hogy már 2015-ben elrendelték a nyomozást.

A gyanúsítást megelőzően az állami bank már korábban beperelte a Nobilis érdekeltségébe tartozó DÖB-68 Zrt.-t, hogy az feltűnően értékaránytalan módon adta bérbe számukra a patinás Duna parti ingatlant. A múlt év novemberében a Fővárosi Törvényszéken meghozott első fokú bírósági ítéletben elutasították a bank keresetét. Az indoklás azt is tartalmazza, hogy a felperes által hangoztatott jó erkölcsbe ütközés tilalmát nem lehet összemosni a feltűnő értékaránytalanság tilalmával, különösen hogy ez utóbbira a Polgári törvénykönyv önálló tényállást fogalmaz meg. A bank azt vélelmezi, hogy Nobilis közbenjárhatott, hogy a Clark Ádám téri luxus irodaházba költözzön az Eximbank, ráadásul tíz évre. A jelenlegi Eximbank-vezetés az összefonódást arra alapozza, hogy az annak idején bankhitelből kedvező áron (3 milliárd forintért) megvásárolt épület törlesztőrészletét meghaladja a bérleti díj, így tulajdonképpen az állami intézmény finanszírozza a vásárlást - értesült a Magyar Nemzet. A bírói döntést megfellebbezi az Eximbank.

Papp Gábor ehhez hozzátette: a bíróság által kirendelt szakértő közel száz oldalas jelentése pontról pontra cáfolja a bank vélelmét, és a bírói döntés is igazolja, hogy a palota bérlésénél szó sem volt a mostani gyanúsításban felemlegetett közpénzek hanyag kezeléséről.

Az első fokú ítéletig eljutott polgári per, majd a Készenléti Rendőség Nemzeti Nyomozó Iroda eljárása és gyanúsítása nyomán felvetődik a kérdés, hogy az Eximbank "tulajdonosváltásával" egy időben, 2014-ben kegyvesztetté vált Nátrán Roland a célpont, vagy az ingatlanbefektetésekben utazó Nobilis Kristóf ellen indul lejárató kampány. Nátrán a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkári székéből került 2012 közepén az Eximbank élére, ám amikor 2014-ben a gazdasági tárcától a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz került a bank, menesztették és fel is jelentették. A hvg.hu egyik, az ügyet közelről ismerő forrása szerint az állami bank érdekében zajló lejáratás kezdődhet el Nobilis és társai ellen. „Amit elbuktak polgári úton a bíróságon, azt most a büntetőjog eszközeivel próbálják kikényszeríteni. Még ha végül nem is lesz az egészből elmarasztaló ítélet, addig is besározódnak – ez egy dél-amerikai diktatúrákat idéző módszer” – jegyezte meg.