korrupció;Transparency International;

FOTÓ: Népszava

- Kovács Zoltán nekiment a Transparencynek

Kovács Zoltán elképesztő stílusban reagált a Transparency International (TI) jelentésére, ami szerint Magyarország az 57. a szervezet korrupció érzékelési indexe alapján összeállított világranglistán. A kormányszóvivő a jelentés átgondolása helyett rögtön ellentámadásba lendült, és azt mondta: érdekes, hogy a TI-nek a Gyurcsány-Bajnai kormányzás időszaka alatt nem volt jelentős észrevétele.

Ahogy lapunk is beszámolt róla, a Transparency jelentése szerint a tavalyihoz viszonyítva hét helyet csúszva vissza a korrupciós ranglistán Magyarország.

Kovács Zoltán reakciójában érdekesnek nevezte, hogy 2010 előtt nem tettek ilyen megjegyzéseket és magasabbra értékelte az ország helyzetét ebben a rangsorban, holott a magyar baloldal kormányzása alatt szétlopták az európai uniós forrásokat, óriási bajban volt a közpénzfelhasználás, és csökkent a gazdasági növekedés - támadta mind a baloldalt, mind a szervezetet a kormányszóvivő.

Kovács figyelmét valószínűleg elkerülte, hogy a Transparency már 2008-ban, a baloldali kormányzás idején felhívta a figyelmet arra, hogy intézményesült a korrupció Magyarországon. 

A fideszes politikus egyébként az életpályamodelleket és a bérrendezést hozta védekezésül, holott előbbi pedagógusok ezreit lehetetlenítette el, utóbbival kapcsolatban pedig pont ma közölte az LMP, hogy a minimálbér és a garantált bérminimum növelése miatt összecsúsztak a bérek, óriási bérfeszültségeket keltve. Példaként elmondták, hogy egy pályakezdő dajka jelenleg éppúgy 114 ezer forintot keres, mint az a kollégája, aki már negyven éve a pályán van. A párt azt is jelezte, hogy az iskolatitkárok, informatikusok vagy például a dajkák ugyanannyit keresnek, mint kilenc évvel ezelőtt. 

Az LMP a közalkalmazotti bértábla "rendbetételét" sürgeti, valamint azt, hogy a kormány rendezze az oktatásban a "féloldalasra sikerült" béremelést. Ikotity István a nevelést-oktatást segítő munkatársak jövedelmének növeléséért emelt szót, hangsúlyozva: az iskolatitkárok, informatikusok vagy például a dajkák ugyanannyit keresnek, mint kilenc évvel ezelőtt.