MSZP;4-es metró;Ujhelyi István;OLAF;

2017-01-26 10:16:00

Itt az OLAF levele a 4-es metróról

Nem hazudozhat, és nem vádaskodhat tovább a Fidesz a 4-es metróval kapcsolatban, mivel az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) hivatalos értesítése szerint a beruházás ügyében folytatott vizsgálatuk teljes jelentése a Polt Péter által vezetett Legfőbb Ügyészség birtokában van - írja közleményében Ujhelyi István, az MSZP alelnöke.

Nem hazudozhat, és nem vádaskodhat tovább a Fidesz a 4-es metróval kapcsolatban, mivel az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) hivatalos értesítése szerint a beruházás ügyében folytatott vizsgálatuk teljes jelentése a Polt Péter által vezetett Legfőbb Ügyészség birtokában van.

Mindezt az a levél tartalmazza, melyet az OLAF válaszként küldött meg részemre, azt követően, hogy az MSZP Európa Parlamenti képviselőjeként kértem tőlük a 4-es metróval kapcsolatos vizsgálat teljes dokumentációjának nyilvánosságra hozatalát.

A levélből világosan kiderül, hogy a Fidesz végig hazudott: a teljes vizsgálati anyag nyilvánosságra hozatalához nincs szükség az OLAF engedélyére. A hivatalos válasz szó szerint így fogalmaz: „Ezt a döntést elsősorban azok a nemzeti hatóságok hozhatják meg, akik a jelentést először megkapták.”

Az MSZP felszólítja Polt Péter legfőbb ügyészt, hogy a lehető leghamarabb hozza nyilvánosságra teljes terjedelmében az OLAF jelentését a 4-es metró beruházásáról.

Amennyiben a legfőbb ügyész ezt nem teszi meg, azzal nem csak azt a gyanút erősíti, hogy a Fidesz eddigi alaptalanul vádaskodott, hanem azt is, hogy az OLAF megállapításai épp a Fideszre nézve tartalmaznak terhelő tényeket.

Az OLAF levelét az alábbiakban gyors fordításban csatolom.

Ujhelyi István az MSZP alelnöke, Európai Parlamenti képviselő

Az OLAF levele
Tisztelt Ujhelyi úr,
Üzenetét köszönettel megkaptuk, megtisztelő érdeklődését az OLAF tevékenységét illetően pedig ezúton is köszönjük. Elnézését kérem, hogy ilyen későn tudtam csak önnek válaszolni.
Általánosságban elmondható, hogy a TFEU 339. cikkelye, valamint az OLAF-ra vonatkozó jogi szabályozás alapján minden OLAF-vizsgálat során felszínre kerülő információ a személyes adatvédelmi vonatkozások miatt szigorúan bizalmas jellegű. Éppen ezért az OLAF kötelessége, hogy minden információt a pártatlanság és semlegesség jegyében hozzon nyilvánosságra, valamint, hogy a felszínre kerülő adatok nem csak bizalmasan legyenek kezelve, de megfeleljenek az ártatlanság vélelme elvének, illetve az ilyenkor releváns eljárási garanciáknak.
Az OLAF megerősíti, hogy befejeződött a budapesti négyes metró kialakítása körül felmerült visszaélésekkel és szabálytalanságokkal kapcsolatos vizsgálat. A 883/2013 rendeletalapján a végső OLAF jelentés, illetve az abban foglalt javaslatok átadásra kerültek a Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságnak (DG REGIO), valamint az Európai Beruházási Banknak, a Legfőbb Ügyészségnek, az OLAF csalásellenes koordinációs szolgálatának Magyarországon, valamint a brit igazságügyi hatóságoknak is.
Jelenleg ezen szervezetek döntésén múlik, hogy lehet-e az OLAF-nyomozás alapján további intézkedésekre számítani az ügyben.
Az ön kérdésére válaszolva, mivel a jelentés továbbadásra került az említett szervezeteknek, így annak kiadása már nem áll az OLAF módjában. Ezt a döntést elsősorban azok a nemzeti hatóságok hozhatják meg, akik a jelentést először megkapták. Nekik kell dönteniük arról is, hogy a jelentés esetleges nyilvánosságra hozása milyen hatásokkal járhat, illetve nekik kell biztosítaniuk, hogy az igazságügyi titoktartásra, az adatvédelemre, az eljárási jogokra vonatkozó szabályozások betartatásra kerüljenek - ide értve a dokumentumhoz való hozzáférés jogát is.
Annak ellenére, hogy nem áll módomban válaszolni az ön által feltett kérdésre, ezúton is köszönöm érdeklődését az OLAF tevékenységét illetően.
Üdvözlettel,
Charlotte Arwidi,
Head of Unit

 

Már a Főpolgármesteri Hivatalban van az OLAF jelentése

A kormány nevében a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára csütörtökön átadta a Főpolgármesteri Hivatalnak az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentését a 4-es metró beruházásáról - jelentette az MTI.

MTI Fotó: Soós Lajos

MTI Fotó: Soós Lajos

Csepreghy Nándor a Főpolgármesteri Hivatal előtt tartott sajtótájékoztatóján közölte: a kormány döntése alapján, Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter utasítására adta át a jelentés teljes dokumentációját Tarlós István főpolgármester titkárságának.

Az átadás céljáról szólva hozzátette: ahhoz, hogy a magyar kormány kialakíthassa álláspontját és válaszolhasson az Európai Bizottság felvetésére, miszerint a 4-es metró beruházása kapcsán a 2010 előtti városvezetés 166 milliárd forintot "lopott, csalt el vagy használt fel szabálytalanul", meg kell ismernie a Fővárosi Önkormányzatnak mint kedvezményezettnek és a jelenlegi vezetésnek mint jogutódnak a véleményét. Ezért - folytatta - a jelentéshez mellékelt kísérőlevélben arra kérte Tarlós Istvánt, hogy február 28-ig ossza meg a magyar kormánnyal az OLAF-jelentésben feltárt cselekményekkel kapcsolatos álláspontját, hogy elindulhasson az egyeztetés a magyar kormány és az Európai Bizottság között.