elnök;MÚSZ;változások;Bienerth Gusztáv;szövetségi kapitány váltás;

2017-01-27 06:50:00

Bienerth Gusztáv jött, látott, …

Erős politikai hátszéllel érkezett a Bienerth Gusztáv a magyar úszósportba, az üzletembert január 8-án választotta meg elnöknek a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) közgyűlése a 23 év után lemondott Gyárfás Tamás helyett. Az új vezető komoly változásokat ígért, és nem is várt sokáig, elkezdte pozícióba helyezni a saját embereit. Elsőként a régi szövetségi kapitányoktól vált meg.

A MÚSZ elnökségi ülésén az a döntés született, hogy az eddigi három szövetségi kapitány helyett – Hargitay András (felnőtt úszók), Petrov Iván (juniorok), Gellért Gábor (nyílt vízi úszók) – egyetlen szakvezetője lesz valamennyi szakágnak. A felkérést Sós Csaba kapta meg, aki eddig a MÚSZ szakmai alelnöke volt, és a paraúszók mellett látta el a kapitányi feladatokat. Döntés született egy edzőbizottság létrehozásáról, amelynek a mindenkori szövetségi kapitány a vezetője, és amelynek tagja lesz Shane Tusup, a háromszoros riói olimpiai bajnok Hosszú Katinka edző férje.

Lapunk január 12-én megírta, hogy Hargitayt le fogják váltani, erre utalt a szakember Népszavának tett nyilatkozata is, amelyben azt mondta, hogy egyeztetett Bienerthtel, de a megbeszélésükről nem beszélhet, a MÚSZ elnöke tájékoztatja majd a közvéleményt, ha ennek eljött az ideje. A váltás mellett szólt az is, hogy Hosszúék nem álltak szóba Hargitayval, ami finoman fogalmazva nem volt jó ómen. Az idő pedig szerdán, a MÚSZ elnökségének ülése után jött el… Sós Csaba egy nappal korábban egy televíziós interjúban azt mondta, szívesen lenne szövetségi kapitány. Hargitay és Sós együtt úsztak, versenyzőtársak voltak, évtizedek óta ismerik és kedvelik egymást. Hargitay azt mondta, az uszodában kötött barátságokat semmi sem rendítheti meg. Ez lehetséges, de az biztos, hogy ilyen helyzetben lazulnak a baráti szálak.

Bienerth érdekes úton jutott el az úszósportba, amelyet saját bevallása szerint csupán szurkolóként ismer. Tavaly áprilisban lett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium turizmus fejlesztéséért felelős kormánybiztosa, irodája a Kacsa utcában található, rossz nyelvek szerint nincsenek véletlenek…

Megválasztása mindenesetre finoman fogalmazva érdekes körülmények között történt. A közgyűlésen a küldöttek olyan szavazólapon dönthettek Bienerth elnöki szerepvállalásáról, melyen csak az „igen” választ lehetett bejelölni. Török Ferenc jogász a Népszavának azt mondta, ezzel manipulálták a küldötteket, a választás eredménye bíróságon megtámadható, más kérdés, hogy a jogerős ítéletig másfél-két év is eltelhet, ezért az elvi sikeren kívül nem sok gyakorlati haszna lenne egy ilyen pernek. Bienerth mindenesetre a végeredmény kihirdetése után azt mondta, demokratikus választáson nyert.

A vezető nagyon jól kommunikál, anyanyelvi szinten beszél angolul, pénzügyi szakértelmét sem kérdőjelezi meg senki, de időről időre felbukkan olyan helyeken is, melyek anyagilag, szakmailag a kiugrás lehetőségét kínálják, de ahol nem tud helytállni. Ez a helyzet most is, lapunk úgy tudja, Bienerth hamarosan bejelenti, hogy minden energiájával az úszósportra kíván koncentrálni, ezért nem marad tovább kormánybiztos. Távozását azonban úgy kell előkészíteni és kommunikálni, hogy mindez sikertörténetnek tűnjön. A jelenlegi rendszerben a kormányoldalon mindenki nyertes és sikeres a saját területén, legalábbis ezt kell közvetíteni a külvilág felé.

Az úszáshoz nem értő, a közeggel ismerkedő vezető elmondása szerint menedzsment típusú irányításban hisz, megfelelő tanácsadókkal, szakemberekkel kívánja körülvenni magát, akik előkészítik, ellenőrzik a szakmai programokat, viszik a napi ügyeket, az elnök pedig reprezentál a külvilág felé. Mindezt egy olyan közegben, olyan sportágban, amelynek korábbi elnöke, Gyárfás Tamás mindenkit ismert, mindenről tudott és döntéseit önállóan hozta meg. Bírálói szerint ez volt a nagy hibája, hogy nem egyeztetett, hanem egyedül határozott.

Bienerth korábban két kitérőt tett a sport világában, egyik sem nevezhető sikertörténetnek: a kézilabdázóknál elnökségi tag lett, a testület többi tagja azonban nem akart tovább dolgozni vele, amikor kiderült, a nemzetközi szövetségnél úgy próbált vezető tisztséghez jutni, hogy magyar kollégáit igyekezett lejáratni. A szövetség alkalmazottai között is akadtak olyanok, akik miatta mondtak fel, vagy akiknek az elküldésében szerepe volt. Végül a szövetség közgyűlése döntött úgy, hogy Bienerthet – a sporttelevíziónál szakkommentátorként foglalkoztatott Borsos Attilával együtt – visszahívja az elnökségből.

A Magyar Labdarúgó-szövetségnél (MLSZ) a nemzetközi igazgatói feladatokat látta el és bekerült a nemzetközi szövetség (FIFA) jogi bizottságába is. Az MLSZ jelenlegi elnöke, Csányi Sándor megválasztása után hamar megvált Bienerthtől és a jogi bizottságból is visszahívta.

 Az úszók hét pontja
  • Álljon fel egy új, az úszók egészét maga mögött tudó, megbízható vezetőség, ami hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására.
  • Kérjük, hogy a fontos kérdésekben létrejöhessen a valódi titkos szavazás, illetve szűnjön meg a megkérdőjelezhető elektronikus távszavazási rendszer.
  • Fektessenek le egységes, objektív válogatási elveket, átlátható szabályrendszert és működést.
  • Fontosnak tartjuk az elnök és a szövetségi kapitány jogkörének, feladatainak újraszabályozását.
  • Kérjük, a válogatott keret részére való zavartalan felkészülés és állandó helyszín biztosítását
  • Határozzák meg az edzőtáborok hozzáférhetőségének konkrét elveit.
  • Az új vezetést kérjük, hogy szüntesse meg a jelenlegi kiszolgáltatott rendszert, és törekedjen a források transzparens, ésszerű, szakmai szempontok alapján történő felhasználására.
 Tizenhárom hónapos háború

Gyárfás Tamás és a MÚSZ ellen 2015. december 22-én indult az első támadás, Hosszú Katinka ezen a napon tartott sajtótájékoztatót, ahol arról beszélt, hogy a szövetség elvárja a kimagasló eredményeket, de ehhez nem biztosít megfelelő hátteret. Azt mondta, a kívülálló azt gondolhatja, minden rendben van, hiszen sok érmet nyernek a versenyzők a nemzetközi viadalokon, közben azonban a háttérben komoly harcok dúlnak az edzők és a szövetség között. Hosszú azt állította, 2012-es hazatérése óta folyamatosan harcol a körülmények javításáért, kérései süket fülekre találtak. Hosszú kijelentette: pozitív párbeszédet szeretne indítani, nem akarja támadni a szövetséget.

Sajtótájékoztatója után a MÚSZ 2-12 millió forint közötti juttatást garantáló szerződéseket küldött el a legjobb úszóknak, ez azonban olaj volt a tűzre. Hosszú január 6-án újabb tájékoztatót tartott, ahol összetépte a 12 milliós szerződést, amit kapott. Elmondta, ezzel az összeggel nem a teljesítményét akarták elismerni, hanem szerették volna elhallgattatni, és feltételként szabták, hogy szerepeljen a vizes vb-t népszerűsítő reklámfilmben. Ezen az eseményen történt egy kínos közjáték is, megjelent Kiss László, aki akkor még a válogatott szövetségi kapitánya volt. Hosszúval szeretett volna beszélni, de a versenyző és edző férje nem álltak szóba a szakemberrel. Kiss később arra panaszkodott, hogy nem tud egyeztetni a sportolóval a felkészülési programról, mert Hosszú és férje nem kommunikálnak vele. Hosszú azt kérte, hogy a neki ajánlott 12 millió képezze egy sporttudományos szekció kialakításának alapját a szövetségen belül. Gyárfás erre úgy reagált, hogy a szövetség igyekszik fejlődni, várják Hosszú tanácsait, de ha velük sem beszél, akkor nem tudnak előrébb jutni.

„Védekeznem kell, és nem értem az okát. A mozgáselemző kamerát is megemlítette Katinka. Arról viszont én nem tehetek, amikor a gazdasági igazgató felveszi vele a kapcsolatot, hogy írja meg, milyen típusra gondol, akkor nem reagál. Szerettem volna, igen, ha szerepel a 2017-es vb-t promotáló filmben, ettől elzárkózott. Szerettem volna, ha önzetlen ebben a kérdésben, ez az elvem. Lehet, hogy hibás, nem tudom, de nem engedtem belőle. Katinka a mi büszkeségünk, a szimbolikusan széttépett szerződés ellenére is. Az amerikai elnök Bush is eszembe jutott, amikor széttépte a beszédét Budapesten. Az ilyen teátrális megnyilvánulás nem gyakori.”

Gyárfás szerint a többiek örültek a szerződéstervezetnek, bár egyikük jelezte, hogy kisebb finomításra szorul. Ezért nem értette, hogyan állhat ki a többiekért Hosszú, egy ember nagy viharának érezte ezt a sajtótájékoztatót.

Tavaly áprilisban derült ki, hogy Kiss László versenyzőtársaival együtt megerőszakolt egy úszónőt, amiért jogerősen elítélték. Ugyanebben a hónapban Gyárfás bizalmi szavazást kért maga ellen a MÚSZ közgyűlésén, a küldöttek 118:1-es szavazati aránnyal megerősítették tisztségében, majd ugyanez megtörtént a nemzetközi (FINA) és az európai szövetség (LEN) közgyűlésein is. Előbbi szervezetben az alelnökként, utóbbiban a kincstárnokként erősítették meg 2021-ig. Itthon rengeteg bírálat érte, amiért először hazugságnak nevezte a Kissről megjelent cikkeket, később visszakozott és bocsánatot kért.

A riói olimpián Hosszú három arany- és egy ezüstérmet nyert, úgy tűnt, elültek a hullámok a sportágon belül, de ez csak átmeneti állapot volt.

November 15-én, egy nappal a decemberi windsori rövidpályás világbajnokságra utazó csapat kihirdetése előtt Hosszú Katinka ismét a nyilvánosság elé állt, és lemondásra szólította fel Gyárfás Tamást. Kifogásolta, hogy a MÚSZ elnöke azt mondta, rendeződött a szövetség viszonya az úszónővel. Hosszú ezúttal Facebook-üzenetben írta le véleményét, amit elküldött a különböző médiumoknak is.

„Teljes mértékben értetlenül állok Gyárfás Tamás nyilatkozatai előtt, miszerint minden a legnagyobb rendben van köztünk. A szövetséggel való viszonyom továbbra is változatlan. Gyárfás Tamás volt az első, aki 2008-ban azt mondta, hagyjam abba az úszást és vonuljak vissza. Ha rajta múlik, Magyarország a riói olimpiáról 3 arany- és egy ezüstéremmel kevesebbel tért volna haza. Idén januártól teljes mértékben egyedül, a szövetség segítsége nélkül edzettem” – kezdődött a nyílt levél. - A helyzet nem hogy nem változott tavaly ilyenkorhoz képest, hanem csak romlott 2015 óta. Egy év elteltével jóformán ugyanott tartunk, ahol eddig.

Az olimpiai felkészülésemet 0 fokban, sokszor zuhogó esőben, kültéri medencében kellett végeznem, és nem én voltam az egyetlen.

A feltételek mind a mai napig rosszak, a profi felkészülés körülményei nem biztosítottak sem az uszodában, sem a szárazföldi edzések terén. A felújítási munkálatok miatt teljesen kiszámíthatatlanná vált minden, nem tudunk előre tervezni. A Komjádi uszodában az elmúlt másfél évben ez a második átalakítás, ami egyszerűen nonszensz. A renoválás ellenére mind a mai napig vannak problémák, amiket már a szülők és a gyerekek is észlelnek. Az, hogy a magyar úszás soha nem élt jobb napokat, egyszerűen nem igaz. Rosszabb lett.”

Hosszú a folytatásban azt írta, hogy a MÚSZ elnöke csak a versenyzőknek köszönheti a nemzetközi ismertségét, elismertségét, azt állította, hogy a szövetség klubokat tart sakkban fenyegetésekkel, megfélemlítéssel, és a sportág érdekében lemondásra szólította fel Gyárfást.

A MÚSZ közleményben reagált: „Groteszknek tartjuk, hogy mindez épp akkor jelent meg, amikor újból béke honol a sportágban, és mindenki igyekszik a saját tennivalóira koncentrálni: az úszók úsznak, az edzők edzést tartanak, a tisztviselők pedig a lehető legjobb háttér fenntartásán, további javításán fáradoznak."

A MÚSZ közleményében arról írt, hogy a kapcsolatuk 2015. októberben mérgesedett el, amikor Hosszú Katinka csak több millió forintért akart a budapesti világbajnokság promóciós filmjében szerepelni. A MÚSZ emlékeztet, mi mindent tettek meg az olimpiai bajnokért: szponzort szereztek neki, amikor hazaért Amerikából, és Gyárfás Tamás járt közben, hogy a Vasas leigazolja. Tavalyi nyilatkozatát felemlegetik, azt írják, hogy az úszónő által hiányolt videóelemző-rendszert hiába szerezték be, mert azt egyszer sem használta.

A nyílt levélváltás után a válogatott úszók Hosszú mellé álltak, egy hét elteltével közös nyilatkozatot adtak ki, hét pontban megfogalmazva követeléseiket. Úgy összegeztek, hogy az általuk kívánt helyzet megoldásának legfontosabb feltétele, hogy a MÚSZ jelenlegi vezetése -– amely mögött megszűnt az az egység és bizalom, amivel az úszótársadalmat képviselni tudja – távozzon, és adjon teret egy új korszaknak.

Gyárfás Tamás november 30-án bejelentette lemondását, január 6-án fogadta őt Orbán Viktor miniszterelnök, és megköszönte az úszósportban végzett munkáját, és hangsúlyozta, továbbra is számít a távozó sportvezetőre többek között a vizes világbajnokság előkészítésében. Gyárfás a vb szervezőbizottságának társelnöke.

Két nappal később a MÚSZ közgyűlése Bienerth Gusztávot választotta meg elnöknek.