Holokauszt Emlékközpont;

2017-01-27 18:45:00

Megemlékezés a Holokauszt Emlékközpontban

Jószéf Amrani, Izrael budapesti nagykövete is beszédet mondott a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapja alkalmából tartott megemlékezésen a budapesti Holokauszt Emlékközpontban.

Az emlékközpontban állandó kiállítás látható a magyar holokauszt áldozatainak emlékére. 

Az egyes témák egyik központi eleme a valós családi és személyes történetek sorozata, amely a kiállítás egészén végighaladó falon kapott helyet. Mire a befejező terembe érünk, a falon futó, az életeket jelző vonalak elfogynak, a bevezető teremben megjelenő személyes tárgyak eltűnnek. Még halljuk az első teremből átszűrődő esküvői zenét, amely a pusztulás előtti időszakra emlékeztet. Innen vezet az út az emlékezés és gyász terébe, a zsinagógába. Az elpusztított közösségek emlékét a lerombolt templomok és imaházak képei, a meggyilkolt egyénekét az üvegpadokon elhelyezett portrék őrzik. Itt kapott helyet az embermentők tere is, amely a külföldi diplomaták és a honfitársaikért minden veszélyt vállaló magyarok történeteivel azt kívánja bemutatni, hogy történelmünk egyik legsötétebb órájában sok százan siettek az üldözöttek segítségére. A kiállítás a zsinagóga karzatán álló üvegfalak meditációs terében zárul.

Fel kell lépni a kirekesztő, emberi méltóságot sértő magatartás ellen

A kirekesztő, megbélyegző, emberi méltóságot sértő magatartások ellen mindannyiunknak kötelességünk fellépni - írta a nemzetközi holokauszt-emléknap alkalmából Székely László, az alapvető jogok biztosa és Szalayné Sándor Erzsébet, a nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes közleményében. Ebben leszögezték: kiemelten fontosnak tartják, hogy a holokauszt áldozataira való emlékezéssel, a történtek pontos dokumentálásával, és az események emberi jogi megközelítésű oktatásával a fiatalabb generációknak olyan értékrendet közvetítsenek, amelyben központi szerepet játszik a tolerancia, az alapvető jogok és a demokratikus értékek tisztelete.

 

Szörnyetegek léteznek

Szörnyetegek léteznek, de túl kicsi a számuk ahhoz, hogy veszélyesek legyenek. Az igazi veszélyt azok köznapi emberek jelentik, akik hajlandóak hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel - Ezzel a Primo Levi-idézettel hívja fel a figyelmet a Párbeszéd a múltnak a jelenben sem feledhető tanulságaira. 

A mai világban mintha egyre csak növekedne az agresszió, az intolerancia és ezzel együtt a felejtés. Pedig ezen a napon, de a többi napon is, emlékeznünk kell! A haláltáborok figyelmeztető jelek minden egyes ember számára. Hátat fordítás helyett beszélgetnünk kell egymással, el kell mesélnünk egymásnak a történelmet és a történteket, szembe kell nézni a bűnökkel, meg kell védeni jövőnket a múltnak szörnyű és felfoghatatlan tragédiáitól - írják a közleményben.