Az új nagykövet, António Guterres ENSZ-főtitkárral való találkozója előtt úgy fogalmazott: a Trump-kormányzat célja az, hogy szerepe legyen az ENSZ-ben, s ahhoz hogy szerepet játszhassunk, erőt fogunk felmutatni, hallatjuk a hangunkat, támogatjuk szövetségeseinket. Ugyanakkor biztosítani kívánjuk, hogy szövetségeseink is támogassanak bennünket.
Haley az újságíróknak beszélt arról is: az Egyesült Államok kész arra is, hogy átgondolja a világszervezet működését. Ami működik, azt jobbítjuk majd, ami nem működik, azon megpróblunk javítani, s ami haszontalannak tűnik, attól meg fogunk szabadulni - fogalmazott. Az indiai bevándorlók gyermekeként született Nikki Haley, aki korábban Dél-Karolina kormányzója volt, szenátusi meghallgatásán azt hangsúlyozta, hogy nincs ugyan külpolitikai előélete, de kormányzóként széleskörű tapasztalotokra tett szert abban, hogyan kell tárgyalni, egyeztetni, megállapodásokat és koalíciókat kialakítani. Ez a tapasztalat - mint kijelentette - minden bizonnyal segíti őt a világszervezetben végzendő munkájában is.
A Guteressel tartott találkozója előtt mondottak megfigyelők szerint hűen tükrözik azokat az elveket, amelyekről szerdán a The New York Times írt. Az újság a többiközött nyilvánosságra hozta, hogy Donald Trump elnöki rendeletet készít elő az Egyesült Államok ENSZ-ben betöltött szerepéről és egyes ENSZ-szervezeteknek nyújtott támogatása esetleges csökkentéséről. A lap információi szerint Trump elnök felülvizsgálná Washington szerepét az ENSZ-ben és csökkentené az egyes ENSZ-szervezeteknek nyújtott támogatását, ha azok nem felelnek meg bizonyos feltételeknek. Ilyen feltétel lenne például az, hogy ENSZ-szervezet nem adhat teljes jogú tagságot a Palesztin Hatóságnak, nem támogathat olyan programokat, amelyek művi terhességmegszakítást finanszíroznak vagy arról tájékoztatnak (mint például az ENSZ Népesedési Alapja), vagy nem vehet részt olyan tevékenységben, amely megkerüli az Irán és Észak-Korea ellen érvényben lévő szankciókat. Az elnöki rendelet tervezetéről kiszivárgott információk szerint Washington átlagosan legalább 40 százalékkal tervezi csökkenteni az ENSZ szervezeteinek nyújtott támogatását.
A héten egyébként, a tervezett elnöki rendeletről szóló információk nyilvánosságra kerülése után António Guterres főtitkár szóvivője jelezte, hogy a világszervezet főtitkára szeretne tárgyalni az amerikai illetékesekkel.