Jobbik-Konzervatívok;Vona Gábor;

2017-01-30 06:01:00

Vona: a teljes elpusztításunkra törekszik a Fidesz

Hiába ábrándozik néppártosodásról a Jobbik elnöke, a felmérések és a realitás is azt mutatja: nem Vona Gáboré az utolsó szó a magyar belpolitikában. Noha a radikálisok évértékelőjén a pártelnök a Fidesz kihívójaként mutatta be a Jobbikot, az MSZP az elmúlt hónapban visszavette a második helyet a pártok ranglistáján. Vonának - vélhetően a Fidesz által tüzelt - korábbi radikálisaival is meg kell küzdenie.

Új reformkor igényét fogalmazta meg a Jobbik elnöke szombaton, pártja évadnyitó rendezvényén. Vona Gábor úgy értékelt: Magyarország akkor lesz sikeres, ha különböző habitusú, karakterű, világképű emberek - félretéve a különbségeket - hidakat építenek és energiáikat a szabadság és a biztonság megteremtésére fordítják a "helytartókkal és földesurakkal" szemben. A politikus "pitiáner játéknak" és "halálos luxusnak" nevezte a megosztottságot, Magyarországot pedig fullasztónak, ahol lassan be kellene vezetni a "politikai szmogriadó" fogalmát. Történelmi párhuzamokat vonva úgy fogalmazott: ha a Lánchidat ma építenék, akkor Mészáros Lőrinc nyerné a pályázatot, és a híd minden egyes darabját szétlopnák, a nemzeti kaszinó ma nem a haza fellendítéséről, hanem Andy Vajnáról szólna, az infrastruktúrafejlesztés pedig a kormányfő kisvasútját jelentené. Vona szerint két "elmúlt nyolc évünk van", Gyurcsány Ferenc idején külföldi, Orbán Viktor kormányzása alatt hazai kör határozta meg az országot, ő ezzel szemben azt vallja, hogy a nép pártjára kell állni. "Se helytartók, se földesurak, Magyarország a magyaroké" - jelentette ki.

Beszélt arról is, hogy a Jobbik 14 éves történelmének nehézségei semmik ahhoz képest, ami a következő egy-másfél évben várható. "A teljes elpusztításunkra törnek", megpróbálják a közösség tagjait szembefordítani - vélekedett. Ez azt jelzi, hogy "nagyon erősek vagyunk, és félnek tőlünk" - állította Vona, aki kitért pártja változásaira is, mellyel szerinte nem távolabb, hanem közelebb kerültek az alapító okiratban foglalt célkitűzéséhez, miszerint a nemzet egészét kívánják képviselni. Hozzátette: szerinte ma már nincs jobb- és baloldal, számára minden magyar fontos. Az évadnyitón egyébként mintegy kétezer meghívott vett részt, köztük országgyűlési és EP-képviselők, diplomaták, párttagok, továbbá az Új Magyar Gárda, a Magyar Önvédelmi Mozgalom tagjai.

A mintegy háromnegyed órás pártelnöki beszéd előtt "Visszavesszük Vona Gábor gárdamellényét" címmel néhány tucatnyian tüntettek a Jobbik arculatváltozása ellen. A demonstráció szervezője, Silip Norbert, aki önmagát a Magyar Gárda Mozgalom volt vezérkari tisztjének nevezte, néhány társával együtt a Jobbik vezetőinek szánt petíciót adott át Dudás Róbertnek, a párt regionális igazgatójának. Vona egyébként maga is megemlítette e közjátékot, kifejtve, nem örül neki, hogy tüntetnek ellene, de ez az egész nem róla szól, hanem arról, hogy a teljes magyar népet képviselő Jobbik "az igazi kihívója" a Fidesznek.

Mindez azonban kérdéses, hiszen a Publicus Intézet múlt heti, a Vasárnapi Hírek megbízásából készített felmérése szerint az MSZP támogatottsága ebben a ciklusban először növekedett a Jobbik szintje fölé. Az elmúlt egy hónapban a Fidesz támogatottsága nem változott, így az összes megkérdezett körében maradt 25 százalékon. Ugyanebben a körben a szocialisták tábora egy százalékpontot növekedve 13 százalékra emelkedett, míg a Jobbik népszerűsége egy százalékpontot csökkenve jelenleg 10 százalékos. Erősödött a Demokratikus Koalíció is 1 százalékkal, így már 4 százalékos az összes megkérdezett körében. Az LMP 3, az Együtt pedig 1 százalékon áll.

Így, noha a pártvezetők évadnyitó, évértékelő beszédeinek sorát a Jobbik nyitotta meg, aligha Vonáé lesz az utolsó szó. Már csak azért sem, mert - mint megírtuk - most szombaton a DK elnöke, Gyurcsány Ferenc, február 10-én Orbán Viktor kormányfő tartja évértékelőjét, másnap pedig az LMP társelnökei összegeznek. Információink szerint Molnár Gyula MSZP-elnök február 18-án, szombaton áll a nyilvánosság elé.

Egységesek maradtak a szocialisták
Az MSZP választmánya helyes döntésnek tartja, hogy a párt elnöksége Botka László szegedi polgármestert javasolja a demokratikus pártok miniszterelnök-jelöltjének - mondta a választmány elnöke szombaton, hozzátéve azt is, hogy a testület felkérte a parlamenti frakciót, hogy Majtényi Lászlót jelölje köztársasági elnöknek. Hiller István a testület zárt ülése után azt mondta: megerősítették az elnökség által Botka Lászlónak adott felhatalmazást, hogy tárgyaljon az együttműködésről a demokratikus pártokkal.