republikánusok;Donald Trump;

Republikánusok is Trump ellen

Az amerikai republikánus politikusok is élesen bírálták Donald Trumpot azért a rendeletéért, amellyel felfüggesztette a beutazást hét muzulmán állam polgárai számára. Eleve gyanú keltett az, hogy az amerikai elnök rendelete nem érintette azokat az országokat – Egyiptomot, Szaúd-Arábiát, vagy Törökországot -, ahol személyes gazdasági érdekeltségei is vannak. Ugyanakkor a listán olyan államok szerepelnek, melynek polgárai nem hajtottak végre merényletet amerikai földön. Egy amerikai titkosszolgálati illetékes a brit Guardiannak elismerte, a terrorelhárítás szempontjából a rendelnek semmi értelme sem volt. „Ez egy politikai döntés volt, aminek nincs köze a nemzetbiztonsághoz” – közölte.

Két neves republikánus személyiség, John McCain szenátor, egykori elnökjelölt és Lindsay Graham közös közleményben bírálták a tilalmat. „Attól tartunk, hogy ez a rendelet megsebzi a terrorellenes harcot” – közölték a szenátorok. Utaltak arra, hogy a terrorellenes harcban az Egyesült Államok szövetségesei épp a muzulmánok nagy része, akik elutasítják a gyűlölet ideológiáját. Ez a rendelet azonban azt az üzenetet hordozza, hogy az Egyesült Államok nem kér a muzulmánokból. „Ezért tartunk attól, hogy a rendelet a terroristák toborzásához ad segítséget, s nem biztonságunkat javítja” – fogalmaztak. Reince Priebus, a Fehér Ház kabinetfőnöke az NBC Newsnak elmondta, „talán” más országokat is fel kell venni a listára. A CNN úgy értesült, hogy a Trump adminisztráció előzőleg nem konzultált az igazságügyi szervekkel arról, alkotmányos-e a rendelet. A nemzetbiztonságnak pedig csak pénteken, az aláírás napján mutatták meg a szöveget.

Trump nem késlekedett a szenátorok megnyilvánulására adott válasszal. Hol másutt, mint a Twitteren mondta meg a magáét. Úgy fogalmazott, hogy McCainék „jobban tennék, ha energiáikat az illegális bevándorlásra és a határok biztosítására fordítanák”, ahelyett, hogy harmadik világháborút idéznének elő. Az elnök ismét megvédte rendeletét, azt közölte, az Egyesült Államok a bevándorlók büszke nemzete. Utalt arra, hogy Barack Obama 2011-ben fél évre elvette az irakiak vízumát, így akkor „ő is hasonló lépést tett”, s a mostani lépés által érintett országokat az Obama kormányzat is olyan államoknak minősítette, amely terrorizmus forrásai lehetnek. „Csak hogy tisztázzuk. Itt nem muzulmánok tilalmáról van szó, itt nem a vallás számít, hanem a terror és országunk védelme” – folytatta Trump hozzátéve, hogy negyven további muzulmán államot nem érint a direktíva. Azt is írta, „nagyon együtt érez” azokkal, akiket „a borzalmas szíriai humanitárius válság érint”.

Bár Sean Spice elnöki szóvivő 109 olyan személyről tett említést, akiket az Egyesült Államokban tartóztattak fel, a lapok kétszer ennyi személyről tudnak.

Vasárnap 15 szövetségi állam demokrata párti igazságügy-miniszterei közös nyilatkozatot fogadtak el arról, azért küzdenek majd, hogy a Trump adminisztráció tiszteletben tartsa az alkotmányt. „A vallásszabadság mindig is országunk alapelve volt, s az is marad. Ezt a tényt egyetlen elnök sem változtathatja meg” - hangzik a dokumentum.