Hazaárulónak tartja-e azokat, akik aláírják a népszavazási ívet az olimpia rendezése ellen? A kormányfő erről az aláírásgyűjtés után tud majd nyilatkozni.
Fülig érő mosollyal állt ki a sajtótájékoztatóra hétfő délelőtt Orbán Viktor miniszterelnök, és Botka László, Szeged szocialista polgármestere, miután a miniszterelnök mindent megígért, amit az előre jelzett információk szerint Botka kért tőle. A Modern Városok miniszterelnöki roadshow korábban kialakult játékszabályai szerint lehetett kérni egy infrastrukturális, egy munkahelyteremtő és egy sport célú fejlesztést. Az infrastruktúra régi igény – a harmadik Tisza-híd megépítése, méghozzá úgy, hogy a második világháború végén bombázás miatt megszűnt vasúti forgalmat is helyreállítsák. Ez azt jelentené, hogy Makó városát bekapcsolnák a szegedi elővárosi vasútforgalomba, és megvalósulhatna a Szeged-Temesvár vasúti összeköttetés – persze nagyon sok további milliárdból, akkor, ha Románia ás az Európai Unió is úgy akarja.
Arra a kérdésre, lesz-e miniszterelnök-jelölti vita, Orbán azt mondta: komoly emberrel tárgyaltam, komoly megállapodás született, az élet eldönti a kérdést. Hozzátette: nem lehet nyuszisággal vagy gyávasággal vádolni. (Miniszterelnök-jelölti vita sem 3, sem 7 éve nem volt - a szerk.) A kormányfő a Vona Gábor megítélésére vonatkozó újságírói kérdésre egyáltalán nem akart reagálni.
A harmadik híd a város déli részén épül meg, mintegy 40 milliárd forintba kerül, de egy korábbi operatív programból már megvan az összeg fele. A két hídfő környékén ipari fejlesztési területet is létrehoznának, vagyis ennek a beruházásnak is lenne munkahelyteremtő jellege. Az igazi munkahelyteremtés azonban a lézerközpont mellett megvalósuló új ipari parkban történne. Az elképzelések szerint a lézerközpont mellé számos startup cég települ, egy részük egy szintén a kormány által finanszírozott inkubátorházba, más részük hazai és külföldi fejlesztő cégek ott létesülő telephelyére.
A sportberuházás egy fedett uszoda lesz, továbbá egy szabadtéri atlétikai központ, amelyet, ha minden jól alakul, fedett atlétikai csarnok építése is követne. A miniszterelnök – bár további tárgyalásokkal – támogatást ígért egy negyedik Tisza-hídra, amely kombinált gyalogos- és kerékpáros közlekedésre lenne alkalmas. Régen a Tiszát Szeged főutcájának szerették nevezni, de az utóbbi évtizedekben a város hátat fordított a folyónak. Régi elképzelés, hogy a város a folyó felé forduljon újra – ehhez a két parton kellene éttermeket, vízi lakóházakat, és hasonlókat építeni. Ehhez is lesz majd támogatás.
A polgármester kérte, hogy a buszpályaudvart, amely állami területen fekszik, vigyék ki a Mars térről. A miniszterelnök ezzel egyetértett, sőt, azt ígérte, ingyen átadják a városnak a Mars téri telket, azzal a feltétellel, hogy nem építik be, hanem közösségi térként funkcionál majd. Ugyancsak mintegy másfél milliárdot ad a kormány a szegedi repülőtér korszerűsítésére, hogy a nemzetközi szabványok változása miatt ne sorolják hátrább a kereskedelmi II-es kategóriából. Megállapodtak abban is, hogy a város főterén, a Széchenyi téren visszaállítják a második világháborút megelőző állapotokat, ahogyan történt az Budapesten, a Kossuth téren is, amely a „nemzet parkolójából a nemzet főtere lett”.
A sajtótájékoztatón Orbán azt is bejelentette: ha jól alakul a gazdaság helyzete, akkor a következő években hozzáfoghatnak az észak-déli közlekedési folyosó megépítéséhez. Ez azt jelentené, hogy a nemrég felújított 47-es főutat bővítenék autópályává. Ha az elkészülne, akkor Szegedről Miskolcra nem Budapesten, hanem Debrecenen keresztül lehetne autón utazni.
Orbán bizakodó volt, újságírói kérdésre válaszolva úgy összegzett: alsó hangon 50 milliárdos nagyságrendű az az összeg, amelybe a Szegednek megígért fejlesztések kerülnek, ő azonban jobban szereti a „szoprán hangfekvést”, ami ebben az esetben 70 milliárd. A fedezet szerinte benne van a magyar gazdaság jelenlegi kilátásaiban. Várakozása szerint 2017-ben a magyar gazdaság növekedése meghaladhatja a 4 százalékot.
Újságírói kérdésre, mi a garancia, hogy a központi költségvetésből támogatandó beruházások valóban megvalósulnak, hiszen a Modern Városok roadshow-n tett korábbi ígéretei közül több olyan is van, amelyet kormányrendelettel húztak ki a listából, Orbán azt felelte: ő nem tud ilyenről. Semmilyen korábbi döntésünket nem vontuk vissza – hangsúlyozta. Nem állítom, hogy mindig jó döntéseket hoztunk, fejtegette, de ez idáig egyetlen egyetlen olyan kritikát sem kellett elszenvednünk, amely a szavahihetőségemet kétségbe vonta.
A sajtótájékoztatón egyéb aktuális témákról is kérdezték a két politikust. Arra a kérdésre, Orbán támogatja-e, hogy az emberek dönthessenek népszavazáson a budapesti olimpia megrendezéséről, a miniszterelnök azt felelte: ha az emberek akarnak dönteni róla, akkor majd dönteni fognak. A kormány tudomásul veszi, hogy olyan formában születik meg a döntés, amilyen formában az emberek ezt akarják. Hazaárulónak tartja-e azokat, akik aláírják a népszavazási ívet az olimpia rendezése ellen? Erről az aláírásgyűjtés után tud majd nyilatkozni – mondta Orbán.
Donald Trump első elnöki intézkedéseivel kapcsolatban több kérdést is kapott a miniszterelnök. Egyetért-e azzal, hogy Trump ki akarja léptetni Amerikát a párizsi klímaegyezményből? Aligha fog ehhez engedélyt kérni tőlem, hangzott a válasz. És arról mi a véleménye, hogy Trump felfüggesztette a muzulmán országokból érkező menekültek befogadását? A leghelyesebb, ha csak annyit nyilvánítunk ki: minden országnak joga van ahhoz, hogy a saját biztonságáról maga gondoskodjék – mondta Orbán. - Van egy stratégiánk a határ megvédésére. A déli határ megvédése, egy új fal megépítése elkerülhetetlen. Emlékeztetnék, huszonegynéhány percen múlt, hogy Törökország elnöke és a családja életben maradt a tavalyi törökországi puccskísérletben. Mindent meg kell tenni a tőlünk délre eső országok stabilizálásáért, de nem építhetjük a saját jövőnket és biztonságunkat mások stabilitására. Képesnek kell lennünk, hogy megvédjük a magyar emberek biztonságát.
Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltje is kapott egy nagypolitikai kérdést: hogyan áll a baloldali összefogás ügye? Botka azzal pöccintette le a kérdezőt, hogy nem ezen a rendezvényen kíván erről beszélni.