Fülöpné Erdő Mária a főiskola honlapján FOTÓ: AVKF.HU
Öt botrányokkal teletűzdelt év után távozik a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) rektori székéből Fülöpné Erdő Mária, Erdő Péter bíboros húga. Bár az intézmény a nyilvánosság felé nem jelezte a rektor távozását, az iskola weblapja szerint továbbra is Fülöpné vezeti az intézményt, értesüléseinket a főiskola fenntartója, a Váci Egyházmegye megerősítette. A tanév végéig a jelenlegi rektorhelyettes látja el a vezetői feladatokat, az egyházmegye pedig hamarosan pályázatot ír ki a pozícióra. Érdeklődtünk arról is, hivatalosan mivel indokolták a rektor leváltását, illetve mivel foglalkozik majd Erdő Mária a továbbiakban - ezekre a kérdésekre egyelőre nem kaptunk válaszokat.
A Népszava több alkalommal is beszámolt már az AVKF körüli botrányokról. Két hete beszámoltunk arról, hogy a főiskola vezetése a fenntartó feje fölött átnyúlva írt ki pályázatot a rektori pozíció betöltésére, a felsőoktatási törvény rendelkezéseit figyelmen kívül hagyva. Lapunknak Beer Miklós váci püspök is elismerte a pályázati kiírás szabálytalanságát, és már ekkor ígéretet tett arra, hogy hamarosan érvényes pályázatot írnak ki a felsőoktatási törvénynek megfelelően. A főiskola weblapjáról azóta nemcsak az inkriminált dokumentum, hanem a Pályázatok menüpont is eltűnt. Ám nem ez a legsúlyosabb ügy, amely Erdő Mária kinevezése óta történt a főiskolán.
Felére csökkent a diákok száma
Erdő Péter bíboros húga 2012-ben lett az AVKF rektora, kinevezése után azon nyomban nekilátott az intézmény átalakításának. Az új vezető az oktatói gárda mintegy felét elküldte, helyükre "megbízható" embereket ültetett, ám a viszony az oktatók és a vezetőség között így sem volt súrlódásmentes. Többen arról panaszkodtak, hogy egyfajta "feudális szellemiség" kezd eluralkodni az intézmény vezetésében. A Váci Polgár már 2013-ban a hallgatói létszám radikális csökkenéséről számolt be. Mint írták, a főiskola addigi működésének legnagyobb arányú hallgató-csökkenését érte el, a diákok száma 2012-2013 között 52 százalékkal csappant meg. Ugyancsak 2013-ban Erdő Mária Élet a hitben című hittankönyve borzolta a kedélyeket, amelyben a homoszexualitást halálos bűnnek nevezte.
Egy évvel később a Népszava írta meg, hogy félszáznál is több diplomát jogtalanul adott ki a főiskola. Az ügyben belső vizsgálatot is indított az intézmény, a lapunk által megismert vizsgálati beszámolóból pedig egyértelműen fény derült arra, hogy 1286 hitelesített diplomából 62 esetben számos szabálytalanság és hiányosság miatt egyértelműen nem lehetett volna oklevelet kiadni. Kiderült az is, sok hallgató úgy végezte el a képzést, hogy nem csupán a kimeneti, de adataik alapján még a felvételi követelményeknek sem feleltek meg.
Mindez odáig vezetett, hogy az oktatás minősége jelentősen romlott az iskolában, valamint az intézmény jó hírén is csorba esett - erről tavaly beszélt lapunknak az iskola egyik oktatója. Más AVKF-es dolgozókkal együtt úgy vélte, Erdő Mária vezetése alatt káosz alakult ki az intézményben, a feszültségek ellehetetlenítették a nyugodt munkavégzést. Szinte állandóak voltak a kirúgások, oktatókat is mondvacsinált indokokkal bocsátottak el. A "diktatórikus légkör" miatt a dolgozók többsége egy-egy aggályos intézkedés alkalmával már megszólalni sem mert, ahogy lapunknak fogalmaztak, "féltek a megtorlástól".
Erdő Mária szigorú beléptető- és kamerarendszert építtetett ki a főiskolán, ezeket "fegyelmi és nyomkövető eszközként" használta a dolgozók szerint. Előfordult, hogy valaki szóvá tette egyet nem értését a vezetési stílussal kapcsolatban - másnap már letiltották a belépőkártyáját, személyes dolgaihoz sem fért hozzá. A szabadságokat is csak a rektor határozhatta meg, a dolgozóknak beleszólásuk vagy választási lehetőségük nem volt. Mint fogalmaztak, "mindez nem méltó egy katolikus intézményhez".
A bíróság is kíváncsi rá
Az AVKF egykori dolgozói közül többen be is perelték az intézményt az őket ért jogtalanságok miatt. Már született néhány jogerős bírósági ítélet, amelyek kimondták, hogy az érintett dolgozók kirúgása jogszerűtlen volt. Az egyik ilyen ügyben a főiskola nem volt hajlandó kifizetni egyik volt oktatójának elmaradt munkabérét és végkielégítését, sokáig azután sem, hogy erre a bíróság is kötelezte. Az elmaradást csak azután utalták, hogy a tanár ügyvédje végrehajtást akart kérni az intézmény ellen.
Úgy tudjuk, jelenleg még hárman pereskednek a főiskolával. Egyikük az AVKF volt informatikai igazgatója, neki a felmondási időszakra járó, szerződésben meghatározott összeget nem akarja kifizetni a vezetés. Ő is arról számolt be lapunknak, hogy munkavégzését fokozatosan ellehetetlenítették, megvonták a jogosultságait, belépőkártyáját letiltották. Feladatait - egy rövidebb átmeneti időszak után - Fülöp András, Erdő Mária férje vette át. Emlékezetes: a dolgozók korábban beszámoltak arról is, hogy az utóbbi években a főiskola már-már családi vállalkozásként működött. A férj mellett Erdő Mária lánya is magas pozíciót kapott, az iskola weblapja szerint jelenleg is ő vezeti a rektori hivatalt.
Pert indított az iskola ellen az egyik korábbi rektorhelyettes is. Őt azután rúgták ki, hogy egy súlyos gerincműtéten esett át, emiatt két hétig nem tudott bemenni a munkahelyére. Állapotával a főiskola vezetése is tisztában volt, ennek ellenére olyan levelekkel bombázták, amelyekben az állt, azonnal meg kell jelennie a rektornál, mert ha nem, "annak súlyos következményei lesznek". A fenyegetések ellenére sem tudott eleget tenni a parancsnak, ezért azonnali hatállyal elbocsátották. Úgy tudjuk, a következő tárgyalásra Erdő Máriát tanúként idézte be a bíróság.
Nem is lehetett volna rektor
Ugyancsak tavaly számoltunk be arról, hogy Erdő Mária évekig úgy vezette a főiskolát, hogy nem felelt meg a rektori pozícióhoz szükséges feltételeknek, a szlovákiai Rózsahegyi Katolikus Egyetemen 2011-ben szerzett doktoriját ugyanis csak 2015-ben honosíttatta. De már maga a fokozatszerzés is aggályos volt, erre az AVKF egy másik volt rektorhelyettese hívta fel a figyelmünket (a magasabb pozíciókban is gyakran cserélődtek a személyek, ha nem voltak családtagok). A rektorhelyettes megszerezte főnöke doktori dolgozatát, és kiderült, hogy az szinte semmilyen új kutatási eredményt nem tartalmaz, Erdő Mária gyakorlatilag a teljes szöveget egyik 2002-es munkájából emelte át.
Ugyanakkor megpróbálta "frissíteni" a dolgozatot, mégpedig úgy, hogy az irodalmi jegyzékben felsorolt művek kiadási dátumát átírta. Arra azonban már nem figyelt, hogy az önkényes változtatásokat a lábjegyzetekben is mindenhol elvégezze, így akadtak eltérések. Egy könyv esetében pedig az is előfordult, hogy a kiadását 2007-re dátumozta, holott a mű kiadója akkor már nem is létezett. Az ügyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) is vizsgálta, s megállapították, hogy a honosítás valóban nem történt meg időben (azt Erdő Mária az Emmi felszólításra végeztette el tavalyelőtt). A tartalmi kérdéseket viszont már figyelmen kívül hagyták.
A panaszokról, a dolgozókat ért jogtalanságokról az egyházmegye is tud. Lapunknak ígéretet tettek, mindent megtesznek azért, hogy a helyzet minél hamarabb megnyugtatóan rendeződjön.
Megérkezett a hivatalos bejelentés Fülöpné Erdő Mária, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola távozásával kapcsolatban. A Váci Egyházmegye közleménye szerint Erdő Péter bíboros húga rektori megbízásának lejártáig, tehát július 31-ig szabadságot vett ki.
Mint írták, „a rektor asszony az évek során felgyülemlett, ki nem vett szabadságára, valamint egészségi állapotára való tekintettel kérte, hogy a megbízatásából hátra levő időt szabadságon tölthesse.
Kérését Dr. Beer Miklós, aki váci megyéspüspökként a Főiskola fenntartója, valamint a mindenkori rektor munkáltatója, elfogadta”. Erdő Mária hivatalosan tehát továbbra is az iskola rektora, ám az intézmény vezetését – mint megírtuk – helyettese látja el. A rektori szék betöltésére a fenntartó egy későbbi időpontban tesz közzé pályázatot a vonatkozó jogszabályokban meghatározottak szerint.
Hozzátették: Erdő Mária ellen nincs és nem is volt szabálytalanságok miatt indított eljárás. Ezt persze mi sem állítottuk, mint cikkünkben is szerepel, a bírósági ügyek sem személyesen Erdő Mária ellen indultak, a jelenleg is zajló munkaügyi perekben tanúként idézték be a rektort.