Boris Johnson brit külügyminiszter szerint a tilalom nem érinti azokat, akik brit útlevéllel utaznak a tengerentúlra, akkor sem, az az érintett országok valamelyikében születtek, s kettős állampolgárok. A Fehér Ház által közzétett eredeti rendelet értelmében ezekre a brit állampolgárokra is vonatkozott volna a tilalom, Johnson tegnap azt állította, biztosították arról, hogy nem így áll a helyzet. Trump elnöki rendeletét valamennyi brit parlamenti párt bírálta, Warsi bárónő, a volt Cameron-kormány tagja szerint minden arra mutat, hogy muszlimellenes rendelkezésről van szó. Az Indiában született, Pakisztánban felnőtt Sayeeda Warsi az első muszlim nő, aki tagja lett egy konzervatív brit kabinetnek.
„Amerika jobb ennél!” - Tiltakoznak az amerikai diplomaták
Nő a tiltakozás a washingtoni külügyminisztériumban, több mint kétszáz diplomata írta alá azt a feljegyzést, amelyben élesen bírálták Trump hét muszlim ország állampolgárai, menekültjei ellen hozott, ideiglenes beutazási tilalmát.
„Amerika jobb ennél!” – írták egyebek mellett, hangsúlyozva, hogy az új elnök előkészítés nélkül meghozott döntése nem erősítette, hanem gyengítette az Egyesült Államok biztonságát. „A tilalom 200 millió ember utazását akadályozza, abban a reményben, hogy kiszűr néhányat, akik vissza akarnak élni az amerikai vízummal” – hangsúlyozta a feljegyzés.
A diplomaták egy még a vietnami háború idejében keletkezett mechanizmust kihasználva tiltakoztak, ennek értelmében a külügy dolgozóinak jogukban áll ellenvéleményt nyilvánítani. A tiltakozás mértéke azonban példátlan, előfordult, hogy Obama Szíria-politikáját bírálták, de akkor legfeljebb ötvenen csatlakoztak a tiltakozáshoz.
Sean Spicer, Trump szóvivője közölte: ha nem tetszik az elnök politikája, mondjanak le. Ha a diplomaták tényleg távoznának, ugyancsak nehéz helyzetbe hoznák Rex Tillersont, akinek külügyminiszteri kinevezését várhatóan ma erősítik meg.