kiállítás;Közép-európai Egyetem;Centrális Galéria;A szocialista művészet jelképei;

2017-02-02 06:47:00

Ismert és ismeretlen szocialista jelképek

Sarló, kalapács, vörös csillag, búzakoszorú: ezekről a jelképekről általában annyit mindenki tud, hogy az elmúlt rendszerhez köthetők. De vajon azt hányan tudják, hogy a szocialista realizmus jelképrendszerében szinte mindennek, még a „Napnak” és a „könyvnek” is plusz jelentése van?

Ezeket a kevésbé ismert szimbólumokat segít megérteni A szocialista művészet jelképei című ingyenes kiállítás, amelyet a Közép-európai Egyetem (CEU) Nyílt Társadalom Archívuma (Blinken OSA Archívum) rendez kortárs közép- és kelet-európai művészekkel. A tárlat alapja Aradi Nóra A szocialista képzőművészet jelképei című, 1974-ben megjelent könyve. A kötet a művészek és a közönség számára kézikönyvnek számított, mára a kommunista és szocialista ikonológia kordokumentumává vált, amelyben nemcsak vizuális töredékek jelennek meg, egy egész világkép rajzolódik ki.

Nevezhetjük a kiadványt szótárnak is, amelynek segítségével mint egy ismeretlen vagy már elfelejtett nyelven olvashatjuk a múltat. Maga a könyv azonban nem mai darab, ezért kritikátlanul, fogódzók nélkül hozzáfogni nem érdemes. Ehhez nyújt segítséget most a Centrális Galériában az OSA Archívuma, ahol kortárs lengyel, cseh, szlovák és magyar művészek segítségével értelmezik kritikailag a műben szereplő képeket.

A ma nyíló kiállítás talán leginkább az 1989 utáni generációnak szól, amely már csak romjaiban ismeri a szocialista realizmust, azoknak is érdemes megnézni, akiknek ugyan vannak élő emlékei, de szeretnék új fénytörésben látni a korszak képiségét.