menekültek;Ausztrália;konfliktus;Donald Trump;Rex Tillerson;

2017-02-03 06:34:00

Trump Ausztráliával is összekülönbözött

Donald Trumpnak már van külügyminisztere is, Rex Tillerson jelölését 56-43 arányban jóváhagyta a szenátus (négy demokrata szenátor is támogatta), szerdán este az elnök jelenlétében, Mike Pence alelnök előtt letette a hivatali esküt. „Ideje friss szemmel körülpillantani a világban, s új megoldásokat keresni, amelyek azon az igazságon alapulnak, hogy minden népnek joga van védelmezni saját érdekeit” - mondta a ceremónia előtt Trump.

Tillerson az ExxonMobil volt vezérigazgatója, az olajcégnek jelentős üzleti érdekei voltak Oroszországban, a külügyminisztert Barátság-éremmel tüntette ki Vlagyimir Putyin.

A Trump-kabinetnek előzőleg négy tagját erősítették meg: James Mattis védelmi, John Kelly belbiztonsági, Elaine Chao közlekedési tárcavezető, illetve Nikki Haley ENSZ-nagykövet is letette már az esküt. Hasonló időszakban az Obama-kormánynak már tíz miniszterét iktatták be. A kinevezésre várók közül a legnagyobb bajban az oktatási tárca élére szánt millárdosnő, Betsy DeVos lehet, ugyanis már két republikánus szenátor is bejelentette, nem szavaz rá, mivel semmiféle tapasztalata nincs a közoktatási rendszerről. Pence alelnök igenjével még így is átmehet a szenátusi voksoláson.

Tillerson külügyminiszter gondjai egyre csak szaporodnak, nem csupán a hét muszlim többségű államra kirótt utazási tilalom miatti felfordulás, de egyre több relációban növekvő feszültségek várják. A Washington Post értesült arról, hogy ismerkedő telefonbeszélgetései egyikén Donald Trump összerúgta a port Malcolm Turnbull ausztrál kormányfővel, a beszélgetés ingerült hangnemben folyt, a tervezettnél rövidebb lett, Trump azt mondta, ez volt aznap a legrosszabb beszélgetése, s lecsapta a kagylót. Turnbull nem erősítette meg a Post értesülését, annyit mondott, továbbra is erős az amerikai-ausztrál különleges kapcsolat.

A vita középpontjában az Obama-kormányzat által megkötött megállapodás áll, amelynek értelmében az Egyesült Államok megígérte, hogy befogad 1250, jórészt muszlim menekültet, akiket Ausztrália nem hajlandó beengedni, csendes-óceáni szigeteken menekülttáborokban várakoznak, Canberra költségén, nyomorúságos körülmények között. Trump azt mondta, „nem akarom ezeket az embereket”. Későbbiekben ugyan azt ígérte, „szándékai szerint” tiszteletben tartja a megállapodást, de az ausztrál sajtó számára kiadott közlemény szerint egyelőre tovább vizsgálják az egyezséget. „Tanulmányozom ezt az ostoba alkut” – írta Trump Twitteren. Sean Spicer fehérházi szóvivő ugyanakkor azt közölte, Washington tartja magát a megállapodáshoz, ezt erősítette meg a State Department is.