Washington;Kim Dzsong Un;kis vezér;

- Washington megfenyegette a kis vezért

James Mattis amerikai védelmi miniszter dél-koreai látogatásán figyelmeztette Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt, hogy nukleáris fegyver bármiféle használata „hatékony és nagyerejű” választ vált ki. A volt tábornok biztosította Szöult, hogy az Egyesült Államok továbbra is kiáll Dél-Korea védelméért. Dél-Koreában 28 500 amerikai katona állomásozik, a katonai jelenlétért Szöul évi 900 millió dollárt fizet.

Az amerikai védelmi miniszternek azért kellett megerősítenie a Szöul számára évtizedek óta biztos pontnak számító védelmi garanciát, mivel az új amerikai elnök, Donald Trump a kampánya során Dél-Koreát és Japánt is figyelmeztette, hogy többet kell fizetniük a védelemért. Trump azt is felvetette, hogy Szöul és Tokió legjobban tenné, ha maga gondoskodna védelméről és nukleáris fegyvert szerezne be.

Észak-Korea tavaly már ötödik nukleáris kísérleti robbantását hajtotta végre, húsz ballisztikus rakétát tesztelt, s azt állítja, hamarosan olyan nagy hatótávolságú interkontinentális ballisztikus rakétát próbál ki, amely az Egyesült Államok területét is elérheti. Műholdas felvételek arra utalnak, hogy újraindult a munka a jongbjoni nukleáris erőműnél, ahol plutóniumot állítanak elő.

 

 

Egy japán munkás beperelte a fukusimai atomerőművet üzemeltető japán TEPCO céget, mivel fél évet dolgozott hegesztőként a nukleáris katasztrófa utáni helyreállítási munkálatokon, s most leukémiában szenved. A Fukusima 1 nukleáris létesítmény három reaktorblokkja a 2011. március 11-i, 9-es erősségű földrengés és cunami nyomán leolvadt, a sugárzás miatt több százezer embert evakuálni kellett, s zömük azóta sem térhetett vissza lakóhelyére.