A vízumgyár működéséről 2013 decemberében a Martonyi János vezette külügyminisztériumnak is tudomása volt, mert akkor készült el egy belső vizsgálati anyag - írja az Index.
A súlyos visszaéléseket dokumentáló jegyzőkönyvet a nyilvánosság nem ismerhette meg, ezért az LMP-s Szél Bernadett 2015 májusában beperelte a minisztériumot, a Kúria pedig tavaly novemberben kötelezte Szijjártóékat a belső vizsgálati anyag kiadására, amiből kiderült, hogy csak 2013 első felében négyezer orosz állampolgár kapott üzleti vízumot a Monte Tokaj Kft. meghívására. Ezeket a vízumokat Kiss Szilárdnak, a magyar nagykövetség mezőgazdasági attaséjának köszönhetően „tisztázatlan anyagi hátterű és foglalkozású orosz állampolgárok” kapták meg „minden látható, dokumentált ellenőrzés nélkül”.
A belső vizsgálat azt is megállapította, hogy a vízumhoz jutó oroszokról a legtöbb esetben nem derült ki semmi a személyes adatain és azon kívül, hogy melyik településen élnek. A kérelmeket villámgyorsan, 4-5 órán belül elbírálták, természetesen pozitívan. A kérelmezők 50 százalékának semmilyen vízumreferenciája nem volt, személyesen meg sem jelentek a konzulátuson, és magyar úti célt jelöltek meg, csakhogy ezek az oroszok végül nem Magyarországra jöttek, hanem tovább mentek más EU-tagállamokba.
A jelentés egyértelműen fogalmaz, amikor azt írja, hogy mindez súlyos visszaélésekre, szakmai kifejezéssel "visa shoppingra" engedett következtetni. A konzulokkal szemben rendszeres volt a tisztességtelen befolyásszerzés, nyomásgyakorlás, akár fenyegetés, a konzulátus pedig indokolatlanul adott a valós utazási szándéktól eltérő célú, érvényességi idejű és többszöri beutazásra szóló vízumokat.
A cikkben megjegyzik, hogy a moszkvai német nagykövetség már 2013 októberében jelezte a vízummal való visszaélés tényét egy, a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. meghívására üzleti vízumot kapott orosz állampolgár kapcsán. A külügy ugyan próbálta Tarsoly Csabától, a Quaestor akkori elnökétől levélben megérdeklődni, hogy a megnevezett orosz valóban járt-e a meghívásukra Magyarországon, de Tarsoly nem válaszolt.
Az Index megkérdezte a Külgazdasági-és Külügyminisztériumot, tett-e feljelentést, miután 2013 decemberében tudomására jutottak a visszaélések. Szeretnénk nyomatékosítani, hogy a kérdéses ügy Szijjártó Péter miniszteri időszakát megelőzően történt. Szijjártó Péter Kiss Szilárddal soha, semmilyen formában nem dolgozott együtt. Egyúttal tájékoztatjuk, hogy 2013. július 4-én, a minisztérium akkori vezetése azonnali hatállyal szigorító intézkedéseket foganatosított a moszkvai külképviseleten, és mások mellett a Monte Tokaj Klub Kft. akkreditációjának megvonásáról is döntés született” – válaszolta a tárca. Később Szijjártó az újságíróknak megismételte, hogy soha nem dolgozott együtt Kiss Szilárddal. A jelentés 2013-as, ő pedig 2014 nyara óta dolgozik a minisztériumban - mondta, leszögezve, hogy amióta a tárca élén áll, visszaélések nincsenek. Arra a kérdésre, hogy tesznek-e feljelentést, azt válaszolta, hogy a jelentést megküldték a rendőrségnek.
Az ügyben pert nyert Szél Bernadett Facebook-oldalán is nyilvánosságra hozta a jegyzőkönyvet, amit ide kattintva olvashat el!