Napi Extra;izraeli régészek;Holt tengeri tekercsek;újabb barlang;

2017-02-10 06:49:00

Újabb barlang rejthetett holt-tengeri tekercset

Izraeli régészek hat évtizede a legjelentősebb felfedezést tették a holt-tengeri tekercsek kutatása terén. Mindeddig azt hitték, csupán 11 barlang rejtett ilyen bibliai tárgyú tekercseket a Júdeai-sivatagban, kiderült azonban, hogy egy 12. barlangban is rejtettek el kéziratokat.

A barlangot azonban feltehetőleg beduin pásztorok feldúlták, csupán a tekercseket tartó agyagkorsókra, a hagyományos textilborításra, s bőrből készült zsinegekre bukkantak, egy 4-6 méter hosszú alagút végén.

„Mindeddig elfogadott tézis volt, hogy 11 barlangban találtak tekercseket, de semmi kétség, hogy felfedeztük a 12. barlangot” – tudatta közleményben Oren Gutfeld, a jeruzsálemi Héber Egyetem archeológus kutatója. Ahiad Ovadiával együtt dolgoztak a kutatáson, a virginiai Liberty Egyetem régészeivel együtt.

Az alagútban néhány drágakövet is találtak, s több töredéket, amely bizonyítja, hogy valaha emberek laktak ott. A barlang kirablásának teóriáját az igazolja, hogy két 20. századi baltafejet hagytak maguk után, akik elvitték az oda rejtett tekercseket.

A felbecsülhetetlen értékű holt-tengeri tekercsek az időszámítás előtti 4. századból valók, eddig több mint 800 dokumentumot találtak, héber, arameus és görög nyelven, a legértékesebb a 4. számú barlangban talált Ézsaiás-tekercs. Az első darabokat 1947-ben találták meg.

A kéziratok jórésze töredékes, pergamenre és papiruszra írták, bibliai szövegek legrégebbi ismert változatai, de az időszámítás utáni századok hétköznapi életét leíró részletek is vannak közöttük. „A tekercsek a modern nyugati zsidó-keresztény kultúra alapjait képezik” – idézte a Christian Science Monitor az Izraeli Múzeum igazgatóját, James Snydert. Az új felfedezés nyomán nőtt a remény, hogy további tekercsekre bukkanhatnak, még többszáz barlang vár átvizsgálásra a sivatagban.