MSZP;ülésszak;Majtényi;

Majtényival nyitja az ülésszakot az MSZP

Majtényi László alkotmányjogász, a civilek és a demokratikus ellenzéki pártok által támogatott államfőjelölt és Botka László, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje is felszólal szerdán, az MSZP egész napos frakcióülésén - erősítette meg lapunk értesülését Nyakó István. 

A szocialisták szóvivője szerint a képviselőcsoport évadnyitó ülésén elsődleges témaként szerepel majd az Országgyűlés tavaszi programjában szereplő államfőválasztás, s miután az MSZP elsőként karolta fel és biztosította támogatásáról a civilek által jelölt Majtényit, természetes, hogy a volt ombudsmannak, az Eötvös Károly Intézet vezetőjének is szót adnak. Az MSZP egyébként kifejezetten a parlamenti prioritásokkal - így biztonságpolitikával, valamint a korrupcióellenes fellépés jogi lehetőségeivel - kíván foglalkozni az évadnyitón, így Nyakó szerint ugyan meghallgatják Botka Lászlót, ám mivel a szegedi polgármester teljes bizalmat élvez a tárgyalások lefolytatásában, nem az ellenzéki összefogás lesz a képviselőcsoport ülésének elsődleges kérdése, hanem a jövő héten induló tavaszi ülésszak.

A héten egyébként az MSZP miniszterelnök-jelöltje is megkezdi a tárgyalásokat, Molnár Gyula pártelnökkel együtt járják majd végig a lehetséges, reménybeli választási partnereket, illetve politikai szereplőket, akikkel nemcsak Botka személyéről, hanem a 106 választókerület némelyikében vagy épp mindegyikében szükséges előválasztásról is tárgyalnak majd.

Noha Botka személyét a Párbeszéd is tárgyalóképes ajánlatnak tartotta, s eddig nyitottnak mutatkozott a tárgyalásokra, tegnap Szabó Tímea "Nem akarásnak nyögés a vége - a Párbeszéd kiszáll az előválasztási tárgyalásból" címmel hirdetett meg sajtóértekezletet mára. Mindennek oka több tegnapi, elsősorban az LMP háza tájáról érkezett hír lehet, de a pártok egyezkedése az utóbbi hetekben is nehézkesnek bizonyult. Az biztos, hogy a Párbeszéd klasszikus előválasztást javasol, míg Botka László és a szocialisták csak azokon a helyeken versenyeztetnék jelöltjeiket, ahol többen is elindulnának 2018-ban. Ilyen lehet például Veszprém egyéni választókerületi körzete, ahol a ma függetlenként - ám ellenzéki támogatással - parlamenti képviselő Kész Zoltánnal szemben elindulna Mesterházy Attila szocialista képviselő is. A szocialisták egyébként mind a 106 választókerületben ajánlatot tesznek majd a demokratikus oldalnak az egyéni jelöltek személyére, ugyanakkor Molnár Gyula pártelnök korábban már világossá tette, sehol sem riadnak vissza attól, hogy már a választás előtt megmérettessenek, s így egy jelölt indulhasson az ellenzéki oldalról.

Botka személye is kérdéses egyelőre a demokratikus ellenzéki pártok körében, az Indexnek a szegedi polgármester azt mondta, elsőként az LMP vezetőivel ül tárgyalóasztalhoz. Hadházy Ákos, a zöldpárt társelnöke meg is erősítette, hogy tárgyalnak Botkával, és felidézte, ő mindig azt mondta, hogy az ellenzéki vezetőknek le kell ülniük, és tárgyalniuk kell egymással. Ezzel némileg ellentmodott Schiffer András volt LMP-vezérnek, aki szerint nincs miről tárgyalni Botkával. Hadházy ugyanakkor már azon a hetekkel ezelőtti megbeszélésen is jelen volt, amelyre nem hívták meg Gyurcsány Ferencet. A Demokratikus Koalíció elnöke ezt szóvá is tette évértékelőjén, és ellene irányuló "cselszövésnek" nevezte. A DK azonban mindenképpen tárgyal majd Botkával. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje egyébként fölszólal Molnár Gyula pártelnök szombati évértékelője után is, állítólag ezen a rendezvényen szóban is ismerteti a nyilvánossággal a programját.