Oroszország;menesztés;Donald Trump;nemzetbiztonsági tanácsadó;Michael Flynn;

2017-02-16 06:31:00

Káosz a Fehér Házban

Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó menesztésével nem zárult le a válság, fejetlenség és káosz jelei mutatkoznak a Fehér Házban. Szaporodnak a kérdések, hogy az elnökválasztás előtt és azt követően Donald Trump és szűkebb stábja milyen kapcsolatokat tartott fenn Oroszországgal.

A New York Times és a CNN jelenlegi és korábbi kormányforrásokra hivatkozva jelentette, hogy nem csupán Flynn, hanem Trump volt kampányfőnöke, Paul Manafort, s más közeli tanácsadói az elnökválasztási kampány idején rendszeresen kommunikáltak magasrangú orosz hírszerzési illetékesekkel. Az amerikai ügynökségek bizonyítékokkal rendelkeznek arról, hogy Oroszország a demokrata pártvezetés szervereinek feltörésével befolyásolni akarta az amerikai elnökválasztási kampányt. A hírszerzés annak nem találta nyomát, hogy a Trump-kampány összejátszott volna az orosz ügynökökkel.

Feltűnő volt azonban, hogy Donald Trump a kampány során végig pozitív kijelentéseket tett Vlagyimir Putyin orosz elnökről, s egyszer még biztatta is az orosz hackereket, hogy törjék fel és tegyék közzé Hillary Clinton e-mailjeit. Jelenleg az FBI vizsgálja a Trump-kampány orosz kapcsolatairól összegyűlt jelentős adatbázist. Trump tavaly nyáron kénytelen volt meneszteni akkori kampányfőnökét, Paul Manafortot, mivel kiderült, hogy 12,7 millió dollárt vett fel azért, mert az oroszbarát volt ukrán elnök, Viktor Janukovics mellett lobbizott. Manafort most a Timesnak nyilatkozva tagadta, hogy szándékosan orosz hírszerzőkkel tartott volna fenn kapcsolatot. Senkire sincs ráírva, hogy orosz kém – mondta.

Sean Spicer fehér házi szóvivő keddi sajtóértekezletén már azt közölte, Donald Trump maga volt az, aki menesztette nemzetbiztonsági tanácsadóját. Mint kiderült, az elnök és környezetéből többen már hetekkel korábban értesültek Flynn gyanús telefonjairól a washingtoni orosz nagykövettel. Minderről azonban csak két héttel később tájékoztatták Mike Pence alelnököt, aki egy sor tévényilatkozatban védelmezte a tanácsadót, mondván, nem tárgyalt az orosz szankciókról. Flynnt kihallgatta az FBI, a tanácsadó az ügynököknek sem mondott igazat a december 29-i telefonról, s ezért vádat emelhetnek ellene.

Trump nem törődött azzal, hogy Flynn biztonságpolitikai kockázatot jelenthet, továbbra is ő szervezte az elnök telefonbeszélgetéseit, találkozóit külföldi vezetőkkel, nem zárták ki a minősített információhoz jutók közül. Pence alelnök tekintélyét jelentősen alááshatja, hogy kiderült, nem tartozik az elnök belső köréhez. Trumpot leginkább az aggasztja, mint tegnapi Twitter-üzenetéből kiderült, hogy „miért szivárog ki annyi illegális információ a Fehér Házból?”

Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségi vezetője kedden már „nagyon valószínűnek” mondta, hogy a szenátus hírszerzési bizottsága vizsgálatot indít Flynn és az orosz nagykövet telefonbeszélgetései ügyében. A republikánusok azt még nem erősítették meg, hogy tanúskodásra kötelezik-e a leváltott nemzetbiztonsági tanácsadót, amit a demokraták szorgalmaznak.

Az amerikai sajtó jóslatai szerint aligha Michael Flynn az egyedüli, akinek távoznia kell a Fehér Házból. Bizonytalan a helyzete Kellyanne Conway kommunikációs tanácsadónak is, aki ellen a kormányzati ellenőrzési hivatal etikai vizsgálatot készül indítani, mert egy tévéinterjúban az elnök lányának divatmárkáját reklámozta. Conway hitelét megkérdőjelezi, hogy néhány órával Flynn lemondása előtt még rezzenéstelenül állította, hogy a nemzetbiztonsági tanácsadó élvezi az elnök bizalmát. A szenátus felügyeleti bizottságának republikánus elnöke, Jason Chaffetz utahi szenátor közölte, a bizottság kivizsgálja, milyen érzékeny információkról tárgyalt az elnök tanácsadóival floridai klubjában, civil vendégek előtt.