veszélyes hulladék;Gyömrő;PEVDI;veszélyeshulladék-szennyezés;

2017-02-18 06:07:00

Mérgektől fél Gyömrő

Vizsgálatot indított a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság a gyömrői veszélyeshulladék-szennyezés ügyében. A mérgező anyagokra Greenpeace Magyarország hívta fel a figyelmet, ők fordultak a hatóságokhoz is.

Súlyos szennyezést okoztak elhagyatott veszélyes és nem veszélyes hulladékok Gyömrőn és környékén a Greenpeace Magyarország szerint. A zöldszervezet birtokába került beszámoló szerint az érintett területen például a rákkeltő vinil-klorid (az etilén klórtartalmú származéka) mennyisége a határérték több tízezerszeresét is elérte a talajvízben. A környezetvédők tavaly októberben fordultak a Pest Megyei Kormányhivatalhoz a szennyezés ügyében, most indult hatósági vizsgálat.

Gyömrőn egy vegyi üzem is található, a gyár egykori dolgozói a helyi sajtónak már korábban is beszámoltak a szennyezésről. Elásott hulladékról is beszéltek, amiket viszont még semmilyen hatóság nem kutatott fel. A PEVDI, azaz a Pest Megyei Vegyi- és Divatcikkipari Vállalat legnagyobb, gyömrői gyára az 1950–60-as években kezdte meg a termelést, 1992-ben privatizálták (Pevdi Kft.), de környezetvédelmi kérdésekről nem rendelkeztek, a korábbról ott maradt, több száz tonnányi veszélyes hulladék kezeletlenül állt, miközben a termelés tovább folyt.

Majd 2004-ben kirepedt egy szabálytalanul tárolt ezer literes hordó, melyből maró, irritáló hatású gőz jutott ki a környezetbe. A balesetet követő vizsgálatok során más környezetszennyezésekre is fény derült: a szomszédos lakókertek kútjaiban az emberi rákkeltő benzol a határérték 4,1-szerese; a szintén rákkeltő, mérgező triklór-etilén a 12-szeresében volt jelen. Kiderült, az üzem területén a talajban 4-8 méteres mélységben további hulladékok vannak. A talajvízen keresztül a szennyezés a környékbeli lakosok telkeinek kútjaiban is megjelent.

A szennyezés forrása a PEVDI-telep vegyszerekkel teli talaja volt. A Pevdi Kft. nem vállalt felelősséget, mondván, a veszélyes anyag már ott volt, amikor tulajdonába került a terület. A cég 2010-ben csődöt jelentett, az új tulaj, a Revdex Kft. lett. A kormányhivatal kötelezte a céget, végezzen részletes fényfeltárást, ám a Greenpeace ennél gyorsabb, hatósági intézkedést sürgetett.