Donald Trump;beutazási tilalom;új elnöki rendelet;

Az elnök bevándorláspolitikája komoly tüntetéseket váltott ki Amerika-szerte FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SCOTT OLSON

- Trump tovább keményít

Donald Trump agresszíven folytatja programja megvalósítását. Új elnöki rendelete a beutazások tilalmáról értesülések szerint nem sokban különbözik az előzőtől, amelyet több bírósági ítélet nyomán felfüggesztettek. Trump szabad kezet adott a bevándorlási hatóságoknak az illegális bevándorlók kitoloncolásának felgyorsítására.

Újabb bírósági keresetekre lehet számítani, ha Trump aláírja új elnöki rendeletét hét muszlim ország polgárainak beutazási tilalmáról – jósolta a Bloomberg jogi szakértője. Az új tervezet ugyanarra a hét muszlim többségű országra - Irak, Irán, Jemen, Líbia, Szíria, Szomália és Szudán - vonatkozik majd, mint az előző. A rendeletet azért kellett átírni, mert alkotmányellenesnek találták, rosszul volt előkészítve, s káoszt okozott amerikai és külföldi repülőtereken. Az elnök tanácsadója, Stephen Miller azt nyilatkozta, az új rendelet „alapvetően nem különbözik" az előzőtől.

A szűkített változat hírek szerint a zöld kártyával rendelkezőket nem érinti, s azokat sem, akik érvényes vízummal már repülőgépen ülnek, amikor a rendelet érvénybe lép. Ám még ha kimarad is a szövegből az a korábbi kitétel, hogy az érintett országok keresztény kisebbségei a beutazásnál előnyt élveznek, a muszlimokat célzó vallási diszkrimináció így is aggályos marad.

Az új elnöki rendelet szövegezésében aktívan részt vett a Fehér Ház jogtanácsosa, Don McGahn, aki a CNN szerint csak „átfutotta” az előző változatot. Ezúttal az elnöki stáb az érintett tárcákkal, s a kongresszus illetékeseivel is konzultált, hogy elkerüljék a jogi és technikai buktatókat. A kaliforniai fellebbviteli bíróság elutasító döntését követően Trump elállt attól, hogy a legfelsőbb bíróság elé vigye az ügyet.

Rex Tillerson külügy- és John Kelly belbiztonsági miniszter tegnapi mexikóvárosi útjának előestéjén tették közzé az illegális bevándorlók deportálására vonatkozó új irányelveket. A két tárcavezető és Enrique Pena Nieto mexikói elnök tárgyalásain napirenden szerepelt a falépítés, s a papírok nélküliek helyzete is. Trump kampányában a mintegy 11 millióra becsült illegális bevándorló kitoloncolását helyezte kilátásba. Barack Obama idejében is nagy számban küldtek vissza illegális bevándorlókat, de az új irányelvek rendkívüli módon kiszélesítik a határőrizeti szervek és a bevándorlási hatóságok jogosítványait. A határőrséghez 5 ezer, a bevándorlási és vámhivatalhoz (ICE) 10 ezer új ügynököt vesznek fel. Sean Spicer fehér házi szóvivő cáfolta, hogy tömeges kitoloncolás lenne a cél, de, mint fogalmazott, az elnök le akarta venni a „béklyót” a rendőrök, határőrök kezéről.

Míg Obama idejében a súlyos bűncselekmények elkövetőit küldték vissza, a Trump-irányelvek szerint mindenkit, akit két éven belül őrizetbe vettek, akár enyhe vétség, például közlekedési kihágás miatt, azonnal őrizetbe vesznek és kitoloncolnak. Aki nem tudja bizonyítani, hogy két évnél régebben él az Egyesült Államokban, azt bírói döntés nélkül áttehetik a határon. Korábban ez a kevesebb mint két hete érkezettekre vonatkozott. Trump azt megígérte, hogy Obama DACA-programját fenntartja, a gyerekként Amerikába érkezettek védettséget élveznek, de sokan aligha tudnak maradni, ha szüleiket kitoloncolják. Ha mind a 11 millió illegális bevándorlót hazaküldenék, egy tanulmány szerint 10 év alatt 5 ezer milliárd dollár veszteséget okozna az amerikai gazdaságnak.

Családokat szakíthatnak szét
Egy 45 éves mexikói férfi, Guadalupe Olivas Valencia tegnap leugrott egy hídról, öngyilkos lett, miután harmadszor is visszatoloncolták Mexikóba az Egyesült Államokból. Múlt héten egy 14 éves kora óta az Egyesült Államokban papírok nélkül élő nőt, a kétgyerekes, arizonai Guadalupe García de Rajost tették át a határon a bevándorlási hatóságok.
A bevándorló közösségekben nagy a nyugtalanság, családokat szakíthatnak szét. Jelentősen nőtt az állampolgárságért folyamodók száma.



 Mesterlövészek figyelik a tetőkről éjjel és nappal a Szent Márk teret az olaszországi Velencében, ahova a karnevál utolsó napjaiban több százezer embert várnak, és a tömeget az esetleges kamionos merényleteket akadályozó úttorlaszokkal is védik.