Matolcsy György szerdán tartotta beszámolóját a jegybank 2015-ös teljesítményéről, miközben kitért az erre az időszakra esett brókerbotrányokra is, s mintegy mellékesen megjegyezte: a zavart felhasználva egy idegen állam nagykövetsége által szervezett puccskísérlet zajlott.
Matolcsy úgy vélte a csaló brókerházak leleplezése jó hír, de árnyék vetül a sikerre, mert ahogy fogalmazott "a Magyar Nemzeti Banknak ez a brókercsalásokat leleplező tevékenysége egy sorozatba illeszkedik, egy forgatókönyvbe illeszkedik” és a gyökerei 2014-re nyúlnak vissza. Matolcsy magyarázata szerint az MNB megtalálta volna a csalárd brókercégeket, mert már ott voltak a cégeknél, "de nem mindegy, mikor. Nem mindegy, hogy január–márciusban találták meg, vagy májusban" – mondta. Szerinte azért találták meg 2015 elején, mert „valakik a Magyar Nemzeti Bankot szerették volna felhasználni arra, hogy bankpánikot keltsenek Magyarországon 2015 áprilisára”.
Matolcsy szerint ami történt, az „egy nagy NATO-szövetséges ország budapesti nagykövetségéről folytatott kormánybuktató és jegybankbuktató tevékenységhez illeszkedik, ami 2014 őszén indult el”. (Ismert, ekkor indult az amerikai kitiltási botrány - a szerk.) A jegybankelnök azt mondta, „sokkszerű volt az, hogy egy titkosszolgálati és katonai forgatókönyv alapján a Magyar Nemzeti Bankot egyesek, szövetségeseink és barátaink, fel akarták használni arra, hogy megbuktassa a jegybank a kormányt”. Ezután Matolcsy elhagyta az üléstermet, így nélküle találgatta a kevés számú képviselő, mire is gondolhatott a jegybankelnök.
Megdöbbentőnek nevezte Mesterházy Attila Matolcsy beszámolóját. Az MSZP országgyűlési képviselője szerint a jegybankelnök szavaiból arra lehet következtetni, hogy az Egyesült Államokat vádolta, ezért választ várt arra: mely országra gondolt Matolcsy és az említett ország milyen titkosszolgálati, katonai módszert alkalmazott? Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága pedig az illetékes szolgálatoktól vár magyarázatot Matolcsy kijelentéseinek hátteréről, s ez már következő ülésén megtörténik- közölte Molnár Zsolt, a bizottság MSZP-s elnöke.
A Népszava megkeresésére az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége határozottan visszautasította a jegybankelnök kijelentését. „Magyarország és az Egyesült Államok partnerek és NATO-szövetségesek. Az Egyesült Államok nem kísérelte meg a magyar kormány megdöntését 2014-ben vagy bármikor máskor, s nem találjuk hihetőnek, hogy bármely más NATO-tagállam erre kísérletet tett volna" - válaszolta lapunknak Richard Damstra, a nagykövetség szóvivője. „Matolcsy úr kijelentései egyszerűen hiteltelenek” – tette hozzá a sajtóattasé.