Mindeközben „csúcsra járatták” a korrupciót, az életszínvonal viszont évről évre csökken. Jeremy Keenan, a Londoni Egyetem professzora szerint az ország egyetlen apró lépésre van a robbanástól. 2015 óta a költségvetési kiadásokat a felével csökkentették, s átfogó megszorításokat léptettek életbe. Különösen súlyos következményei lettek annak, hogy a kormány megszüntette az alapvető élelmiszerek, a tej, a kenyér, a liszt állami szubvencióját. Az infláció és a munkanélküliség közben nőttön nő, a fiatalok egy jelentős hányadának esélye sincs arra, hogy elhelyezkedjen a munkaerőpiacon. Szembetűnő azonban, hogy mindezek ellenére a katonai kiadásokat nem csökkentették. Az elégedetlenséget növeli a katasztrofális szociális helyzet, a rendőrség önkénye, és a már említett korrupció. Nagy kérdés az is, mennyire ura a helyzetnek az évek óta betegeskedő Bouteflika elnök.
Bár a hadsereg arányait tekintve jelentős összegekből gazdálkodhat, szakértők szerint egy társadalmi robbanás esetén sem jelentene stabilizáló tényezőt, valójában ugyanis a katonaságnál is drámai állapotok dúlnak. Ugyanez igaz a rettegett titkosszolgálatra, a DRS-re.
Januárban már két kelet-algériai településen, Bejaiában és Bouirában vonultak az utcára az emberek a romló életszínvonal miatt, ám a tüntetéshullám más régiókra is átterjedhet. A helyzet azért súlyos, mert ha Algériában elszabadul a pokol, Európa még súlyosabb menekültválsággal nézhet szembe.